lubię polakiem co to jest
Definicja: Czy sława, kapitał i poważanie pozwalają otwarciej przyznawać się do bycia Polakiem.

Czy przydatne?

Co znaczy Ja też lubię być Polakiem

Słownik: Czy sława, kapitał i poważanie pozwalają otwarciej przyznawać się do bycia Polakiem?
Definicja: Po lektorze książki „Lubię być Polakiem” Moniki Richardson mogę z ręką na sercu napisać, iż nie.

Rozmówcami znanej dziennikarki są znakomite postaci powiązane ze światem kultury, edukacji i sztuki: Anne Applebaum, Norman Davies, Andrzej Dudziński, Stanisław Fiszer, Peter Fudakowski, Agnieszka Holland, Jan A.P. Karczmarek, Janusz Kamiński, Nigel Kennedy, Liliana Komorowska, Borys Kudlicka, Carlos Marrodan Casas, Martha Meszaros, Susana Osario-Mrożek, Michael Palin, Krzysztof Pieczyński, Nuria Selva Fernandez, Leon Tarasewicz, Gołda Tencer, Mika Urbaniak.
Osoby te, będąc obywatelami świata, są równocześnie powiązane z Polską: poprzez narodowość, więzy rodzinne, miejsce działania czy także podejmowane projekty. To, iż część z nich jest cudzoziemcami, iż spoglądają na Polskę z zewnątrz, tworzy ciekawą perspektywę tych pogłębionych rozmów o cechach polskości i tym, co zdaje się składać na naszą narodową tożsamość.

Widać, iż każdy inaczej rozumie wyraz Polak, Polskość, ojczyzna. Jednak to jest bardzo pozytywne, bo mamy obraz naszego państwie zróżnicowany, odkrywczy i budujący. Dla niektórych rozmówców jesteśmy marudami, dla innych jesteśmy bardzo pracowici.
Cudzoziemcy kochają się w polskim jedzeniu, cudzoziemki biorą za mężów właśnie Polaków. Co sprawia, iż zdobywamy ogniste serca z pozoru niedostępnych kobiet. Jaki jest sekret tego, iż Anglik nie może obejść się bez barszczu? Przeczytacie w „Lubię być Polakiem”.
natomiast Polacy pracujący poza granicami naszego państwie chyba bardziej doceniają sposobność bycia Polakiem niż my sami. Nie dziwi to stwierdzenie, bo pobyt na obczyźnie wymienił ich postrzeganie swojej polskości. Zmieniło się także rozumienie polskości poprzez innych ludzi – koniec z martyrologią już był. Teraz przyszedł chwilę na twardą pracę organiczną, gdzie trzeba walczyć i udowodnić coś innymi i sobie – tak aby móć powiedzieć – Lubię być Polakiem.

Rozmowy Moniki Richardson nie są przegadane – słowa to konkrety; nie znajdziemy tu niepotrzebnych pytań rodzących wymijające odpowiedzi. I o to chodzi, ponieważ tak aby faktycznie dowieść czym jest Polskość trzeba rozmawiać właśnie tak, jak autorka i jej goście.
podręcznik godna polecenia. Podobnie jak „Zwierciadło”, w którym można czytać dalsze wywiady dotyczące tego tematu. I nie sposób jeszcze dodać – Europa da się lubić czytając jak znany prof. rozsmakował się w polskiej kuchni i jej jest już wierny – jak zapewnia na zawsze
  • Dodano:
  • Autor: