ważne pierwsze minuty co to jest
Definicja: Czy ten bilans byłby mniej tragiczny, gdyby Polacy umieli udzielić pierwszej pomocy.

Czy przydatne?

Co znaczy Ważne są pierwsze 4 minuty

Słownik: W ciągu 2 tylko dni świątecznych w tym roku (w Ogromną Sobotę i w Wielkanoc) na drogach w Polsce zginęły w wypadkach 24 osoby a 239 zostało rannych. Czy ten bilans byłby mniej tragiczny, gdyby Polacy umieli udzielić pierwszej pomocy?
Definicja: W wielkosobotnich „Wydarzeniach” w Polsacie emitowany był materiał na temat wiedzy Polaków o udzielaniu pierwszej pomocy. Okazuje się, iż mimo że przewarzająca część z nas deklaruje chęć udzielenia pierwszej pomocy, to niestety regularnie boimy się jej udzielić albo nie wiemy, jak to zrobić. (A z badań TNS OBOP z 2003 r. wynika, iż ponad połowa Polaków nie ma definicje, jak udzielić pierwszej pomocy!). Interesujące w materiale „Wydarzeń” było również to, iż wiedzę na temat ratowania życia częściej deklarowali bardzo młodzi ludzie. Starsi z reguły odpowiadali, iż to jest przypadek, której się obawiają i iż nie wiedzieliby, jak się zachować. Być może to właśnie strach przed „zaszkodzeniem” ofierze wypadku jest powodem tego, iż nie zatrzymujemy się, gdy widzimy wypadek, mimo, iż mamy taki wymóg. W grudniu 2006 r. w czasie wypadku autobusu na Moście Poniatowskiego w Warszawie, w którym zostały ranne 32 osoby, zatrzymały się tylko 3 samochody! Tłumy gapiów za to przyglądały się akcji ratunkowej nawet z okolicznych drzew.

Być może za taki stan jest odpowiedzialny wadliwy program nauczania w szkołach i na kursach prawa jazdy. W „Wydarzeniach” eksperci wypowiadający się na temat jakości nauki o udzielaniu pierwszej pomocy zwracali uwagę na to, iż wiedza, którą aktualnie przekazuje się na zajęciach z Przysposobienia Obronnego (PO) jest szczątkowa i nie jest poparta praktycznymi ćwiczeniami z fantomami. w czasie gdy nie wszystkiego można nauczyć się „z książki”.

Co zatem w Polsce się robi, aby polepszyć stan wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy? 2 lata temu ogromna Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy informowała o Światowym Dniu Pierwszej Pomocy, a od 2006 roku WOŚP uruchomiła Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Kursy udzielania pierwszej pomocy prowadzą również: Polski Czerwony Krzyż, Polska Porada Resuscytacji, Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej, ZHP, i inne organizacje. Taki kurs trwa od 6 do 16 godz., więc faktycznie warto poświęcić 1 dzień na to, aby nabyć wiedzę, która może uratować ludzkie życie.

Pomocne mogą także być kursy internetowe i aplikacje mobilne. również z okazji finału WOŚP w tym roku Plus uruchomił specjalną darmową aplikację na telefon komórkowy: "Pierwsza pomoc". Zawiera ona fundamentalne wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ilustrowane prostymi obrazkami, wyposażona jest również w metronom, wybijający takt masażu serca i sztucznego oddychania. Aplikacja dostępna jest na stronie: http://plusgsm.pl/pierwszapomoc, a również dla wszystkich użytkowników wszystkich sieci dzięki WAP: wap.plusgsm.pl.

Na stronach WOŚP czytamy, iż „gdyby co 10-ty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, udałoby się uratować co najmniej mln istnień ludzkich rocznie.” Wystarczy jednak, jeżeli na początek ZATRZYMAMY się, jeżeli zobaczymy wypadek samochodowy i postaramy się pomóc chociaż JEDNEJ osobie
  • Dodano:
  • Autor: