papierowy motyl htoria co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Papierowy motyl – historia prawdziwa Chin

Słownik: Diane Wei Liang po raz następny wkracza na polski rynek – tym razem zaskakując jeszcze bardziej i opisując Chiny takimi, jakie są w rzeczywistości.

Definicja: W odległej części Chin więzień 3424, Lin, były student, zostaje zwolniony z obozu po siedmiu latach morderczej pracy w kopalni. Był więziony za udział w demonstracjach na placu Tiananmen. Jego studenckie ideały zostały zniweczone, a teraz odbywa długą podróż do Pekinu.


W sercu metropolii, detektyw Mei Wang, otrzymuje od wielkiego potentata pana Penga zlecenie odszukania zaginionej dziewczyny. Jest nią Kaili, olśniewająca młoda gwiazda pop, której życie nie było tak świetlane, jak się wydawało. Kiedy wychodzi na jaw morderstwo, pan Peng chce się wycofać, obawiając się, iż przy okazji śledztwa wyjdzie niewygodna dla niego i jego działalności prawda. Instynkt każe Mei mimo wszystko rozwikłać sprawę.Wei Liang umie oddać prawdziwy klimat Chin, co jest rzeczą trudną widząc, jak to kraj obraca informacjami. „Papierowy motyl” jest książką, w której prawie wszystko napisane jest wprost – pełno tu aluzji, ukrytych znaczeń. Kto będzie szukał tylko detektywistycznej przygody z ciekawym zakończeniem – w „Papierowym motylu” jej nie znajdzie.

Autorka stara się przekazać cos więcej. Widzimy jak nowoczesność splata się z dawną historią Chin. Zabobony mieszają się z nowoczesnym myśleniem, które aczkolwiek pragnie odrzucić gusła i strzygi, chyba na zawsze jest już na to skazane. Lecz to wszystko właśnie świadczy o niesamowitej egzotyce Chin i ich wielkiej wartości. Okupionej niestety walką, ofiarami i ciągłym strachem – o czym dowiemy się wczytując się w historię więźnia 3424.

„Historia wzięta z życia wielu rodzin chińskich, więzionych w obozach i rozdzielanych na całe lata. To również świadectwo czasów zbuntowanego młodego pokolenia i ofiar tragicznych wydarzeń na Tiananmen. To wreszcie historia samej autorki Diane Wei Liang. Powieść zachwyca wnikliwą charakterystyką postaci z ich metodą myślenia, właściwym dla kultury wschodu”. – pisze Globtroter . Nie pozostaje mi więc nic innego jak książkę tą z czystym sumieniem polecić."Papierowy motyl"

Diane Wei Liang

wydawnictwo Philip WIlson

2008

proszę o dołożenie okładki jak ilustracji i wykasowanie tego komentarza