public relations co to jest
Definicja: nawiązywać kontakt z publicznością (otoczeniem słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Public relations

Słownik: Działania z zakresu PR są ważnym narzędziem marketingu. Firma powinno posiadać bliskie więzi z klientami, dostawcami i dealerami, a również musi nawiązywać kontakt z publicznością (otoczeniem).
Definicja: Publicznością jest tutaj każda ekipa, która obecnie, jak również potencjalnie interesuje się i ma wpływ na to, czy przedsiębiorstwo jest w stanie osiągać wyznaczone cele. Otoczenie spółki może ułatwiać zrealizowanie celów albo może w tym przeszkadzać, dlatego bardzo istotne są pozytywne stosunki przedsiębiorstwo – otoczenie.

Public relations, zwane także propagandą marketingową i reklamą publicznego zaufania. PR to wszelakie działania mające na celu promowanie i/ albo ochronę image przedsiębiorstwa / albo produktu (Ph. Kotler, Marketing…, s. 546.). Public relations jest zabieganiem o przechylność środowiska zewnętrznego i wewnętrznego przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem klientów i potencjalnych nabywców. Kreowanie wizerunku spółki dzięki instrumentu public relations nie zawiera bezpośredniej oferty sprzedaży. Przedsiębiorstwo upowszechniając własną misję i metody działania stara się uzyskać przychylne opinie tych, na których mu zależy. W ramach public relations przedsiębiorstwo informuje o swojej działalności, a również rozpowszechnia wartości, którymi kieruje się przy podejmowaniu decyzji i zwraca uwagę otoczenia na działania pełnione na rynku.

Działania public relations w swej istocie są podobne do reklamy. Różnice są jednak ważne:
 w ramach public relations wiadomości upowszechniane są na wydatek mass mediów (tak zwany bezpłatna reklama dla przedsiębiorstwa). Przedsiębiorstwo nie ponosi wydateków tych jak w razie wydatków na reklamę, musi się jednak liczyć z finansową obsługą spotkań z przedstawicielami mediów, przygotowaniem materiałów informacyjnych i tym podobne,
 reklama jest kierowana do szerokiego kręgu odbiorców z kolei PR trafia do konkretnych osób (środowisk), które są uznawane za przywódcaów opinii publicznej. Wśród nich wyróżnia się między innymi: artystów, dziennikarzy, ludzi biznesu, którzy pośredniczą w dostarczaniu pozytywnych informacji o przedsiębiorstwie,
 w odróżnieniu od standardowej reklamy opinie odbierane poprzez społeczeństwo za pośrednictwem propagandy marketingowej są bardziej wiarygodne.

Public relations pełni następujące funkcje:
 -informacyjne – bo informuje otoczenie o działaniach przedsiębiorstwa,
 -organizowania kontaktów i utrzymywanie więzi z publicznością,
 -kształtowanie, upowszechnianie i umacnianie wizerunku spółki,
 -koordynowanie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa z jego socjalną odpowiedzialnością,
 -wspomaganie sprzedaży wytwórów poprzez pozytywne wpływ wizerunku przedsiębiorstwa,
 -umacnianie i stabilizowanie i podtrzymywanie i kształtowanie pozycji przedsiębiorstwa na rynku (T. Sztucki, Promocja…, s. 154).

Działania przedsiębiorstwa w obszarze propagandy marketingowej działają dzięki środków, które umożliwiają pozyskanie i kształtowanie opinii publicznej. Instrumentarium public relations jest podporządkowane zasadzie „czyń dobrze i mów o tym głośno” (Podstawy marketingu, pr. zbior. pod red. J. Altkorna,, s. 343.). W realizacji tej zasady przedsiębiorstwa wykorzystują narzędzia takie jak:
1) publikacje,
2) imprezy,
3) informacje,
4) przemówienia,
5) działalność charytatywna,
6) budowanie tożsamości (Ph. Kotler, Marketing…, s. 623).
Wśród narzędzi stosowanych w realizacji kształtowania pozytywnego wizerunku spółki wyróżnia się również lobbing i sponsoring.

Z racji na wielkie znaczenie image spółki przewarzająca część sporych wytwórców wytwórów przeprowadza przynajmniej raz w roku badania opinii konsumentów, za pośrednictwem których dowiaduje się jak postrzegana jest spółka pod względem takich cech jak: wiarygodność, postępowość, dążenie do zaspokajania potrzeb nabywców, jakość wytwórów, socjalna odpowiedzialność.
Pozytywny wizerunek spółki w świadomości nabywców i kontrahentów wzmacnia skuteczność innych, służących poprzez firmę środków promocji, w szczególności reklamy. Jeżeli spółka zamierza przekazywać wiadomości o swoich produktach za pośrednictwem reklamy, to na początku musi przeprowadzić precyzyjną ocenę image spółki ukształtowanej w świadomości społeczeństwa. Sporym wyzwaniem jest kreowanie wizerunku poprzez spółki, które z racji na własne działania (na przykład wprowadzenie na rynek wadliwych wytwórów) w znaczny sposób kojarzone są negatywnie poprzez społeczeństwo
  • Dodano:
  • Autor: