dzienikarstwie obywatelskim co to jest
Definicja: mają dostęp do internetu nie są w stanie z niego korzystać bez wyszukiwarki słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy O dzienikarstwie obywatelskim

Słownik: Czy zastanawiałeś się kiedyś czym jest wyszukiwarka internetowa i jakie jest jej znaczenie w życiu codziennym? Okazuje się, iż ci wszyscy, którzy mają dostęp do internetu nie są w stanie z niego korzystać bez wyszukiwarki.
Definicja: To dzięki niej nasza akcja (wyszukiwanie) spotyka się z reakcją (odpowiedź). Wyszukiwanie stało się fundamentalną czynnością komputerową. Miliony ludzi w tym samym momencie korzysta z wyszukiwarki mając nadzieję, iż otrzyma zadowalającą odpowiedź. Miliony ludzi w tym samym momencie korzysta z wyszukiwarki mając nadzieję, iż otrzyma zadowalającą odpowiedź. Miliony ludzi szuka informacji. By wyszukiwarka mogła tę odpowiedź dostarczyć ktoś przedtem musiał zbudować właściwą stronę internetową z odpowiedzią na stawiane pytanie. Ktoś musiał dostarczyć treść. Tym dostawcą informacji może być każdy z nas.

W filmie "Rejs" Marka Piwowskiego jest taka scena, gdy prof. gra – przepraszam za wyrażenie – w dupniaka i w pewnym momencie stwierdza: nie można być równocześnie twórcą i tworzywem. W tamtych, industrialnych czasach, było to stwierdzenie może i prawdziwe. Dzisiaj, w dobie internetu, gdy bez trudu można dzielić się wiedzą i wiadomością, każdy może być twórcą i tworzywem. Każdy z użytkowników internetu jest biorcą treści i wielu z nas może być jej dawcą. Każdy z nas może być publicystą, redaktorem treści.

Dzielenie się wiedzą to istotny nurt we współczesnym internecie. Każdy z nas jakąś wiedzę ma. Ktoś ma bardzo wąską specjalistyczną wiedzę nt. inwestowania na giełdzie, ktoś inny nt. ogrodnictwa. Jeżeli tylko czujesz potrzebę dzielenia się wiedzą albo nawet komercyjnego jej zastosowania możesz bez trudu publikować w internecie redagując hasła w Wikipedii, pisząc ebooka, zakładając specjalistyczny vortal czy blog. Nawet jeżeli wydaje Ci się, iż nie masz specjalistycznej wiedzy, którą mógłbyś podzielić się z innymi, możesz zostać obserwatorem dnia codziennego i stać się tak zwany publicystą obywatelskim dostarczając newsy albo swoje przemyślenia portalom społecznościowym. Tutaj przeczytasz więcej o dziennikarstwie obywatelskim.

Moda na portale obywatelskie przyszła z Korei Południowej, gdzie w 2000 roku powstał serwis OhMyNews - dziennik internetowy tworzony poprzez 41 tys. autorów. Dziś w najwyższym stopniu rozbudowana sieć to Indymedia, która na całym świecie ma ponad 100 oddziałów lokalnych (wśród nich skromny polski portal). Dużą popularnością cieszy się także brytyjski magazyn OpenDemocracy tworzony poprzez ponad 1000 osób. W Polsce jednym z najpopularniejszych serwisów oddolnych mediów jest portal informacje24.pl Na jednej ze stron wydawca portalu pisze: czy wiesz, iż 90 procent tekstów w największych polskich portalach to artykuły dostarczane poprzez Polską Agencję Prasową? My natomiast stawiamy na autorskie teksty, które piszą ludzie tacy jak Ty! Portal informacje2224 uruchomiła Ekipa Wydawnicza Polskapresse. Redakcja informacje222224 zadeklarowała wiosną 2007 r. iż będzie płacić za idealne wiadomości wykorzystane na stronach portalu.

Ze statystyk prowadzonych poprzez wyszukiwarkę google wynika, iż ostatnio najczęściej poszukiwana frazą są nazwy portali społecznościowych. To tam społeczność internetowa szuka wiedzy, newsów, informacji specjalistycznych i tym podobne To tam autorami publikacji są w większości dziennikarze amatorzy. Nic więc dziwnego, iż amerykański magazyn Time przyznał zbiorowo w 2006 r. nagrodę Człowieka Roku wszystkim internautom. Wtedy to redaktor naczelny pisma, Richard Stengel stwierdził – inaczej niż nasz przywołany prof. z Rejsu - iż każdy może zostać w wirtualnym świecie liderem lub artystą
  • Dodano:
  • Autor: