polityczna traktatem co to jest
Definicja: gdyż Irlandia nie ratyfikowała traktatu, on odmawia jego podpisania słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Polityczna gra traktatem

Słownik: "Polska nie będzie hamulcowym UE. Jeśli Irlandia ratyfikuje Traktat Lizboński, to Polska także go ratyfikuje." Tak mówi prezydent Lech Kaczyński, a gdyż Irlandia nie ratyfikowała traktatu, on odmawia jego podpisania.
Definicja: Lech Kaczyński nie chce podpisać traktatu lizbońskiego. W "Dzienniku" mówił, iż nie musi się z tym spieszyć, bo póki Irlandia nie ratyfikuje traktatu, jest on bezprzedmiotowy. Tak więc, by prezydent podpisał traktat, przedtem musi go ratyfikować Irlandia. Wypowiedź ta wywołała falę krytyki w europejskich mediach. Niestety, może się tak zdarzyć, iż poprzez to ucierpi wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.


Jakie mogą być powody takiego postępowania prezydenta? Przeciwnicy, w tym Bogdan Borusewicz, zarzucają mu chęć przyciągnięcia uwagi największych europejskich polityków. Oprócz tego mówi się o tym, iż prezydent chce wzmocnić pozycje PiS-u w państwie. Natomiast SLD zarzuca Kaczyńskiemu zmienność, gdyż kilka miesięcy temu mówił on, iż warunkiem podpisania traktatu jest przyjęcie ustawy kompetencyjnej, a teraz uzależnia on własną decyzję od Irlandii. Ponadto krytykowane jest także to, iż prezydent przecież sam wynegocjował i podpisał traktat reformujący w Lizbonie 13 grudnia 2007 roku. Teraz wydaje się, iż zaprzecza tamtej decyzji. Jednakże, w swej wstrzemięźliwości prezydent nie jest osamotniony, gdyż otwarcie chwali go prezydent Czech, Vaclav Klas.


z kolei, w środowej "Kropce nad i" minister w Kancelarii Prezydenta, Michał Kamiński zapewniał Monikę Olejnik, iż prezydent nie zablokuje ratyfikacji traktatu. Podkreślał również, iż Kaczyński, wstrzymując się od podpisania, stoi na straży jednomyślności w UE. Być może tj. jego prawdziwą intencją.


  • Dodano:
  • Autor: