przywódca wojownik co to jest
Definicja: Przywódca-wojownik to wyjątkowy i zabójczo efektywny typ menedżera słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Przywódca-wojownik

Słownik: Przywódca-wojownik to wyjątkowy i zabójczo efektywny typ menedżera.
Definicja: Przywódca (leader) - osoba, która posiada umiejętność wywierania wpływu na pozostałych członków ekipy dzięki swoim predyspozycjom psychicznym, a nie autorytetowi formalnemu albo zajmowanej w pozycji.

Źródło - Leksykon HR

Wojownik - osoba profesjonalnie zajmująca się walką.

Źródło - Wikipedia

Co otrzymamy z połączenia powyższych definicji?

Przywódca-wojownik - osoba profesjonalnie zajmująca się walką (rynkową), która posiada umiejętność wywierania wpływu na pozostałych członków ekipy dzięki swoim predyspozycjom psychicznym, a nie autorytetowi formalnemu albo zajmowanej w pozycji.

Rozwijając powyższą definicję, możemy z całą pewnością stwierdzić, iż przywódca-wojownik jest typem menedżera autorytarnego, a w ujęciu Reddina byłby to autokrata życzliwy - bardzo skuteczny styl zarządzania.

Cechy przywódcy-wojownika

To, co wyróżnia menedżerów tego typu, to silna chęć konkurowania i zdobywania - pozycji, uznania i władzy wewnątrz organizacji i pozycji lidera na rynku, uznania klientów i przewagi nad konkurencją na zewnątrz organizacji.

to są osoby zdeterminowane osiągnąć własne cele, nawet jeżeli będzie to oznaczało wielki wysiłek i poświęcenia. Wojownik nie szuka ciepłej posadki - szuka wyzwań, adrenaliny, godnego przeciwnika. Najlepiej czuje się, kiedy pokonuje następne przeszkody, wydziera kawałek rynku konkurencji, inspiruje swój zespół do walki i wygrywa. Nie boi się ryzyka - wręcz poszukuje sytuacji ryzykownych, chce się wykazać i regularnie mu się to udaje. Przywódca-wojownik jest pewny siebie, energiczny i bardzo kreatywny, a jego zespół pójdzie za nim choćby na koniec świata.

Archetyp ciągle żywy

Przywódca-wojownik to typ bardzo męski. Archetyp wojownika ciągle żywy, znajdujący własne miejsce w biznesie. Niegdyś tego typu przywódcy prowadzili armie do boju, inspirowali żołnierzy, dokonywali (wydawałoby się) niemożliwego - dziś robią to samo, jedynie oręż zamienili na komórkę i laptopa, a żołnierzy na pracowników. Tak jak kiedyś żołnierze umierali na polu bitwy za swego przywódcę, tak dziś pracownicy gotowi są do niesamowitych poświęceń dla swojego przywódcy.

Przywódca-wojownik uosabiany jest z pewnym ideałem, wręcz nadludzką mocą i odwagą. jeżeli jest do tego błyskotliwy i ma dobry zespół - regularnie odnosi sukcesy, a to inspiruje i powoli buduje wokół niego otoczkę boskiej mocy. Ludzie chętnie idą za takim liderem - który zasłoni ich swoją piersią, pokaże jak osiągnąć niemożliwe, jak przekroczyć swoje granice. Odwaga połączona z inteligencją to zabójcza mieszanka, która skutkuje, iż przywódca-wojownik nie ma sobie równych. Jego cechy przelewają się na zespół - potrafi on zarazić optymizmem, wiarą w efekt, zmotywować do wytężonego wysiłku.

Zespół

Zespół dowodzony poprzez wojownika złożona jest z określonego typu osób - ludzie, którzy nie mają nawet odrobiny motywacji czy determinacji w dążeniu do celu szybko się wypalają i odchodzą, osoby niewiele błyskotliwe i leniwe zostaną poprzez przywódcę-wojownika szybko wykluczone z zespołu - wojownik się nie waha, on działa i nie będzie tolerował tych, którzy będą “opóźniać marsz” ku zwycięstwu. Jednak u osób, które mają chociaż odrobinę motywacji i potencjał, przywódca-wojownik wydobędzie idealne cechy, przyczyni się do niesamowicie dynamicznego rozwoju, zapewni satysfakcję, podzieli się smakiem zwycięstwa. Ten typ radzi sobie idealnie w biznesie i każda spółka, która wesprze przywódcę-wojownika będzie osiągać nieprzeciętne wyniki.

Słabe strony

Każdy posiada słabe strony, nawet (wydawałby się) boski przywódca-wojownik. Nie radzi on sobie najlepiej z intrygami, czasami działa pochopnie i traktuje ludzi instrumentalnie, regularnie zaniedbuje pieniądze polityczny. Z tego powodu potrzebuje on wsparcia osób, które wypełnią tę lukę - sojuszników, za których będzie walczył, kiedy oni osłaniać będą tyły. Taki układ to symbioza w czystej postaci, jednak w rzeczywistości bywa trudny do osiągnięcia - muszą na siebie trafić odpowiednie osoby.

Aleksander Ogromny

Przywódcą-wojownikiem, był zdecydowanie Aleksander Ogromny i ten przykład najlepiej obrazuje jak rozpoznać ten typ przywódcy. Charyzma, odwaga, poświęcenie - cechy jakże rzadkie, a równocześnie jakże potrzebne każdej organizacji. Aleksander walczył u boku swych żołnierzy, inspirował ich, pociągnął za sobą na kraniec świata i zbudował olbrzymie imperium. Nie zadbał jednak o “tyły” i zmarł w wieku 33 lat, zostawiając imperium podzielone i skłócone.

Na co powinien uważać wojownik

Wojownik jest świetny w walce, jednak musi stale dbać o poparcie i odpierać ataki “z wewnątrz”. Sama jego chwała może być przyczyną zawiści, a wystarczy jeden intrygant, by podciąć nogi niespodziewającemu się zasadzki wojownikowi. Dlatego także przywódcy-wojownicy oprócz zapewniania sobie poparcia zespołu, powinni nauczyć się jak radzić sobie z wewnątrzorganizacyjną polityką i zapewnić sobie sojusz z osobą, która nie ma problemów z intrygami i umiejętnie lawiruje w układach firmowych. Osoby takie regularnie “trzyma w ryzach” świadomość, iż w razie zdrady, jeżeli wojownik przeżyje, będzie bezlitosny w zemście. Dlatego także błyskotliwi przywódcy-wojownicy oprócz zawierania sojuszy, sami rozwijają zmysł polityczny - w stopniu umożliwiającym wykrycie i odparowanie co najmniej większych i bardziej niebezpiecznych ataków. Dlatego, stają się niemalże niezwyciężeni, a ich czyny regularnie zapisywane są na kartach historii, nawet jeżeli będzie to jedynie wzmianka w podręczniku z podstaw kierowania.

Kto może być przywódcom-wojownikiem?

Przywódcom-wojownikiem nie może być każdy - to trzeba mieć w sobie. Nieokiełznany temperament najczęściej wynika z genetyki, a osoby z odpowiednimi cechami prędzej czy później odnajdują własne powołanie i po wielu trudach stają się regularnie nr 1 w tym, co robią. jeżeli nie czujesz się przywódcą-wojownikiem, nie martw się, nie to jest jedyny efektywny typ przywódcy, jednak z pewnością jest wyjątkowy. Warto rzucić mu wyzwanie, jeżeli mamy odwagę - wówczas jest duża szansa, iż trafimy na godnego przeciwnika, który wydobędzie drzemiące w nas pokłady energii i zmusi do niesamowitego rozwoju. Można w ten sposób odnaleźć przyjaciela - oddanego i lojalnego, do tego bardzo honorowego.

Więcej artykułów o zarządzaniu, przywództwu i tematach pokrewnych - Top Menedżer - blog o zarządzaniu.