najnowszy laptop santa rosa co to jest
Definicja: Czy warto trzymac w domu dwa komputery gdyż lubisz gry i chcesz być mobilny. Oceń to sam.

Czy przydatne?

Co znaczy Czy najnowszy laptop Santa Rosa będzie dobrym wyborem?

Słownik: Czy warto trzymac w domu dwa komputery gdyż lubisz gry i chcesz być mobilny. Oceń to sam.
Definicja:


Zapewne posiadasz komputer w domu albo nosisz się z zamierzeniem kupna jakiegoś. Jednak zadajesz sobie pytanie co wybrać. Czy “skrzynkę” czy laptopa?

To jest bardzo istotne pytanie gdyż od niego zależy ile wydasz pieniędzy, jakie będą możliwości tej przyjemności i jakie będzie twoje zadowolenie z nowego zakupu. Dylemat pojawia się w czasie odwiedzin sklepów komputerowych, gdyż obecnie ceny notebook’ów są porównywalne z cenami komputerów stacjonarnych.


STACJONARKA- 785 zł – Płyta kluczowa
(ASUS P5K DELUXE/WIFI-AP, P35,DualDDR2-1066,SATA2,eRAID,GBLAN,WLAN)
- 496 zł - Karta graficzna
(Asus EN8600GT Silent GeForce 8600GT 256MB)
- 110 zł - Obudowa- 56 zł - Klawiatura i mysz- 615 zł – Monitor
(Asus Monitor LCD MM17TE-B 17'', DVI, głośniki)
- 43 zł – Bluetooth
(USB BT Sweex 2.0 Klasa II)
- 205 zł – Dysk
(Seagate SV35; 160GB, Serial ATA/300, 7200RPM, 8MB)
- 638 zł – Procesor
(E6420, 2.13GHz, 1066FSB, 4MB)
- 283 zł - Pamięć
(Kingston 1GB 667MHz DDR2, CL5 DIMM)
wspólnie: 3 231 zł


Notebook (Asus S96S Santa Rosa 15.4'')- 2 015zł - Płyta kluczowa z obudową, grafiką, matrycą i podzespołami
(matryca 15.4”, grafika GeForce 8600 GS, WLAN, BT)
- 507 zł - Dysk
(Seagate 160GB, 7200RPM, SATA/300,8MB, NCQ, G-F.Prot.)
- 990 zł - Procesor
(C2D, T7200, 2.0 GHz, 4MB)
- 153 zł - Pamięć
(Kingston 1GB 667MHz DDR2)
>wspólnie: 3 665 zł


RÓŻNICA: 434 zł


* ceny orientacyjne podane dziennie 07.07.07

Jak więc widać różnica między podobnym pod względem parametrów komputerem stacjonarnym, a laptopem jest w miarę niewielka: 434 zł. Biorąc pod uwagę takie zalety jak mobilność
to jest faktycznie nie wiele.
Jednak co z jego wydajnością?

Zacznijmy od początku. Czym jest komputer?
Komputer to zbiór przedmiotów elektronicznych tworzących całość i spełniających określone funkcje. W skład takiego zestawu wchodzi płyta kluczowa, karta graficzna, procesor, dysk, nagrywarka CD/DVD, pamięć, obudowa, monitor, klawiatura i mysz. Są to fundamentalne komponenty zestawu komputerowego.


Takie same komponenty jak w komputerze stacjonarnym znajdują się także w notebook’u. Tak więc na pierwszy rzut oka nie ma tutaj żadnej różnicy. Dopiero biorąc pod uwagę szczegóły zauważamy jak sporo jest różnic między tymi niby takimi samymi maszynami.

Mianowicie notebook jest mniejszy i mobilniejszy, pobiera mniej prądu, posiada przewarzająca część urządzeń peryferyjnych zintegrowanych i zawiera wyświetlacz LCD (monitor). Jest cichy w czasie standardowej pracy. Ponadto kupując notebook’a dostajesz wszystkie komponenty w jednej obudowie i praktycznie posiadasz sposobność podłączenia dodatkowych urządzeń, które usprawnią pracę z laptopem.

Komputer stacjonarny jest spory. Osobno stoi skrzynka i monitor zajmując wiele miejsca. Zasilacz pobiera znaczące ilości prądu w relacji do notebook’a, ponadto należy jeszcze dodać pobór prądu poprzez zasilacz monitora. Wewnątrz skrzynki pracuje kilka wentylatorów (procesor, grafika, zasilacz, …) wpływając na powiększenie emitowanego hałasu. Praktycznie w razie awarii albo potrzeby każdy obiekt komputera może być wymieniony niezależnie od innych. Wszystkie podzespoły można nabyć osobno albo w zestawie i istnieje sposobność dostosowania konfiguracji spełniającej każde wymogi dowolnego oprogramowania dostępnego na rynku.

Patrząc na te dwa opisy z pewnością zastanawiasz się co aby było gdyby połączyć zalety notebook’a z zaletami komputera stacjonarnego? Powstałby ideał komputera. Specjalnie nie pisałem o dostosowaniu konfiguracji sprzętowej w razie notebook’a, by zwrócić na to twoją uwagę. obecnie
to jest możliwe, lecz o tym za chwilę.

idealny komputer:
- mały,
- mobilny,
- posiadający wszystkie peryferia, które mogą mi się przydać w czasie codziennej pracy i zabawy,
- cichy,
- oszczędny,
- dobre warunki gwarancji,
- sposobność zamiany poszczególnych elementow,
- sposobność skonfigurowania sprzętu w zależności od wymogów,
- spora wydajność.

Dla mnie to są główne punkty, które kierują mną przy wyborze nowego komputera. Sądzę, iż twoje będą podobne nie zależnie czy się znasz na sprzęcie czy także nie.
Zapewne uważasz, iż notebook nie da Ci tego wszystkiego. Jeśli tak sądzisz to jesteś w błędzie. Nie dawno producenci sprzętu elektronicznego wypuścili na rynek nowe platformy nazwane Santa Rosa. Platformy te są używane poprzez różnych producentów komputerów HP, Fujitsu Siemens, Toshiba) i można ich reklamy spotkać prawie w każdym dobrym sklepie komputerowym. Platforma ta charakteryzuje się bardzo dobrymi osiągami porównywalnymi z komputerami stacjonarnymi. Dlatego jest warta polecenia i może zastąpić nasz stary poczciwy komputer stacjonarny.

Kadłubek daje nam sposobność konfiguracji jego podstawowych podzespołów do naszych wymogów.

Jeśli jesteś nadal zainteresowany poznaniem możliwości kadłubka S96S Santa Rosa to zapraszam do następnego artykułu (Santa Rosa – Notebook do gier) ze zdjęciami i opisem. Artykuł ten pozwoli odpowiedzieć na pytanie dlaczego lepszym wyborem jest komputer przenośny i przedstawi wyniki testów w 3DMarku.