dzień ziemi publicznym co to jest
Definicja: „Pamiętajcie o ogrodach, tobie została powierzona Ziemia, jak ogród- rządź nią z.

Czy przydatne?

Co znaczy Dzień Ziemi w Publicznym Gimnazjum Nr2

Słownik: „Pamiętajcie o ogrodach, tobie została powierzona Ziemia, jak ogród- rządź nią z mądrością”.
Definicja: 28 kwietnia w Publicznym Gimnazjum Nr2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego miały miejsce uroczystości powiązane Dniem Ziemi. Obchody te przełożono na termin późniejszy ze wzglądu na odbywające się w niej 22 kwietnia egzaminy.
Tegorocznym hasłem święta naszej planety było „Klimat w potrzebie”. We wspomnianej placówce uściślono je do: „Pamiętajcie o ogrodach, tobie została powierzona Ziemia, jak ogród- rządź nią z mądrością”.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor placówki magister Iwona Wrzoskiewicz-Słonka. W wystąpieniu nawiązała do hasła światowego Dnia Ziemi, po czym nastąpiły właściwe obchody, które były podzielone na części.
W pierwszej zostały przedstawione referaty na następujące tematy: historia Dnia Ziemi, współpraca międzynarodowa w zakresie ochrony środowiska naturalnego i działalność proekologiczna szkoły. Zrobili to uczniowie z klasy III „c”.
Również w programie znalazła się literatura. Wiersze pt. „Ballada o kwiatku” lokalnej poetki Marii Kozaczkowej i „Wiosna” K. Stana recytowały uczennice z klasy II „d”
Dalsza część miała charakter widowiskowo-edukacyjny. Znalazło się w niej wystąpienie nakierunkowane na segregowanie odpadów pt. „Segregujesz- oszczędzasz”. Było ono zrobione w formie słuchowiska radiowego a wykonała je klasa II „b” pod kierunkiem G. Tabor.
Następnie uczniowie z klasy I „c”, których opiekunką jest E. Sytoń przedstawili kabaret „Nie ma silnych” z nowymi wykonawcami ról Kargula i Pawlaka.
następny występ przedstawił kabaret„Eko-Szpilka”, a więc uczniowie z klas III „a”
i „d” pod kierunkiem R. Btasiak i A. Sroki.
Na koniec zaprezentowano program „Czym skorupka za młodu nasiąknie- a więc kojarzymy świat przyrody, żyjemy mądrze i zdrowo, a czyste powietrze, woda, las to radość i dobre zdrowie dla nas.” Były to propozycje mądrego zagospodarowania wolnego czasu.
Obchody Dnia Ziemi w dąbrowskim Gimnazjum skończyły się pięknym i jakże trudnym pokazem akrobatycznym. Wykonali go uczniowie z klas II „d”, II „b”. III „c”, III „d” i III „a” przygotowanych do niego poprzez A. Pobiegły.
Uroczystościom towarzyszyły wystawy o tematyce ekologicznej, które zostały zorganizowane przy współpracy ze szkolną biblioteką. Tematy prezentacji były następujące: „Klimat w potrzebie” na temat globalnego ocieplenia, „świat przyrody”, „wszechobecny hałas” i „Raport o stanie środowiska Powiatu Dąbrowskiego”
i „Stan środowiska w Polsce na tle priorytetów UE”.
Zaprezentowano również prace plastyczne Barbary Dorosz i Aleksandry Krawczyk, które w październiku 2007 roku znalazły się w gronie 12 osób, którym przyznano równorzędne pierwsze miejsce w konkursie międzypowiatowym
Uroczystość skończyła dyrektor szkoły dziękując wszystkim przybyłym za obecność. Specjalne słowa skierowanymi do Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisława Początka za wsparcie, jakie zawsze udziela tej szkole, gdy chodzi o sprawy powiązane z ochroną środowiska i działalnością proekologiczną szkoły.
Ciekawostką to jest, ze jednym z hobby dąbrowskiego burmistrza jest właśnie ekologia i sprawy z nią powiązane.
Na koniec to właśnie on zabrał głos. Burmistrz Stanisław Początek wyraził zadowolenie z pięknej uroczystości, której serdecznie pogratulował, jak także powiedział kilka słów na temat, jak istotna jest troska o nasze naturalne środowisko.
W szkole rozpoczęto również projekt, który ma zostać uwieńczony zrobieniem
przed szkołą skalniaka. Kończąc to miłe i pouczające spotkanie dyrektor szkoły poprosiła wszystkich, by przynieśli z sobą rośliny, które można aby było zasadzić na wspomnianym skalniku. Wydano także specjalne wydanie gazetki ekologicznej, która wydawana jest już od kilku lat „Globoterierek”.
Wszystkim także podobało się wykonanie polskiej ekologicznej wersji przeboju czeskiego zespołu Jożin z Bażin, który wywołał radość na twarzach aktualnych a zakończył się gromkimi brawami.
Należy wiedzieć, iż w kwestii działalności proekologicznej wspomniane dąbrowskie gimnazjum wiedzie prym w rejonie. Sprawy powiązane z ekologią zajmują w niej bardzo wiele miejsca od dłuższego czasu. Co roku placówka organizuje także akcją cyklu „Sprzątanie świata” a w tym roku rozpoczyna się ona z dniem 29 kwietnia.