amarantus zdrowie makaronie co to jest
Definicja: często robić badania okresowe, ćwiczyć, ruszać się i oczywiście zdrowo odżywi słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Amarantus – zdrowie w makaronie

Słownik: Zdrowie … ile Cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto Cię stracił …. Każdy z nas chciałby długo cieszyć się zdrowiem. By tak się stało powinniśmy często robić badania okresowe, ćwiczyć, ruszać się i oczywiście zdrowo odżywi
Definicja: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza założona poprzez Prof. Zbigniewa Religę w ramach profilaktyki zdrowotnej w żywieniu, z myślą o zdrowym sercu, na które niebagatelny wpływ ma sposób odżywiania stworzyła program Siła Serca. W ramach projektu przygotowano szereg wytwórów rekomendowanych w codziennej diecie. Produkty te opatrzone są znakiem Siła Serca, to jest żywność prozdrowotna, wyprodukowana wg specjalnie opracowanych receptur w oparciu o wyniki badań renomowanych ośrodków naukowych. Co więcej, część środków pieniężnych pochodzących ze sprzedaży przeznaczana jest na wsparcie badań naukowych prowadzonych poprzez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii.
Jednym z takich wytwórów opatrzonych znakiem Siła Serca jest makaron z amarantusem, który powstał we współpracy GG Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z czołowym producentem makaronu w Polsce – spółką Sulma.
Niewielu z nas wie, co tj. amarantus i dlaczego tak faktycznie jest istotny. A szkoda, bo to jest roślina cenna i użyteczna, o bardzo szerokim zakresie zastosowań. Amarantus to roślina nazywana regularnie zbożem XXI wieku, chociaż znana była dobrze już Majom i innym rdzennym mieszkańcom Ameryki, gdzie stanowiła jedną z najważniejszych spożywczych roślin uprawnych w okolicy kukurydzy, ziemniaka i fasoli. Współczesne badania dowodzą, iż amarantus jest wskazany dla osób cierpiących na nadciśnienie i chorobę wieńcową. Amarantus zawiera bardzo drobną frakcję skrobi, dzięki czemu jest ona lekkostrawna i szybko dostarcza organizmowi energii. Ponadto zawartość składników mineralnych takich jak magnez, wapń, fosfor i potas jest w amarantusie znacząco wyższa niż na przykład w pszenicy. Do niewątpliwych zalet wytwórów z amarantusem można również zaliczyć wysoką zawartość błonnika i łatwo przyswajalnego białka. to jest białko o nadzwyczajnie wysokim stopniu przyswajalności, którego liczba nie obniża się w czasie mechanizmów technologicznych. Jego wartość wynosi 75%, dla porównania wartość białka zawartego w mięsie to 70%, a w mleku - 72%. Pod względem ilości żelaza amarantus przewyższa wszystkie rośliny (15 mg w 100 g nasion, dla porównania w mięsie wołowym i cielęcym to około 2,5 mg w 100g). W amarantusie stwierdzono również wysoką zawartość skwalenu opóźniającego mechanizmy starzenia się organizmu i obniżającego poziom cholesterolu (w oleju z nasion amarantusa jest aż 10 razy więcej skwalenu niż w oliwie z oliwek)
Dr inżynier Irena Kłoczko z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Towaroznawstwa, Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW Warszawa zmienia następujące zalety amarantusa:
- wysoka zawartość białka o wartości biologicznej przewyższającej białko mleka;
- nienasycone kwasy tłuszczowe istotne w zmniejszaniu ryzyka rozwoju miażdżycy i chorób serca;
- zawartość tokotrienoli i włókna strawnego obniżających poziom cholesterolu, co stwarza nowe perspektywy zapobiegania chorobom układu krążenia i ich leczeniu;
- wysoka zawartość łatwo przyswajalnego żelaza, wapnia i magnezu, co sprawia, że może być cennym składnikiem diety kobiet ciężarnych i przy chorobach układu nerwowego i kostnego;
- spora zawartość skwalenu opóźniającego mechanizmy starzenia się organizmu;
- niefermentujące włókno spożywcze obniżające ryzyko występowania chorób nowotworowych;
- podwójnie więcej błonnika niż w otrębach owsianych;
- znaczna zawartość witamin z ekipy B i wit. A, E i C.

z racji na zdrowotne właściwości amarantusa warto włączyć do naszego jadłospisu makaron Siła Serca i zastąpić nim „zwyczajne” makarony czy podawane zbyt regularnie ziemniaki. Świadomość, iż poprawne odżywianie jest fundamentem naszego zdrowia ciągle rośnie w naszym społeczeństwie. Coraz częściej zastanawiamy się nad układaniem naszego codziennego menu i wyborem odpowiednich składników i ograniczeniem tych niepożądanych. Staramy się zamieniać nasze nawyki żywieniowe, poszukując wytwórów nie tylko urozmaicających polską kuchnię lecz takich, które wpłyną korzystnie na nasze zdrowie i kondycję, tak jak makaron z amarantusem Siła Serca.