kino almodovara skrajności co to jest
Definicja: Almodovara” słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Kino Almodovara - dwe skrajności

Słownik: Chcielibyście wiedzieć, jakie jest kino Almodovara? Odpowiedzi udzieli wam Ewa Mazierska w swojej najnowszej książce „Słoneczne kino Pedro Almodovara”.
Definicja: Jakie jest kino Almodovara? Przejaskrawione, wulgarne, ekshibisjonistyczne, a z drugiej strony subtelne, ciepłe, nostalgiczne. Na świat patrzy poprzez oko kamery i pryzmat telewizyjnego ekranu. Można aby mu zarzucić, iż poprzez to traci kontakt z rzeczywistością, jednak na szczęście tak nie jest, co udowadnia wielkie zainteresowanie każdą jego produkcją i życzliwe recenzje pojawiające się po każdej premierze jego filmu.

Autorka pokazuje nam kino Almodovara nie jak klasyczny historyk filmu, gdzie wszystko kręci się wokół historii kina. Mazierka stara się i wychodzi jej to znakomicie – pokazać wszystkie produkcej Almodovara przez pryzmat historii, w której przyszło reżyserować dany video. Nie unika pisania i analizy tego, w jaki sposób polityka wpłynęła na poszczególne dzieła reżysera. Najważniejszym jednak faktem w tej książce jest branie pod uwagę przemian kulturowo – obyczajowych, które zaszły w Hiszpanii w ostatnich dziesięcioleciach. Takie podejście do postaci, jaką jest Almodovar sprawia, iż „Słoneczne kino” jest publikacją kompletną i przystępną, nawet dla czytelnika, który nie jest dobrze obeznany z całym dorokiem hiszpańskiego mistrza.

„Słoneczne kino Pedro Almodovara” zapełnia lukę na polskim rynku wydawniczym. Nikt przedtem z tak ogromną precyzją nie zajął się twórczością hiszpańskiego reżysera opisując ją w sposób drobiazgowy i ciekawy zarazem. Myślę, iż ta podręcznik może być wyznacznikiem tego, jak powinno się pisać filmowe monografie. Czekam na więcej takich książek, na razie polecając „Słoneczne kino” Ewy Mazierskiej.

O autorce:

Ewa Maziarska jest krytykiem filmowym. Uczyła w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, współpracując równocześnie z „Filmem”, „Kinem” i „Kwartalnikiem Filmowym”. Od 1994 roku mieszka w Wielkiej Brytanii i pracuje jako wykładowca w University Of Central Lancashire w Preston. Jest autorką wielu książek o kinie i twórcach filmowych.


„Słoneczne kino Pedro Almodovara”

Ewa Mazierska

Wydawnictwo Wyraz Obraz Terytoria

2007
  • Dodano:
  • Autor: