aleksander majkowski warszawie co to jest
Definicja: niepodległościowemu - Aleksandrowi Majkowskiemu słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Aleksander Majkowski w Warszawie

Słownik: 29 maja Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski otworzył w gmachu kluczowym Sejmu wystawę poświęconą kaszubskiemu działaczowi niepodległościowemu - Aleksandrowi Majkowskiemu.
Definicja: Organizatorami twego przedsięwzięcia byli: Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskiego oddział Kościerzyna i Muzeum Ziemi Kościerskiej.
W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, burmistrz i radni miasta Kościerzyna, starosta kościerski i radni powiatu kościerskiego, a również członkowie i sympatycy Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Kościerzynie.Marszałek Sejmu wyraził zadowolenie z możliwości ukazania w tak istotnym dla Polaków miejscu osoby nadzwyczajnie ciekawej, jaką był Aleksander Majkowski.
„Majkowski – powiedział Komorowski - działał na rzecz niepodległości Polski, na rzecz polskości Kaszub rozumianej jako przynależność do państwa polskiego w chwili trudnym, tzn. w okresie odbudowy państwa.” Marszałek podkreślił, iż takie osoby są warte utrwalenia w pamięci lokalnej i ogólnopolskiej. „Cieszę się, iż mogę uczestniczyć w tej historycznej chwili” – dodał otwierając wystawę.Na pamiątkę tego uroczystego wydarzenia Marszałek Sejmu dostał od Kaszubów miniaturę regionalnego instrumentu muzycznego – diabelskie skrzypce i oryginalną tabakierkę, z której częstował i wspólnie z Kaszubami zażywał tabakę.


„Jesteśmy dumni, iż powiodło się przeprowadzić takie przedsięwzięcie w tak istotnym miejscu, chcieliśmy w ten sposób podkreślić rozmiar naszego kaszubskiego działacza” – powiedział Sławomir Szkobel, prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddział Kościerzyna. „Chciałbym bardzo podziękować posłowi Zdzisławowi Czucha, za koordynację organizacji wystawy w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.


Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Roku Aleksandra Majkowskiego, dofinansowane ze środków Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, który w czasie otwarcia reprezentował Grzegorz Świtała. Wystawę w Warszawie będzie można oglądać do 7 czerwca.


  • Dodano:
  • Autor: