dziedziczenie środków zmarłym co to jest
Definicja: Ten temat nie należy do przyjemnych... jednak powinieneś wiedzieć co to dla Ciebie.

Czy przydatne?

Co znaczy Dziedziczenie środków po zmarłym członku OFE

Słownik: Ten temat nie należy do przyjemnych... jednak powinieneś wiedzieć co to dla Ciebie znaczy w kontekście OFE.
Definicja: Ten temat nie należy do przyjemnych... jednak powinieneś wiedzieć co to dla Ciebie znaczy w kontekście OFE. W odróżnieniu od I filara, a więc środków jakie trafiają do ZUS, środki zebrane w otwartym funduszu emerytalnym po śmierci członka podlegają dziedziczeniu, wedle dokonanym poprzez niego rozrządzeniem i przepisami ustawy.
jeśli w momencie śmierci członek otwartego funduszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zebranych na rachunku zmarłego na rachunek owdowiałego małżonka w otwartym funduszu, do którego obecnie należy. Warunkiem przekazania połowy środków jest istnienie między małżonkami wspólności majątkowej.

Środki zebrane na rachunku zmarłego członka OFE, a więc otwartego funduszu emerytalnego, które nie zostaną przekazane na rachunek współmałżonka przekazywane są osobie albo osobom wskazanym poprzez zmarłego przy zawieraniu umowy o członkostwo albo w trakcie trwania tej umowy.

!UWAGA!
Wypełniając formularz należy pamiętać, iż istnieje sposobność wskazania osób, które otrzymają środki zebrane w funduszu w razie śmierci osoby przystępującej do OFE bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego. To są tak zwany osoby uposażone.

Wielu akwizytorów OFE nie zwraca należytej uwagi na uposażonych!

A CO PONIEKTÓRZY NAWET WPISUJĄ TAM SIEBIE!

Wskazanie uposażonych nie jest obligatoryjne. Jednak w interesie Twoim i Twoich najbliższych jest abyś ich wskazał! Osoby uposażone mogą także być w każdej chwili zmienione albo wycofane. w razie braku takiego rozrządzenia środki wchodzą w skład spadku i podlegają ogólnym zasadom dziedziczenia. Wypłata dokonywana bezpośrednio na rzecz osoby wskazanej poprzez zmarłego albo na rzecz spadkobierców następuje w formie wypłaty jednorazowej albo w formie wypłaty w ratach płatnych poprzez moment nie dłuższy niż 2 lata.

w razie spadkobierców (>jeśli nie wskażesz uposażonych w chwili podpisania umowy, lub w okresie jej trwania) wymagane jest oczywiście uprzednie uzyskanie sądowego stwierdzenie nabycia spadku, co znając polski wymiar sprawiedliwości może trwać nie miesiącami, a latami. Czy warto zatem pomijać ten pkt.? Warto narażać rodzinę na wydatki i nieprzyjemności...?
  • Dodano:
  • Autor: