batops soboty co to jest
Definicja: W sobotę, 7 czerwca, w Gdyni rozpoczyna się międzynarodowe ćwiczenie BALTOPS 2008.

Czy przydatne?

Co znaczy Batops już od soboty

Słownik: W sobotę, 7 czerwca, w Gdyni rozpoczyna się międzynarodowe ćwiczenie BALTOPS 2008.
Definicja: Ponad 30 okrętów, kilkanaście samolotów i śmigłowców z 12 krajów przećwiczy prowadzenie operacji pokojowych, akcji embarga i blokad morskich w rejonach objętych kryzysem, akcji wymuszania pokoju, pokonywanie kontrabandy i przeciwdziałanie terroryzmowi na morzu. Ćwiczenie przeprowadzone zostanie na Bałtyku i potrwa do piątku, 20 czerwca.Polska Marynarka Wojenna już po raz 16. weźmie udział w ćwiczeniu BALTOPS. To największe w Europie, ćwiczenie na morzu w ramach Partnerstwa dla Pokoju.Główne siły BALTOPS wejdą do portu w Gdyni w piątek, 6 czerwca. Etap morska manewrów rozpocznie się z kolei w poniedziałek, 9 czerwca.

Celem manewrów jest doskonalenie współpracy wielonarodowych sił w ramach operacji pokojowej. W ćwiczeniu uczestniczyć będą jednostki z Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii . Do udziału w manewrach polskie siły morskie wystawiły 4 jednostki: okręt podwodny ORP „Orzeł”, okręt rakietowy ORP „Grom” i 2 trałowce ORP „Wdzydze” i ORP „Mamry”.

ORP „Orzeł” jest największym polskim okrętem podwodnym i jednym z największych „konwencjonalnych” okrętów podwodnych na świecie. Wszedł do służby w polskich siłach morskich w 1986 roku. W manewrach BALTOPS 2008 ORP „Orzeł” będzie realizował zadania osłony sił ćwiczenia, patrolowania i kontroli żeglugi obok zagrożonym. Okręt wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. W czasie ćwiczenia okrętem dowodził będzie kmdr ppor. Roman GĘZIKIEWICZ.

ORP „Wdzydze” (numer burtowy 646) i ORP „Mamry” (numer burtowy 643) to trałowce małomagnetyczne przeznaczone do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych postawionych w zagrodach minowych albo pojedynczo. W skład polskiej floty weszły w latach 90-tych. W czasie etapy morskiej ćwiczenia okręty będą wchodziły w skład sił przeciwminowych i realizowały zadania obrony przeciwminowej, wytyczania bezpiecznych torów wodnych dla działań sił koalicji międzynarodowej. Trałowce wchodzą w skład 13 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. ORP „Mamry” dowodzi kmdr ppor. Robert JÓZEFCZAK, a ORP „ Wdzydze” kpt. mar. Sławomir BUDKA.ORP „Grom” (numer burtowy 423) to okręt rakietowy typu „Orkan”. Do służby wszedł w 1995 roku. Okręt w ubiegłym roku przeszedł gruntowna modernizację. Został zaopatrzony w nowej generacji mechanizmy dowodzenia i łączności, a również w rakiety przeciwokrętowe RBS 15 Mk. II. ORP „Grom” będzie osłaniał siły przeciwminowe, bronił zespół okrętów przed atakami z powietrza, prowadził działania antyterrorystyczne i kontrolę żeglugi i zwalczał cele nawodne. Dowódcą ORP „Grom” jest kpt. mar. Marcin JASKULSKI.

BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu powiększenie interoperacyjności sił morskich krajów Partnerstwa dla Pokoju obok Morza Bałtyckiego. Scenariusz manewrów zakłada reagowanie międzynarodowych sił w przypadkach kryzysowych. W trakcie manewrów okręty przećwiczą wszystkie przedmioty typowych operacji pokojowych wśród nich operacje embarga i blokad morskich w rejonach objętych kryzysem, akcje wymuszania pokoju, zwalczania kontrabandy i przeciwdziałania terroryzmowi na morzu. Ćwiczenie zakończy akcja ewakuacji ludności z zagrożonego rejonu.