david lachapelle co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy David LaChapelle

Słownik: Fotograf. Artysta masowy. Producent. Wytwórca towaru luksusowego. David La Chapelle.
Dla niektórych zwyczajnie Dawid Kapliczka.
Definicja:
«chapelle» z fr. kaplica

Tak wiec swojego nazwiska David powstydzić się nie może. W świecie show-biznesu jest o nim głośno już od lat, aczkolwiek w samej Polsce jest nieco mniej znany.

LaChapelle, rocznik ‘69. Urodzony w Ameryce w stanie Connecticut. Uczeń samego Andy’go Warhola. Z pop-artu wyniósł niemal wszystko, tworząc równocześnie swój niepowtarzalny styl. Przed obiektywem LaChapella stanęły największe celebrity tego świata. Od Eltona Johna, przez Madonne, Britney Spears do Marilyna Mansona. Jego zdjęcia wielokrotnie gościły na okładkach w najwyższym stopniu prestiżowych czasopism („Vogue”, „Vanity Fair”, „Rolling Stone” czy „The Face”).


Lili Kim

LaChapelle sam jest już ikoną popkultury. Fotografując najpiękniejszych tego świata, przypiął sobie tym samym etykietkę. Jego zdjęcia są perfekcyjne, wymuskane w każdym calu, a plan zdjęciowy przypomina już raczej ten filmowy. Tony sprzętu, oświetlenia, misternie budowana scenografia i spora grupa pracująca przy realizacji.

Pytanie nasuwa się jedno - nie umniejszając oczywiście wartości artystycznej jego zdjęciom - gdzie przebiega granica, już miedzy czystą komercją a fotografią artystyczną. I jeszcze, w którym momencie nieprzewidywalność i intuicyjne podejście do fotografii u niego zanika. Fotografia jest poprzez to właśnie nadzwyczajna że potrafi znaleźć to co niewidoczne, albo zagubić to co niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem. Faktem jest, iż David LaChapelle to postać wielowymiarowa i dobrze jest znać i oceniać go jako artystę fotografika jak i również filmowca (Rize 2005).