sztuki walki samoobrona co to jest
Definicja: najwyższym stopniu dostępne sztuki, jak i mechanizmy walki słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Sztuki walki i samoobrona

Słownik: Sporo osób zastanawia się jak zacząć przygodę ze sztukami walk. W jaki sposób, czego i gdzie szukać. W poniższym artykule postaram się przedstawić w najwyższym stopniu dostępne sztuki, jak i mechanizmy walki.
Definicja: Idziesz sobie ulicą, "ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie." Nagle zjawia się dwóch knypków, odbierają Ci telefon, ostatnie kapitał na bułkę, uderzają w twarz, po czym uciekają. Nieważne, czy to brzmi znajomo, czy także nie. Prędzej czy później do takiej sytuacji może dojść.

Poniżej postaram się zrobić mały przekrój w najwyższym stopniu znanych i popularnych sztuk walki - w tym takich, które subiektywnie mogę uznać za ciekawe - pominę jednak filozofię i historię ich stworzenia, dodam filmy z www.youtube.pl, które wg mnie najlepiej odzwierciedlają daną sztukę walki.

Aikido

Japońska sztuka walki chwytana - wielki nacisk na dokładność w wykonywaniu technik, którymi w większości są dźwignie i przechwyty. Warto wspomnieć, iż treningi aikido były początkowo dostępne tylko tym, którzy uzyskali stopień mistrzowski w innej sztuce walki, poprzez co tylko nieliczne sekcje (niestety) wprowadzają do treningów uderzenia i kopnięcia, poprzez co aikido ma wizerunek niewiele efektywnej, aczkolwiek efektownej sztuki walki. Techniki są trudne i wymagają wiele cierpliwości aby się ich nauczyć. Legendy głoszą, iz założyciel - Morihei Ueshiba - potrafił przewidzieć, gdzie padnie strzał i go uniknąć.

Demonstracja AIKIDO


Boks

Sport mający swój początek w Wielkiej Brytanii, operujący jedynie uderzeniami górnymi kończynami. Nie ma tutaj dźwigni, nie ma skomplikowanych duszeń ani także sprowadzania do parteru - wszystko dzieje się "w stójce". Boks rewelacyjnie rozwija zdolność operowania ciałem w czasie unikania ciosów; bardzo skuteczny.

Demonstracja BOKS


Brazylijskie ju-jitsu (BJJ)

Rewelacyjna aczkolwiek trudna i wymagająca zdolności sztuka walki, skupiająca się na sprowadzeniu przeciwnika do parteru. Operuje masą dźwigni, duszeń i chwytów, bardzo skutecznych w walce "jeden na jeden", jednak nie uczy obrony przed większą ilością przeciwników. korzysta pełnymi garsciami z najlepszych obiektów aikido, ju-jutsu i judo.

Demonstracja BJJ


Capoeira

Brazylijska sztuka walki, oparta na tańcu. Rewelacyjnie wyrabia figurę trenującego, jego gibkość, prędkość i świadomość własnego ciała. Sztuka walki raczej kopana, występują jedynie dwa rodzaje uderzeń. Bardzo efektowna sztuka walki.

Demonstracja CAPOEIRA


Judo

Japońska sztuka walki operująca mocno chwytami, rzutami i duszeniami. W judo nie ma uderzeń, są za to bardzo efektywne rzuty. Bazuje na przesunięciu środka ciężkości przeciwnika tak, aby wytrącić go z równowagi.

Demonstracja JUDO


Karate Kyokushin

Koreańska sztuka walki, oparta głównie na uderzeniach i kopnięciach - szybkich i mocnych. Głównie, gdyż pierwotnie w skład karate kyokushin wchodziły również dźwignie i chwyty, jednak w obecnym stanie już ich nie można zastać w czasie edukacji. Jednym z bardziej efektownych technik karate jest kop z półobrotu Chucka Norrisa, który to kyokushin ćwiczył. Legendy mówią, że Masutatsu Oyama, założyciel tej szkoły, potrafił jednym uderzeniem zabijać byki.

Demonstracja KK


To pokrótce najciekawsze moim zdaniem sztuki walki. Jeżeli chcecie poczytać o iaido, kendo, krav-madze, sambo i innych sztukach walki - poszukajcie w wikipedii.


Sztuki walki a aleja

Jak się mają sztuki walki do ulicy? Bardzo prosto - jeżeli macie sposobność - uciekajcie. Z dwóch powodów: pierwszy jest taki, iż przeciwnik zawsze może mieć broń, a nawet świetnie wyszkolony kraver (Krav Maga) nie ma stu procentowej pewności, iż da sobie radę z maczetą, pistoletem czy choćby rzuconą w niego cegłą, a dwa - polskie sądy sa jakie są. Mam paru znajomych, którzy dostali wyroki w zawieszeniu za to, iż napadła ich grupka kibiców i potrafili się obronić. Oczywiście grupka przedstawiła to inaczej "my szliśmy spokojnie, a on chciał się popisać i zaczął nas, biednych, bić". Była także dość znana historia judoki, który obronił się przed trzema facetami - jednego położył od razu, drugiemu złamał rękę, a trzeciemu pozwolił uciec. Parę metrów dalej ten, który uciekł, uderzył go od tyłu w głowę deską. Do dziś lezy w śpiączce