jeśli fast food” slow food” co to jest
Definicja: hamburgerami, cheeseburgerami i frytkami. A czy ktoś słyszał o „slow foodzie” słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Jeśli „Fast food”, to i „Slow food”!

Słownik: „Fast food” jest znany wszystkim, od niemowlaków w kołysce, po emerytów i rencistów. Z ogromnym żalem obserwuję małe dzieci opychające się tłustymi hamburgerami, cheeseburgerami i frytkami. A czy ktoś słyszał o „slow foodzie”??
Definicja:

w czasie ankiety zapytano 60 osób czy słyszały kiedykolwiek o „Slow food”. 10% ankietowanych odpowiedziało „tak”, z kolei 90% „nie”. Ten rezultat świadczy o tym, iż najczęściej interesujemy się tym, co smaczne i niezdrowe, a również dobrze promowane. A co z przysmakami lokalnymi, które nie są już tak bardzo "na topie"??


wg Wikipedii „Slow food” to organizacja i równocześnie ruch socjalny skupiający osoby zainteresowane ochroną tradycyjnej kuchni różnych obszarów świata i związanych z tym upraw rolnych i nasion, zwierząt hodowlanych i metod prowadzenia gospodarstw, charakterystycznych dla tych obszarów. Organizacja założona została w 1986 roku poprzez Carlo Petriniego we Włoszech jako opór przeciwko rosnącej popularności barów fast food. Aktualnie ruch ten opisuje siebie samego jako ekogastronomiczna frakcja w ruchu ekologicznym, chociaż wielu mówi również o kulinarnym skrzydle ruchu antyglobalistów.


Do najważniejszych zadań "Slow Food" należą: ochrona i promocja lokalnych i szablonowych sposóbów produkcji żywności, kupowanie żywności lokalnej produkcji z użyciem szablonowych metod wytwarzania, organizacja banków nasion w celu zachowanie naturalnej różnorodności upraw, niewielkich wytwórni żywności, w szczególności szybkopsującej się (na przykład rzeźnie) i obchodów dni lokalnej kuchni dla chronionych obszarów produkcyjnych. Organizacja również prowadzi działania w kierunku nauki na temat ukrytego ryzyka spożywania fast foodów, ryzyka upraw monokulturowych i opierania się na zbyt jednolitych genetycznie źrodłach upraw i lobbingu* na rzecz zmian w polityce rolnej, mających na celu wsparcie dla farm organicznych, przeciw genetycznym modyfikacjom żywności i używaniu pestycydów.


Jednym z najważniejszych haseł "Slow Food" jest "Obrona prawa do smaku!". Organizacja ta prowadzi bardzo ciekawy projekt o nazwie "Arka Smaku". "Arka Smaku" własną koncepcją przypomina biblijną Arkę Noego. ”Mali i zagrożeni zapomnieniem producenci żywności dostają szansę odnalezienia się na potężnym światowym rynku, preferującym przecież produkty masowe i siłą rzeczy pozbawione wartości smakowych, estetycznych i kulturowych.” (info: www.slowfood.pl). Wśród polskich wytwórów objętych projektem Arki Smaku znajdują się: żyjąca tylko w Małopolsce czerwona krowa, będąca pod opieką ojców cystersów ze Szczyrzycu, oscypki wytwarzane poprzez baców i miody pitne Macieja Jarosa. Stowarzyszenie oferuje sporo ciekawych spotkań, a również wyjazdy. Na stronie organizacji http://slowfood.pl można znaleźć regulaminy na pyszne smakołyki ((na przykład bombolki z masłem i miodem albo sałatkę z bundzu i pomidorów i restaurację zalecaną poprzez „Slow Food”. Smacznego, zdrowego jedzonka!


*lobbing-wpływ, wywieranie wpływu w kulturach