adwokata co to jest
Definicja: proponowana poprzez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma stawek adwokackich i.

Czy przydatne?

Co znaczy Ile za adwokata?

Słownik: Większości Polaków, pomimo istnienia gwarancji konstytucyjnych, nie stać na wynajęcie prawnika. Czy rozwiązaniem tej sytuacji, może stać się proponowana poprzez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma stawek adwokackich i radcowskich i upowszechni
Definicja: Ile za adwokata?

W Polsce nie istnieje jednolity mechanizm wyceny wydateków adwokackich i radcowskich, zaś obowiązująca aktualnie klasyfikacja w dziedzinie tych wydateków przed sądem jest na tyle niespójna, iż w praktyce jej wykorzystywanie jest fikcją. Rozpiętość stawek za usługi adwokackie jest tak spora, iż praktycznie nikt nie jest w stanie poprawnie ocenić, ile będzie musiał zapłacić, udając się po poradę, w zdawałoby się prostych i codziennych kwestiach. Aczkolwiek w życiu każdego przychodzi taki okres, kiedy potrzebna staje się pomoc prawnika, niewielu się na nią decyduje. Polacy obawiają się - zresztą całkiem słusznie - iż wydatek znacząco przekracza ich możliwości finansowe.

Reforma Ministra Ziobry

aktualnie w Ministerstwie Sprawiedliwości finalizowane są prace nad wprowadzeniem max. stawek opłat za czynności adwokackie i radcowskie. Celem ich wprowadzenia jest upowszechnienie dostępu do pomocy prawnej, szczególnie dla osób niezamożnych. Teoretycznie już teraz to prawo jest zagwarantowane w Konstytucji RP. Obowiązujące regulaminy określają jednak bardzo wysokie wydatki wynagrodzenia pełnomocnika w kwestiach cywilnych, z kolei w postępowaniach z zakresu prawa pracy i karnych kwoty są zdecydowanie za niskie! Przez wzgląd na tym powstała przypadek, kiedy to kancelarie nawet nie chcą się podejmować świadczenia takich usług. Można zatem uznać, iż reforma jest krokiem w dobrym kierunku, tym bardziej, iż podobne rozwiązania są z powodzeniem służące w państwach Europy Zachodniej. Koszta adwokackie i radcowskie staną się niższe, i równocześnie obywatele będą świadomi czekających ich opłat. To umożliwi im zaplanowanie wydateków prowadzenia sprawy sądowej z góry.

Ochrona prawna na co dzień

Wprowadzenie przejrzystego taryfikatora stawek adwokackich będzie miało jeszcze jeden pozytywny aspekt, jakim jest przyrost znaczenia ubezpieczeń ochrony prawnej, który to wytwór jest > aktualnie niewiele znany w Polsce. Narzucone rozporządzeniem Ministra kwoty spowodują, iż ubezpieczenie ochrony prawnej stanie się dostępne dla każdego Polaka i przestanie być postrzegane jako wytwór luksusowy.
- Obywatel sam będzie w stanie wykupić polisę ochrony prawnej, bo ubezpieczenia obejmujące fundamentalne problemy życiowe nie powinny kosztować więcej niż 5 – 10 złotych miesięcznie – mówi Bartłomiej Janyga prokurent Ekipy Concordia.
w przypadku potrzeby to ubezpieczenie, a nie sam zainteresowany, pokryje wydatki sądowe. To natomiast powinno wpłynąć na przyrost liczby klientów kancelarii prawniczych. Aczkolwiek kwoty będą niższe, to do kancelarii zawita więcej klientów. Ponadto kancelarie będą miały gwarancję terminowego pokrycia swoich wydateków, które będą płacone z góry poprzez towarzystwo ubezpieczeniowe. równocześnie spółki ubezpieczeniowe będą miały sposobność kontrolowania rozliczenia kancelarii i zapobiegać ewentualnym nadużyciom.

- W Polsce pełną ofertę ubezpieczeń ochrony prawnej, wychodzącą poza ubezpieczenia komunikacyjne, posiada jedynie Ekipa Concordia, jednak jak pokazują doświadczenia innych państwoów, tam gdzie służąca jest jednolita taryfikacja stawek wydateków adwokackich i radcowskich, rynek ubezpieczeń ochrony prawnej rozwija się bardzo dynamicznie – mówi Bartłomiej Janyga prokurent CP TUW - W obecnej chwili Concordia oprócz ryzyka związanego z prowadzeniem pojazdów ubezpiecza również życie prywatne i zawodowe rodziny, przedsiębiorców, rolników, kierowców, właścicieli i najemców nieruchomości, osoby korzystające z kredytów hipotecznych, klientów deweloperów, menedżerów i całe ekipy zawodowe i tak dalej Jak zapewniają eksperci ochrony prawnej z spółki Concordia, są oni w stanie dopasować ubezpieczenie ochrony prawnej do niemal wszystkich potrzeb klienta