profesor wiktor zaprojektował co to jest
Definicja: prof. Wiktor Zin słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Profesor Wiktor Zin zaprojektował dla Dąbrowy

Słownik: Był ogromną postacią polskiej rzeczywistości. Za kilkanaście dni minie rok odkąd od nas odszedł. Człowiek wybitny, którego potrafił docenić świat- prof. Wiktor Zin.
Definicja: Prof. Wiktor Zin był wyjątkową postacią naszej polskiej rzeczywistości.
Architekt, rysownik, ogromny działacz kultury i pracownik naukowy. W okolicy tej ostatniej zajmował się również działalnością na rzecz miasta Krakowa i architektury i zabytków całego państwie.
Urodził się 14 września 1925 roku w Hrubieszowie. Po ukończeniu Politechniki Krakowskiej pracował jako asystent, adiunkt i docent tej uczelni. Pełnił także cały szereg różnych innych funkcji. Był dyrektorem Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, kierownikiem badań Staromiejskiego Zespołu Krakowa, przewodniczącym Krakowskiej Komisji Konserwatorskiej, prezesem i wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i w latach 1958-64 kluczowym architektem tegoż miasta a potem wiceministrem kultury i sztuki i generalnym konserwatorem zabytków.
Był również Członkiem Porady Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Polsce i Meksykańskiej Akademii Architektury. Przewodniczył Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Zabytkowych Zespołów Miejskich, wykładał na uniwersytecie w Zagrzebiu i pełnił funkcję prorektora Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
Lecz to prawie wszystko, co w swoim życiu robił prof. Zin. Był człowiekiem znanym z programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”, autorem na przykład „Klubu pod Smokiem”, „Spotkań z zabytkami”,”Spotkań z prof. Zinem” czy „Naszych korzeni”. Prowadził audycje radiowe. Stworzył także scenografię do wielu spektakli i oper na przykład „Straszny Dwór” w Operze Wrocławskiej i Bałtyckiej, „Hrabina” w Operze Bałtyckiej i w Tokio i „Otello” w Teatrze Ogromnym w Łodzi.
W swoim jakże bogatym życiu znalazł także czas, by pisać i malować. Napisał ok. 50 rozpraw naukowych i książek. Jednak i to również nie wystarczało profesorowi. Następną rzeczą, którą się zajmował było projektowanie. Stworzył projekty ponad 50 kościołów i ich wnętrz na całym świecie na przykład przebudowę architektoniczną organów w Cudownej Kaplicy na Jasnej Górze, kaplicy św. Stanisława Kolbe w Sterling Heights w stanach zjednoczonych ameryki i pracował przy rekonstrukcji katedry w Quito w Ekwadorze.
Wiktor Zin był także w swoim życiu wielokrotnie odznaczany w państwie i za granicą. Pośród nich były pomiędzy innymi: Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Nauki Narodowej, Złote Ekrany za indywidualność telewizyjną, złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medal Meksykańskiej Akademii Nauk za całokształt działalności konserwatorskiej, Nagrody Europejskiej von Herdera za konserwacje i badania architektoniczne i doktoratu honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Budapeszcie.
prof. Zin związany był także z Dąbrową Tarnowską i znajdującą się w tym mieście synagogą umieszczoną w Rejestrze Służby Ochrony Zabytków.
Ten zabytkowy budynek będący kiedyś perłą Dąbrowy jest w bardzo niedobrym stanie technicznym. Zniszczona pomiędzy innymi w okresie II wojny światowej nie była remontowana po za prostymi zabezpieczeniami. Najpierw lat 70-tych była koncepcja, iż zostanie ona odnowiona i przeznaczona na dom kultury z obrotową sceną. Właśnie ten projekt został opracowany poprzez profesora. Niestety w kolejnych latach zmieniono plany i budynek ten pozostał niezmieniony.
  • Dodano:
  • Autor: