ekspedycja orzeł wyrusza co to jest
Definicja: zaginął i gdzie spoczywa wrak okrętu podwodnego Marynarki Wojennej RP - ORP Orzeł.

Czy przydatne?

Co znaczy Ekspedycja Orzeł wyrusza z Gdyni rozwiązać zagadkę zaginięcia okrętu!

Słownik: 3 lata trwały przygotowania 16-osobowej grupy entuzjastów do wyprawy, która ma rozwiązać jedną z największych zagadek II Wojny Światowej - jak zaginął i gdzie spoczywa wrak okrętu podwodnego Marynarki Wojennej RP - ORP "Orzeł"...
Definicja: 27 lipca (niedziela) z Gdyni na katamaranie IMOR, zbudowanym w 2005 roku i przeznaczonym do badania szelfu i dna morskiego, wyruszy Ekspedycja Orzeł Balex Metal, która za pkt. honoru postawiła sobie rozwiązanie tej zagadki.

Uroczystość pożegnania Ekspedycji Orzeł odbędzie się 27 lipca (niedziela) o godz.10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni i będzie połączona z piknikiem historycznym.

w czasie pikniku odbędą się między innymi pokazy musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, będzie można podziwiać sprzęt wojskowy i mundury z epoki, zwiedzić z przewodnikiem okręt ORP Błyskawica, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, a również wziąć udział w konkursach tematycznych, w których będzie można wygrać nagrody ufundowane poprzez sponsorów wydarzenia: Balexmetal, TVP Info, czy Onet.pl.

Imprezę poprowadzi znany prezenter RMF FM i RMF MAXXX Marek Rusinek.


Inicjatywa wyprawy zrodziła się w Morskiej Agencji Poszukiwawczej, którą założyła ekipa miłośników nurkowania i historycznych zagadek. poprzez trzy lata poszukiwali odpowiedzi na pytania: w którym miejscu i dlaczego zatonął okręt podwodny ORP Orzeł.

Istnieje gdyż siedem hipotez zagadkowego zaginięcie okrętu w tym między innymi takie, które sugerują zestrzelenie okrętu, storpedowanie czy nawet omyłkowe zatopienie poprzez alianckiego niszczyciela. Jednakże, najprawdopodobniejszą powodem, którą właśnie przyjęli za pkt. wyjścia organizatorzy ekspedycji, było natrafienie poprzez okręt na niemieckie pole minowe.

Współrzędne terenu poszukiwań określono na podstawie brytyjskiej dokumentacji z czasów II wojny światowej, w której zapisana jest między innymi trasa ostatniego rejsu ORP Orzeł i granice pola minowego.

Katamaran IMOR, należący do Instytutu Morskiego jest zaopatrzony między innymi w ROV - praca podwodnego i sonar EdgeTech 4200, który może penetrować nie tylko toń morską, lecz i 30 metrów poniżej dna morskiego (co znaczy, iż nawet gdyby okręt był przykryty mułem czy piachem, to sonar wychwyci kształty wraku).

Przeszukaniu zostanie poddany region na Morzu Północnym, w prostokącie 20 x 15 mil morskich.

Uczestnicy ekspedycji liczą na efekt, jednakże zaznaczają, iż w sytuacji, gdy odnajdą wrak, nie podadzą precyzyjnych współrzędnych położenia okrętu, aby nie stał się on przedmiotem amatorskich czy pirackich penetracji. Oni sami również nie zamierzają, w razie odnalezienia "Orła" podejmować prób otwarcia go.

Świadectwem dotarcia do celu wyprawy i pamiątką, która trafi do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ma być tablica, która została w lutym 1939 umieszczona na kiosku okrętu.

każdego dnia na witrynie internetowej ekspedycji będą umieszczane stosunki z podróży, a Telewizja Polska, która patronuje przedsięwzięciu, przygotuje szczególny video dokumentalny o wyprawie.

Więcej szczegółów na ten temat na witrynie internetowej: www.orzel.balex.eu
  • Dodano:
  • Autor: