dwie kradzieże co to jest
Definicja: Na początku kwietnia Onet zamieścił obok siebie dwie podobne wiadomości. Dwa podobne.

Czy przydatne?

Co znaczy Po 5 lat za dwie kradzieże

Słownik: Na początku kwietnia Onet zamieścił obok siebie dwie podobne wiadomości. Dwa podobne występki.
Definicja:

1. Nowozelandzki 18-latek ukradł poprzez sieć ponad 20 mln dolarów z prywatnych kont bankowych. Zaprojektował specjalnego wirusa, który był niewykrywalny poprzez programy antywirusowe. Umożliwił mu on dostęp do haseł i loginów kart kredytowych. Hakerskie oprogramowanie było z powodzeniem używane poprzez inne osoby. Chłopakowi grozi pięć lat więzienia.

2. Polska 18-latka z Ełku, chcąc uniknąć odpowiedzialności za jazdę autobusem bez biletu, podała kontrolerom dane innej osoby. Później potwierdziła fałszerstwo swoim podpisem na druku wezwania do zapłaty. Dziewczynie grozi 5 lat pozbawienia wolności.

Dwie podobne sprawki, a jakże różne... Obie kradzieże zostały dokonane poprzez rówieśników. Obie osóbki zapewne są sympatyczne i pełne nadziei na lepszą (własną) przyszłość.

A różnice... Polka wyłudziła od przewoźnika przejazd na gapę, a ponadto do protokołu kontrolera podała fałszywe dane osobowe, które podpisała i tym samym popełniła przestępstwo zagrożone pięcioletnim pobytem w dość łagodnym polskim więzieniu. Rodaków to na pewno odstraszy, iż już nikt nie będzie podobnie niegodnie postępował. Żartem można byłoby dać przykład z innej beczki (a dokładniej - z alkoholowego antałka) - po zaostrzeniu kar za prowadzenia auta pod wpływem alkoholu mamy poważny problem z wyciąganiem konsekwencji wobec stu tys. (rocznie!) łapanych piratów drogowych łamiących prawo. Podnosząc kary łudzono się, iż skala zjawiska gwałtownie się zmniejszy. Lecz to nie w Polsce - nie z nami takie numery, Temido!

Nowozeland* mieszkający na antypodach również wyłudził, tyle iż 20 mlnów dolców (a niechby i nawet nieamerykańkich) z kont bankowych. Również grozi mu 5 lat więzienia, jednak w wiele milszych penitencjarnych warunkach. Siedzenie w wybitnych celach i ze świadomością, iż po wyjściu czerpiąc z przezornie ukrytego konta będzie można pożyć godnie (aczkolwiek może i skromnie, jak na nowozelandzkie warunki...), niewątpliwie owemu antypodowi dodaje chęci do życia... Zresztą, po wyjściu młodzian będzie kuszony różnymi propozycjami pracy jako geniusz informatyczno-bankowy...

A cóż z naszą Polką? Za niewiele zakombinowała, by wyrażać się o niej z podziwem i szacunkiem. Porównajmy losy obojga na przykład za 10 lat... Różowo widzę dla chłopaka, szaro dla panny.

Wnioski dla (w szczególności) młodzieży - jeżeli chcecie być sławni i bogaci, to jedną z dróg jest inteligentne zawłaszczenie cudzych walorów, najlepiej w branży bankowej. Skalkulujcie - na pewno paroletni wyrok nie zaszkodzi waszemu polskiemu wizerunkowi albo obcemu imażowi... Im młodszy cwaniak, tym mniejsze poważanie ma w społeczeństwie, jednak wyjątkiem są malwersanci (a już autoryteci!) z branży informatyczno-bankowej: tu można być bardzo młodym i bogatym (również jako złodziej) i wzbudzającym uznanie, choćby u prezesów okradanych banków... Zresztą media podają nazwisko informatyka, a starannie ukrywają dane pasażerki na gapę... Duma (pierwszego) kontra wstyd (drugiej)?

* Nowozelandzi to krótsza nazwa mieszkańców Nowej Zelandii (i antypodzi z naszego, europejskiego punktu widzenia), zaś Zelandzi zamieszkują największą wyspę Danii - Zelandię (i są antypodami dla Nowozelandów); oczywiście Duni i Dunki to mieszkańcy Danii...