urok małych miasteczek co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Urok małych miasteczek w USA

Słownik: Powieść o nieustającej tęsknocie – tak w skrócie można powiedzieć o nowej książce Fannie Flag – „Dogonić tęczę”.
Definicja: Oprócz Sąsiadki Dorothy, której uśmiechnięty głos każdego dnia informuje nas poprzez lokalną rozgłośnię o miejscowych wydarzeniach, spotykamy także jej dziesięcioletniego syna Bobby'ego, który ma przeżyć tys. wcieleń, głównie w swojej wyobraźni; również Normę i Macky'ego Warrenów z dziewięćdziesięcioczteroletnią ciocią Elner; dziwnie charyzmatycznego i seksownego Hamma Sparksa, który rozpoczyna karierę jako sprzedawca traktorów, a kończy oferując na sprzedaż całemu stanowi, a nawet krajowi siebie samego; a również dwie kobiety, które kochają go zupełnie odmienną miłością.

Spotkamy także tu Tot Whooten, pracującą w salonie piękności pechową fryzjerkę, która równie kiepsko układa sobie życie, jak klientkom włosy; Beatrice Woods, Niewidomą Ptaszynę; Cecila Figgsa, Króla Pogrzebów; i niezrównaną Minnie Oatman, główną wokalistkę w Oatman Family Gospel Singers. Czas akcji: rok 1946 aż do czasów współczesnych. Miejsce: Elmwood Springs w Missouri, w samym środku państwie, w najradośniejszym okresie przejścia od czasów wojny do pokoju, w marszu ku oszałamiającej przyszłości. Raz jeszcze Fannie Flagg prezentuje nam bogactwo ludzkich postaci, przypomina wdzięk wyśmiewanej nieraz małomiasteczkowej klasy średniej, osadzonej w codziennych realiach, gdzie śmiech przeplata się ze łzami. Fannie pisze z głębi serca, prawdziwie, a jej talent narracyjny jest - aby posłużyć się określeniem za zaczerpniętym z „Timesa" - nieodparty.

Fannie Flag powraca w ogromnym stylu. Nie wiem, czy to małe miasteczko i jego mieszkańcy opisani powyżej, mieszkają sobie spokojnie w jednym z amerykańskich stanów. Może to literacka fikcja, która jednak na pewno poruszy każdego. Świetny język, który charakteryzuje każdą z postaci. Doskonała kreacja każdego z bohaterów i ich przemiany stosunkowo upływającego czasu. Prawdziwy majstersztyk.

Jestem pewien, iż ta podręcznik pozwala nam zrozumieć, iż czasem nie warto odrzucać małego miasteczka kompletnie. Ponieważ tęsknota i nieprzyjazny wieli świat spowodują, iż kiedyś zatęsknimy za nim. Wtedy ono nie będzie już jednak takie samo... Polecam

„Dogonić tęczę”
Fannie Flag
Wydawnictwo Nowa proza
2007
  • Dodano:
  • Autor: