tort kanapkowy co to jest
Definicja: jakoś to kulinarne odkrycie nie może się przyjąć słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Tort kanapkowy

Słownik: Torty kanapkowe należą, poza stołem szwedzkim i Volvo, do najlepszych towarów eksportowych z tego państwie. Dziwne, iż to tak blisko Polski, a u nas jakoś to kulinarne odkrycie nie może się przyjąć.
Definicja:
Tort kanapkowy
Wiosennie i zielono

Torty kanapkowe należą, poza stołem szwedzkim i Volvo, do najlepszych towarów eksportowych z tego państwie. Dziwne, iż to tak blisko Polski, a u nas jakoś to kulinarne odkrycie nie może się przyjąć.
A trzeba powiedzieć, iż tort kanapkowy ma wyjątkowo sporo zalet. Po pierwsze, może zastąpić zwyczajny, słodki tort, a nie ma żadnego problemu, by na nim postawić świeczki urodzinowe (propozycja dla grubasów!). Po drugie pasuje na każdą uroczystość rodzinną albo w pracy. Po trzecie – jest przepyszny. I po czwarte – wygląda fantastycznie.
Torty kanapkowe robię od czasu do czasu, i zawsze znajomi błagają mnie o przepis, który później zawsze gdzieś się zawieruszy. Znowu im drukuję. I tak w kółko!
Teraz nie muszę już nikomu indywidualnie przekazywać przepisów, ponieważ wystarczy, iż podam im tylko stronę internetową.

Otóż, zaczynamy od upieczenia chleba (chociaż można robić tez z gotowego bochenka, najlepiej dosyć dużego, prostokątnego albo okrągłego, niezbyt świeżego, tak aby dobrze pokroić na warstwy).

Przepis na chlebek:
1 sztuka pieczona w tortownicy 21 cm.

Składniki:
25 g drożdży
4 dl mleka
1,5 szklanki mleka (4 dl)
1 łyżka oleju albo rozpuszczonej margaryny
pół łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
4,5 szklanki mąki (11 dl)

1. Rozkruszyć drożdże w misce.
2. Zagrzać mleko z olejem do 36 stopni. Rozrobić z drożdżami. Dodać sól i cukier.
3. Wyrobić ciasto: ręcznie albo w robocie. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 30 min..
4. Wyrobić szybko i włożyć do tortownicy (zajmuje połowę objętości). Można jeszcze potrzymać ze 20 min., lecz ja najczęściej od razu piekę, ponieważ wszyscy w domu czekają na wytwór końcowy.
5. Piec koło 30-40 min. w temperaturze ok. 200 stopni.
6. Wyjąć, wystudzić i pokroić na 3-4 warstwy, jak zwyczajny tort. Aha! Jeszcze istotna rzecz: można odkroić twarde części z góry bochenka i z boków.

A teraz (lub w momencie pieczenia chlebka) przystępujemy do przyrządzania farszów do przełożenia chleba. Na początku jednak dobrze jest zmieszać kilka łyżek majonezu z taką samą ilością łyżek śmietany 18 procent Gdyż jesteśmy wegetarianami, to nadzienia są bezmięsne, lecz któregoś dnia podam kilka fajnych przepisów dla osób wszystkożernych.
Do tortu na zdjęciu przyrządziłam dwa proste i szybkie farsze:

1. Biały serek (gotowy zmielony) mieszamy z posiekanym koperkiem, dodajemy kilka startych na sporych oczkach tarki, rzodkiewek (można dodać na przykład kawałek papryki marynowanej albo świeżej, pokrajanej w drobna kostkę), mieszamy z dwoma łyżkami majonezu ze śmietaną, solimy do smaku i…gotowe!
2. Pięć jajek ugotowanych na twardo i wystudzonych siekamy drobno, dodajemy posiekany szczypiorek, mieszamy z majonezem połączonym już przedtem ze śmietaną i solimy do smaku. W ten sposób mamy dwa rodzaje niedrogich i prostych farszów, lekkostrawnych dla dzieci i osób starszych.

No i teraz smarujemy na przemian nasze warstwy chleba. Smarujemy wierzch i boki pozostałym majonezem i zabieramy się do dekoracji, wykorzystując: ogórki, koperek, pomidorki koktajlowe, czerwona cebulę, jajka na twardo, plasterki cytryny i inne warzywa świeże i konserwowane. Indywidualna kreacja jak w najwyższym stopniu pożądana. lecz tak faktycznie im prościej, tym lepiej, polecam więc prostotę.

Polecam stronę: www.naukaszwedzkiego.pl - Szwecja i edukacja szwedzkiego
  • Dodano:
  • Autor: