reforma czyli cztery razy co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Reforma, czyli cztery razy wolniej

Słownik: "Gdy polityka – jak w Polsce – jest marnej jakoĹ›ci, a politycy sÄ… mizerni, niedojrzali i nadpobudliwi, bardzo cierpiÄ… nie tylko ludzie.
Definicja: CierpiÄ… takĹĽe sĹ‚owa. Ponieważ niedostatek myĹ›li kompensowany jest nadmiarem sĹ‚ów. Ponieważ brak czynów jest zagadywany. Ponieważ nieporadność w zmienianiu rzeczywistoĹ›ci wymaga jej zaklinania. Lub zakĹ‚amywania. A najczęściej jednego i drugiego.” („Polska, gĹ‚upcze!” Tomasz Lis).

Kolejni prezydenci, premierzy, ministrowie, mało siÄ™ jednak wymienia w wypadku przeciÄ™tnych Polaków. NiezmieniajÄ…ce siÄ™ problemy i co, chyba gorsze, rosnÄ…ca niewiara w lepsze jutro.

Nie ma juĹĽ, z tego powodu, w spoĹ‚eczeĹ„stwie zaufania do polityków, programów wyborczych i przedwyborczych obietnic. ZewszÄ…d dochodzÄ… gĹ‚osy o ich bezpodstawnoĹ›ci i stan ogólnego pesymizmu siÄ™ pogłębia. Coraz mniejsza liczba Polaków bierze z tego powodu udziaĹ‚ w wyborach, ponieważ skoro „oni” sÄ… wszyscy tacy sami to co mogĹ‚oby siÄ™ w ogóle zmienić?

Narzekamy na polityków, co zresztÄ… nie jest bezpodstawne, lecz jeĹ›li nie gĹ‚osujemy, to w ogóle nie podejmujemy próaby walki o lepszÄ… przyszĹ‚ość. SiedzÄ…c przed telewizorami, zamkniÄ™ci w czterech Ĺ›cianach, Polski z całą pewnoĹ›ciÄ… nie zmienimy, choćbyĹ›my mieli idealne pomysĹ‚y i rozwiÄ…zania.

Z tym jednak teĹĽ nie Ĺ‚atwo, ponieważ czy znajdzie siÄ™ ktoĹ› kto zapewni, ĹĽe ma zĹ‚otÄ… receptÄ™ na caĹ‚e zĹ‚o? Czasem wydajÄ™ mi siÄ™, ĹĽe wĹ‚aĹ›nie od polityków oczekujemy takiego leku, sami jednak rzadko mamy koncepcjÄ™, która na 100% poprawiĹ‚by sytuacjÄ™. MoĹĽna próbować róĹĽnych rozwiÄ…zaĹ„, jeĹ›li jednak znów nie wyjdzie to przypadek siÄ™ pogorszy. Wówczas znów bÄ™dÄ… sĹ‚owa, ;aby zatrzeć nie idealne wraĹĽenie.

Jak napisaĹ‚ w swej ksiÄ…ĹĽce Tomasz Lis one cierpiÄ… tak jak ludzie, ponieważ politycy,
i zresztÄ… nie tylko oni, wykorzystujÄ… je nadmiernie. SÄ… one zwyczajnie doskonaĹ‚e do zamaskowania dla braku czynów, albo ich błędnoĹ›ci.

Doskonałym podsumowaniem okazać się w tym miejscu mogą słowa Jana Pawła II wypowiedziane w czasie pielgrzymki do Polski w 1991 roku:

“ mało daje wolność mówienia, jeĹ›li sĹ‚owo wypowiadane nie jest wolne. JeĹ›li jest spÄ™tane egocentryzmem, podstÄ™pem, moĹĽe nawet nienawiĹ›ciÄ…, albo pogardÄ… dla innych - dla tych na przykĹ‚ad , którzy róĹĽniÄ… siÄ™ narodowoĹ›ciÄ…, religiÄ… lub poglÄ…dami. Niewielki bÄ™dzie poĹĽytek z mówienia i pisania, jeĹ›li sĹ‚owo bÄ™dzie uĹĽywane nie po to, ‚‚by szukać prawdy, wyraĹĽać prawdÄ™ i dzielić siÄ™ niÄ…, lecz tylko po to, ;aby zwyciężać w dyskusji i obronić własne - moĹĽe wĹ‚aĹ›nie błędne stanowisko.”

OĹ›mielÄ™ siÄ™ napisać, ĹĽe “dziÄ™ki” politykom niektóre sĹ‚owa nabierajÄ… nowych, nie zawsze lepszych, znaczeĹ„. Choć ;aby sĹ‚owo reforma które nie kojarzy siÄ™ juĹĽ ze zmianÄ… czegoĹ› na lepsze. Reforma znaczy u nas cztery razy wolniej&hellip
  • Dodano:
  • Autor: