nowe cuda przyćmiły stare co to jest
Definicja: naszej cywilizacji. Do finału przeszło tylko 21 słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Nowe cuda przyćmiły stare cudeńka!

Słownik: Ogromny show ruszył o północy z soboty na niedzielę! W stolicy Portugalii, Lizbonie o tytuł jednego z siedmiu cudów świata ubiegało się 77 pomników naszej cywilizacji. Do finału przeszło tylko 21.
Definicja: Magiczna "siódemka" nie przypadkowo została wyłoniona właśnie 07.07.07. Ponieważ czyż może być bardziej trafna data na tego rodzaju inicjatywę?! Przybyło mnóstwo gwiazd i sław! Wśród nich hollywoodzkie piękności, które same mogłyby się ubiegać o tytuł "cudu świata" - Jennifer Lopez, Hilary Swank i hinduska aktorka Bipasha Basu.

Nowe cuda świata wybrało ok. 100 mlnów internautów z różnych zakątków Ziemi. Dla niektórych pomników cywilizacji stało się to sitem nie do przebrnięcia. Do szczęśliwej siódemki zaklasyfikowały się: Ogromny Mur Chiński, Koloseum w Rzymie, Machu Picchu w Peru, piramida Chichen Itza w Meksyku, Tadż Mahal w Indiach, Petra w Jordanii. A wśród nich króluje statua Chrystusa Zbawiciela w Brazylii. To jedyny współczesny cud świata! Ma raptem 76 lat. A co najważniejsze, 38-metrowa postać Chrystusa wykonana została poprzez francuskiego rzeźbiarza POLSKIEGO pochodzenia - Paula Landowskiego. Nasza duma narodowa została więc miło połechtana. Szczęście nie dopisało ateńskiemu Akropoliwi. Przygnieciona wstydem wróciła z konkursu również paryska Wieża Eiffla. Niedoszłe cudeńko niegdyś dumnie zadzierało nosa. Jej sława już przebrzmiała? Kamienne posągi z Wysp Wielkanocnych także pozwieszały nosy na kwintę. Tym wspólnie im się nie powiodło.

Twórcy listy siedmiu cudów świata, grecki historyk Herodot (około 484-425 r. przed naszą erą) i uczony Kalimach z Cyreny (((około 305-240 r. przed naszą erą))) opracowali ją jeszcze w średniowieczu. Trudno się więc dziwić, iż nie wytrzymała próaby czasu i nie zaspokaja już gustów współczesnych potomnych. Tym bardziej, iż znalazły się na niej jedynie obiekty znane starożytnym Grekom. Spośród nich, do dziś ocalała tylko piramida Cheopsa w egipskiej Gizie. Ta została automatycznie dołączona do nowej zwycięskiej siódemki