kroków właściwie urządzonej co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy 6 kroków do właściwie urządzonej kuchni

Słownik: Jak właściwie urządzić kuchnię? Oto kilka wskazówek, dzięki którym nasza kuchnie będzie funkcjonalna i bardzo praktyczna.
Definicja: Urządzenie kuchni – niby kwestia prosta i oczywista. Każdy wie, iż powinny się w niej znaleźć: lodówka, kuchnia, zlewozmywak, drobny sprzęt AGD i… no właśnie, masa innych sprzętów. Jak to wszystko zorganizować? Oto 6 praktycznych wskazówek, które pozwolą na wygodne i funkcjonalne urządzenie kuchni.

Główna zasada urządzania kuchni jest prosta: sprzęty kuchenne powinny być ustawione wedle kolejnością czynności realizowanych w czasie przygotowywania posiłków. Na początku wyjmujemy produkty z lodówki, następnie myjemy je albo obieramy i na końcu gotujemy, smażymy albo pieczemy. Spróbujmy, zatem, tak zaprojektować kuchnię, by przypominała wygodna taśmę produkcyjną – tylko w przenośni oczywiście. Trzema głównymi punktami tej taśmy są lodówka, zlewozmywak i kuchenka i to ich ustawieniu poświęcimy najwięcej czasu.

1. Lodówka i szafki do przechowywania żywności
Najlepiej ustawić je jak najbliżej drzwi kuchennych. Istnieją przynajmniej 2 bardzo rozsądne argumenty przemawiających za takim właśnie rozwiązaniem. Po pierwsze skracamy dystans jaki musimy zwalczyć z torbami wypełnionymi zakupami, a po drugie to właśnie do lodówki czy szafki z jedzeniem zaglądamy klika albo nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.

2. Blat pomocniczy
między lodówką i zlewozmywakiem warto umieścić blat pomocniczy - powinien mieć długość od 40 do 60 cm. To jest miejsce, na którym położymy produkty przed włożeniem do lodówki, jak i na te produkty, które z niej wyjmiemy, aby przygotować posiłek.

3. Zlewozmywak
Jak wiemy służy do wstępnej obróbki wytwórów: mycia, płukania. Warto, zatem, umieścić go w pobliżu lodówki. Jeżeli planujemy zakup zmywarki wówczas być może wystarczy zlewozmywak jednokomorowy. Co istotne nie powinien stać bokiem do ściany, bo możemy poprzez sytuacja ochlapać ścianę; ani tuż przy kuchence gazowej, gdyż w czasie zmywania możemy zalać palniki.

4. Główny blat
Powinien on mieć długość od 60 do 120 cm. Pamiętajmy: im dłuższy tym wygodniej się przy nim pracuje. To tutaj kroimy albo obieramy produkty przed włożeniem ich do garnka, na patelnię albo do piekarnika. Nad blatem roboczym warto umieścić gniazdka elektryczne. Przydadzą się do podłączenia takich sprzętów jak: roboty kuchenne, blendery, miksery – nieodłącznych pomocników przy przygotowaniu potraw.

5. Kuchenka
To miejsce smażenia, pieczenia i gotowania. Tutaj przygotujemy również sporo potraw dietetycznych – pomocny może być garnek do gotowania na parze. Podobnie jak zlewozmywak, kuchenka nie powinna stać bokiem do ściany (ściana może się nagrzewać albo pochlapać na przykład tłuszczem); ani przy oknie, gdyż podmuch wiatru może zgasić płomień.

6. Blat końcowy
Za kuchenką warto umieścić blat końcowy o długości około40 cm, na którym nakładamy gotowe potrawy na talerze i przenosimy na stół.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli na zaprojektowanie wygodnego i funkcjonalnego wnętrza, w którym przygotowywanie posiłków będzie łatwe i przyjemne