euro subiektywne spojrzenie co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Euro – subiektywne spojrzenie

Słownik: Sporo słyszy się ostatnio o Euro w kontekście Mistrzostw Świata w piłce nożnej, lecz czy wszyscy zapomnieliśmy o Eurolandzie - strefie euro?
Definicja: Mistrzostwa i związana z tym budowa dróg, afery z udziałem Samoobrony, IPN i wojna teczkowa, zapowiedzi przedwczesnych wyborów to główne tematy, które dominują w naszym państwie od kilku miesięcy. Jednak raz na miesiąc słyszymy o UE jak nie poprzez europosła M. Giertycha to ze względu następnego szczytu głów krajów. Dlaczego w tym gwarze nie mówimy nic o Euro? Temat zamilkł, a było tak huczno w maju 2004 na ten temat.

Każdy kto śledzi życie polityczne wie, iż 11.07 na sesji plenarnej w Strasburgu odbyła się debata poświęcona polityce Europejskiego Banku Centralnego i perspektywom dla strefy euro. Przemówienie w kwestii rocznego raportu przedstawił europoseł D. Rosati. Deputowany przedstawił przyczyny do zadowolenia między innymi przyrost gospodarczy, który wyniósł 2,7% z kolei bezrobocie spadło do 7,6%. W raporcie autorstwa PE zwrócono uwagę, iż sporo krajów mimo Paktu Stabilności i Wzrostu nie stosuje zasad zrównoważonego budżetu co prowadzi do deficytów. Dostrzeżono również, iż w przypadkach gospodarczych krajów istnieją spore różnice rozwoju. Istniejącą inflację w sektorze usług może rozwiązać z kolei przyjęcie dyrektywy usługowej. Nie należy zapominać, iż usługi stanowią duży wkład w PKB.

Nieodzownym aspektem Unii Gospodarczo-Walutowej jest jej rozwój. Cypr i Malta zdecydowały się przystąpić do strefy euro, a Polska? Dlaczego nie ma w naszym państwie debaty nt korzyści i strat wejścia w życie euro? Debata z udziałem ekspertów, szkolenia, spotkania wolne od poglądów politycznych mogłyby zmienić nastawienie Polaków na euro. Sam obawiam się podwyżek po zamianie monet, lecz spadek konkurencyjności Polski w razie gdy jako jedyni z '10' pozostaniemy bez euro byłby o sporo gorszy.

Dlaczego premier J. Kaczyński nie informuje nas o postępie w spełnianiu kryteriów konwergencji? Wątpię aby sceptycyzm z listopada 2006 przeszedł premierowi&hellip