mja puławskiego co to jest
Definicja: ORP „Gen. K. Pułaski” rozpoczyna największą misję bojową w swojej historii słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Misja Puławskiego

Słownik: ORP „Gen. K. Pułaski” rozpoczyna największą misję bojową w swojej historii.
Definicja: W ciągu kolejnych pięciu miesięcy polska jednostka będzie działać w składzie elitarnego, NATO-wskiego zespołu fregat i niszczycieli – SNMG1. „Pułaski” będzie operował na Morzu Śródziemnym zapewniając bezpieczeństwo żeglugi, monitorując morskie szlaki komunikacyjne i biorąc udział w operacji antyterrorystycznej. Uroczyste pożegnanie ORP „Gen. K. Pułaski” odbędzie się w Porcie Wojennym w Gdyni w środę (16 lipca) o godzinie 10:00.


Polska misja na pokładzie „Pułaskiego” to ponad dwustu marynarzy i lotników morskich. Okręt po opuszczeniu Gdyni, uda się na Morze Śródziemne, gdzie wejdzie w skład Standing NATO Maritime Group One – SNMG1. ORP „Gen. K. Pułaski” wspólnie z pozostałymi jednostkami zespołu (kanadyjskim „Ville de Quebeck”, niemieckim „Lubeck”, holenderskim „De Ruyter”, amerykańskim „Nicolas” i hiszpańskim „Almirante Don Juan De Borbon”) będzie prowadził zakrojoną na szeroką skalę operację zapewnienia bezpieczeństwa na morzu. Oprócz działań antyterrorystycznych jednostki SNMG1 będą monitorować i kontrolować żeglugę, tak by zapobiec próbom przemytu broni masowego rażenia i narkotyków, nielegalnej emigracji, aktom piractwa morskiego, umyślnemu zanieczyszczaniu środowiska naturalnego i nielegalnym połowom. Okręty będą działać w rejonach o nadzwyczajnie ważnym znaczeniu dla transportu morskiego w skali globalnej.

Jednostki zespołu dodatkowo demonstrować będą obecność NATO przez ćwiczenia z flotami krajów Sojuszu. W trakcie tego typu manewrów okręty trenują prowadzenie akcji embarga, kontroli żeglugi, osłony jednostek z dostawami humanitarnymi i ewakuacji zagrożonej ludności. SNMG1 będzie również poprzez cały czas w pełnej gotowości do wykonania zdań Sojuszu Północnoatlantyckiego nie tylko w akwenie Morza Śródziemnego, lecz również na całym Świecie. ORP „Gen. K. Pułaski” wróci to macierzystego portu w Gdyni na przełomie listopada i grudnia.

Polska misja w składzie SNMG1 ma również swój komponent lotniczy. To jest operujący z ORP „Gen. K. Pułaski” śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G. W rejsie biorą więc udział piloci, nawigatorzy z klucza śmigłowców pokładowych i personel techniczny klucza obsługi SH-2G zabezpieczający działania śmigłowca z pokładu okrętu. Brygada Lotnictwa MW wydziela również na czas rejsu nawigatora naprowadzania.

SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One) demonstruje solidarność członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO przez własne stałe zespoły okrętowe realizuje jedno z najważniejszych zadań obronnych – bezpieczeństwo strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. W wypadku kryzysowej państwa NATO nie mogą dopuścić do sparaliżowania transportu morskiego gdyż głównie tą drogą do zagrożonego państwa trafiają: pomoc humanitarna, surowce, paliwa i wsparcie bojowe. Zespoły okrętowe są szczególnie efektywne - nie potrzebują budowy osobnej bazy logistycznej, przenoszą mocne i zróżnicowane uzbrojenie, prowadzą akcje embarga, kontroli żeglugi, osłony jednostek z dostawami humanitarnymi, ewakuują zagrożoną ludność i są bazą dla jednostek szczególnych i piechoty morskiej wykonującej zadania w głębi lądu. SNMG1 ponad 60% czasu spędza w morzu prowadząc ćwiczenia zarówno w składzie SNMG1 jak i z okrętami sił morskich krajów członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju, by osiągać optymalne efekty szkoleniowe i wysoką jakość realizowanych zadań.

ORP „Gen. K. Pułaski” rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej w marcu 2000 roku. Trzy miesiące później okręt przybył do Polski i przeszedł krajowy mechanizm szkolenia bojowego. Stałą współpracę z siłami NATO rozpoczął w czerwcu 2002 roku uczestnicząc w międzynarodowych manewrach BALTOPS, w czasie których operował w składzie głównej ekipy taktycznej ćwiczenia. Okręt jest częścią dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych wchodzącego w skład 3 Flotylli Okrętów. Głównym przeznaczeniem „Pułaskiego” jest poszukiwanie i pokonywanie okrętów podwodnych, pokonywanie sił napadu powietrznego, pokonywanie okrętów nawodnych i statków i ich zespołów, osłona własnych okrętów i statków i ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a również pokonywanie celów powietrznych na sporych i średnich dystansach



Śmigłowiec pokładowy zwalczania okrętów podwodnych SH-2G został wydzielony poprzez 28. Pucką Eskadrę Lotniczą z Gdyni Babich Dołów. Jest przeznaczony do rozpoznania, wykrywania i identyfikacji celów nawodnych i poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Może być używany w akcjach poszukiwania i ratowania życia (SAR) i jako śmigłowiec logistyczny - do zaopatrywania własnych jednostek pływających. Poszukiwanie okrętów podwodnych dzieje się dzięki wyrzucanych pław radiohydroakustycznych i detektora anomalii magnetycznych. Śmigłowiec został również przystosowany do przenoszenia torpedy MU-90.


  • Dodano:
  • Autor: