dziewczyny politechniki co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Dziewczyny na politechniki - po konferencji

Słownik: Czternaście uczelni technicznych w całej Polsce 10 kwietnia otworzy drzwi dla dziewczyn, uczennic szkół ponadgimnazjalnych.
Definicja: Politechnika Gdańska przygotowała zarówno zajęcia, w czasie których kobiety-naukowcy i studentki z kół naukowych zaproszą dziewczyny w świat nauk technicznych, jak i powołała jednodniową kawiarnię, w której dziewczyny o studiach porozmawiać będą mogły ze studentkami i paniami z rekrutacji. W samo południe z dziewczynami na dziedzińcu z wahadłem Foucaulta spotka się rektor-elekt. Wydaliśmy dla dziewczyn jednodniową gazetę. Dziewczyny na politechniki! – głosi hasło tego dnia.


Kobiet jest dwa razy mniej wśród studentów Politechniki Gdańskiej. Najmniej na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki – raptem 2 procent Przewarzająca część stanowią na Wydziale Chemicznym – 69 procent

Kobiety zdają się jednak skuteczniejszymi studentami. Za potwierdzenie tej tezy niech posłużą dane statystyczne. W roku akademickim 2006/2007 studia na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej rozpoczęło 195 chłopaków i 127 dziewcząt. Po pierwszym roku edukacji odpadło 59 chłopców i jedynie 22 dziewczyny.


Kobiet wśród wykładowców Politechniki Gdańskiej jest niemal trzy razy mniej niż mężczyzn. Kobieta nie była jeszcze nigdy rektorem Politechniki Gdańskiej, tylko dwie kobiety pełniły funkcję prorektorów. Kobiety sprawują jednak funkcje kierownicze. Kobietą jest kanclerz, uczelniany minister infrastruktury, kwestor, uczelniany minister finansów, kierownik Studium Nauczania Matematyki, kierownik Studium Języków Obcych, dyrektor Biblioteki Głównej. Trzech na ośmiu zastępców przewodniczącego Samorządu Studenckiego to również dziewczyny.


Chcąc dowieść, iż mimo faktu, że kobiety na uczelni są w mniejszości nie jest aż tak źle, przywołamy dane z roku 1904, pierwszego roku działania politechniki w Gdańsku. Naukę rozpoczęło wówczas 189 studentów i 231 wolnych słuchaczy – w tym gronie nie było ani jednej kobiety!

W 2006 roku na Politechnikę Gdańską przyjęliśmy 942 dziewczyny, a w 2007 już 1322.


„Dziewczyny na politechniki!” to następna akcja promująca wśród młodzieży edukacji ścisłe, przyrodnicze i techniczne. Na około 2 miliony dziś studiujących w Polsce, raptem 10 procent to gdyż studenci kierunków tych, jak: matematyka, fizyka, biotechnologia, informatyka i wszystkie kierunki inżynierskie. Więcej niż 80 procent studiujących w Polsce podjęło naukę na kierunkach humanistycznych, ekonomicznych albo prawnych. w czasie gdy w całej Polsce brakuje inż.ów – na każdego czeka kilka ofert pracy.

Program dnia

10 kwietnia 2008, czwartekMiejsce: Kampus Politechniki Gdańskiej, ul. G. Narutowicza 11/12

sposób rekrutacji: Do 139 szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego rozesłaliśmy zaproszenia do udziału w akcji. Uczennice i nauczyciele oddzwaniali pod wskazany numer telefonu rezerwując miejsca na zajęciach. Decydowała kolejność zgłoszeń.

*
Zdarzenia ogólnodostępne

Kawiarnia czynna sporo godz. i pojemność dziedzińca sprawiają, iż politechnikę odwiedzić mogą tego dnia dziewczęta, które nie będą uczestniczyć w zajęciach. Te miejsca i godziny spotkań można publikować.

9.00–14.00 Kawiarnia dziewczyn na politechnice

Czekają panie z rekrutacji i studentki, które o studiowaniu na politechnice wiedzą wszystko

Akademicki Klub PG „Kwadratowa”


12.00 Dziewczyny witajcie na politechnice!

Spotkanie z rektorem-elektem prof. Henrykiem Krawczykiem
Dlaczego wahadło Foucaulta się waha?, opowie dr hab. inżynier Bogusław Kusz, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

Gmach Główny / Dziedziniec Południowy Politechniki Gdańskiej