polskie okręty drodze norwegii co to jest
Definicja: Dwa polskie okręty wezmą udział w międzynarodowych manewrach ratowniczych BOLD MONARCH.

Czy przydatne?

Co znaczy POLSKIE OKRĘTY W DRODZE DO NORWEGII

Słownik: Dwa polskie okręty wezmą udział w międzynarodowych manewrach ratowniczych BOLD MONARCH 08.
Definicja: Ćwiczenia rozpoczną się w poniedziałek (26 maja) na wodach cieśniny Skagerrak, u wybrzeży Norwegii. Dzisiaj (wtorek, 20 maja) okręt ratowniczy ORP „Lech” opuści macierzystą bazę w Gdyni i wyruszy do Oslo. Dołączy tym samym do okrętu podwodnego, który już jest w drodze do Norwegi.

BOLD MONARCH 08 to jedno z największych w historii ćwiczeń ratowania załóg okrętów podwodnych pod auspicjami Sojuszu Północnoatlantyckiego przy udziale Izraela, Rosji, Szwecji, Ukrainy i międzynarodowych organizacji ratowniczych.

W BOLD MONARCH 08 udział wezmą okręty, mechanizmy, ekipy ratownicze i przedstawiciele z 12 krajów członkowskich NATO i z Izraela, Rosji, Szwecji i Ukrainy. Polska Marynarka Wojenna wystawiła okręt ratowniczy ORP „Lech” i okręt podwodny ORP „Sęp”. Oba na co dzień stacjonują w Gdyni i wchodzą w skład 3 Flotylli Okrętów. W ćwiczeniu uczestniczą również obserwatorzy Dowództwa Marynarki Wojennej i Centrum Operacji Morskich.

w czasie dwutygodniowych manewrów, trzy okręty podwodne, po jednym z Holandii, Norwegii i Polski, zanurzą się i będą odgrywały rolę uszkodzonej jednostki. Zadaniem biorących udział w ćwiczeniu służb ratowniczych będzie takie zastosowanie dostępnych mechanizmów, sprzętu i personelu, by udzielić każdemu pomocy.

Scenariusz BOLD MONARCH 08 przewiduje zatonięcie okrętu podwodnego, fikcyjnego HMS SERENDIPITY, które nastąpiło wskutek kolizji z jednostką cywilną. Okręt z 80-cioma ocalałymi członkami załogi będzie zalegał na głębokości ok. 100 m. Scenariusz przewiduje użycie wszystkich dostępnych mechanizmów ratowania okrętów podwodnych w skoordynowanej akcji ratowniczo-medycznej. Podzielone na etapy ćwiczenie zakończy się skoordynowaną, zakrojoną na szeroką skalę akcją ratowniczą i ewakuacją ocalałych członków załogi z unieruchomionego okrętu podwodnego.

Rolą polskiej jednostki ratowniczej (okrętu Marynarki Wojennej ORP „Lech”) będzie udzielenie pomocy załodze okrętu podwodnego zalegającego na dnie. Dzięki posiadanemu wyposażeniu „Lech” jest w stanie podać na uszkodzony okręt powietrze i inne środki podtrzymania życia. Polska jednostka posiada sposobność przeprowadzenia wentylacji okrętu podwodnego. W każdej chwili może również zostać opuszczony tak zwany dzwon, który ułatwi załodze uszkodzonego okrętu podwodnego wydostanie się na powierzchnie przy zastosowaniu aparatów ucieczkowych.

Celem BOLD MONARCH 08 jest doskonalenie i prezentacja możliwości członków Sojuszu Północnoatlantyckiego i innych krajów wykorzystujących okręty podwodne, w dziedzinie przeprowadzania operacji ratowania zagrożonego okrętu podwodnego i jego załogi. W ćwiczeniu bierze udział 16 państwoów: Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Izrael, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Ukraina, Ogromna Brytania i Włochy.
  • Dodano:
  • Autor: