założyć firmę co to jest
Definicja: napisać o tym, jak wygląda zakładanie przedsiębiorstwa w rzeczywistości, nie na papierze.

Czy przydatne?

Co znaczy Jak założyć firmę

Słownik: Jest sporo stron traktujących o tym, jak przebiegają formalności powiązane z zakładaniem przedsiębiorstwa, więc zamiast dublować treść, postanowiłem napisać o tym, jak wygląda zakładanie przedsiębiorstwa w rzeczywistości, nie na papierze.
Definicja: Zanim wystartujesz

Przed założeniem spółki jako formy prawnej, należy wykonać około 50% pracy związanej z jej uruchomieniem. Warto wiele przedtem zająć się sprawami, które są główne dla Twojego sukcesu, gdyż dlatego wystartujesz działając już na pół gwizdka, a nie od poziomu zerowego. Dalej opiszę poszczególne fazy zakładania biznesu wspólnie z opisem, na co szczególnie zwracać w czasie nich uwagę. Nie to są sztywne ramy i zawsze należy podchodzić elastycznie do procesu powstawania nowego przedsiębiorstwa.

Pomysł

Pierwszym krokiem powinien być pomysł - co chcesz robić, dla kogo i jak. Nie istotne, czy to jest portal internetowy, salon masażu, czy fabryka czekolady - pracuj wytrwale nad wizją swojego biznesu, wyobraź sobie jak chciałbyś, by spółka wyglądała za rok, za dwa, a nawet za pięć albo dziesięć. to jest stan do którego będziesz dążył, jednak to jest mechanizm długookresowy. Spisuj to, co wymyślisz - będzie to zalążek biznesplanu. Warto na tym etapie konsultować się ze specjalistami, osobami, które mają już doświadczenie w biznesie i Twoimi przyszłymi klientami - zaoszczędzi Ci to licznych błędów najpierw, aczkolwiek wszystkich nie można uniknąć.

Biznesplan

jeżeli dopracowałeś już dostatecznie dobrze swój pomysł, czas by sprowadzić Cię na ziemię - spokój i zimna kalkulacja, tego właśnie potrzeba Ci na tym etapie. Nie próbuj nigdy na siłę czegoś zawyżać w biznesplanie - >>jeżeli okaże się, iż interes będzie nierentowny, właśnie ocaliłeś dużo pieniędzy i czasu. Szczerość popłaca.

Biznesplan powinien w pierwszej kolejności zawierać:

- ogólny opis biznesu

- strategię działania na starcie, jak dojść do poziomu w którym nie dopłacasz już do biznesu

- strategię marketingową i sprzedażową - sposób pozyskiwania klientów i środki na to przeznaczane (możesz na przykład określić, iż 50% marży operacyjnej przeznaczasz na marketing i sprzedaż)

- analizy: konkurencji, rynku, Twojej oferty, a najlepiej PEST, SWAT, 5 sił Portera - podejście wg wypracowanych metod pozwoli Ci dokonać lepszych analiz i uniknąć wielu błędów

- analizę finansową działalności przedsiębiorstwa poprzez pierwszy rok (dobrze >>>jeżeli posiadasz środki na utrzymanie spółki poprzez pół roku zakładając zerowe przychody)

- plan kierowania (dotyczy on między innymi zatrudniania ludzi, struktury organizacyjnej, ustalenia kamieni milowych w Twojej drodze do sukcesu)

Mając to wszystko “na papierze” będziesz miał pewność, iż nic Ci nie umknęło. Możesz także łatwo pokazywać biznesplan ekspertom i prosić ich o porady. Biznesplan wymagany jest również poprzez inwestorów i banki.

Poza biznesplanem

Biznesplan wiąże jedynie “twarde” aspekty działalności przedsiębiorstwa. Warto zrobić wersję tylko dla Ciebie, z pewnymi dodatkami, które uwzględnią zasoby, informacjami o których nie koniecznie musisz się dzielić. Te zasoby to:

- kto z Twoich znajomych będzie w stanie pomóc Ci na starcie (może to być na przykład wykonanie dla Ciebie strony www, rekomendacja albo pomoc w opracowaniu strategii marketingowej)

- którzy spośród Twoich znajomych mogą być zainteresowani tym, co oferujesz

- kogo musisz poznać, by lepiej prosperować (dyrektora banku, doświadczonego biznesmena a może prezesa spółki informatycznej?)

- jaki zakres wiedzy będzie Ci potrzebny, by sprawnie prowadzić przedsiębiorstwo i skąd pozyskasz tę wiedzę (szczególnie przydaje się wiedza z zakresu księgowości, kierowania, marketingu, sprzedaży i negocjacji i prawa)

Działaj

Działaj zanim jeszcze założysz firmę. Najlepiej 2-3 miesiące przed planowanym startem zajmij się sprawą strony internetowej, logotypu, nazwy, wstępnym marketingiem wśród znajomych (możesz się na przykład chwalić postępami w tworzeniu strony, prosić ich o wyrażenie opinii na temat logotypu - poczują, iż zależy Ci na ich zdaniu, a przy okazji może zastanowią się czy oni albo ktoś z ich znajomych nie potrzebuje przypadkiem Twoich usług - tego typu zlecenia mogą przesądzić o Twoim sukcesie albo porażce). Istotna może okazać się sprawa siedziby spółki i sprzętu potrzebnego do prowadzenia działalności. Warto także przedtem zacząć się solidnie uczyć, w szczególności z zakresu prawa i księgowości - tu wpadki mogą dużo kosztować, w szczególności najpierw. >>>>jeżeli Twój interes wymaga od początku zatrudnienia odpowiednich osób, zajmij się tą sprawą na tyle wcześnie, abyś mógł podpisać z kimś umowę o pracę zaraz po tym jak założysz oficjalnie działalność. dlatego dużo spraw zamkniesz, zanim jeszcze wystartujesz, a działalność powinieneś zarejestrować wtedy, kiedy będziesz musiał podpisać pierwszą umowę albo wystawić pierwszą fakturę.

Realizacja

Kiedy masz już to wszystko za sobą, pozostaje zrealizować własne marzenia. Życzę powodzenia na drodze biznesmena. Mam nadzieję, iż sprawdzisz się jako manager
  • Dodano:
  • Autor: