hdtv co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy HDTV - co to jest?

Słownik: HDTV a więc High Definition Television (telewizja wysokiej rozdzielczości) powstała w 1998 roku i od razu okazała się rewelacją i ogromnym przełomem...
Definicja: Telewizję tą cechuje niewiarygodna jakość. Dzięki cyfrowemu przekazowi sygnału powiodło się pozbyć sukcesów szumu (śnieżenia) zamglenia czy innych zakłóceń, które mogły powstawać pod wpływem czynników zewnętrznych, co zaowocowało znaczącą poprawą jakości obrazu i dźwięku. HDTV plasuje się na najwyższym szczeblu wszystkich sygnałów cyfrowych. Telewizja ta umożliwia również oglądanie videoów w oryginalnej, szerokoformatowej wersji - dlatego obraz nie jest w żaden sposób zniekształcony geometrycznie.

Format

Komitet ATSC (Komitet Zaawansowanych Standardów Telewizyjnych) stworzył 18 używanych równolegle formatów cyfrowych i analogowych. Najniższy sygnał w formacie cyfrowym prezentuje jakość na poziomie najwyższego sygnału dostępnego dla telewizji analogowej.
Rozdzielczości (wciśnij, by powiększyć) Aktualnie mamy następujące rozdzielczości HDTV:

# 720p - 1280x720 (24 klatki na sekundę)
# 720p - 1280x720 (30 klatek na sekundę)
# 720p - 1280x720 (60 klatek na sekundę)
# 1080i - 1920x1080 (60 klatek na sekundę)
# 1080p - 1920x1080 (30 klatek na sekundę)
# 1080p - 1920x1080 (24 klatki na sekundę)

Powyższe nazwy są dwuczęściowe, gdzie na początku numer - znaczy liczba pixeli w pionie, później litera - ustala mechanizm wyświetlania obrazu ("p" - progresywne skanowanie, "i" - przeplot). liczba klatek na sekundę ustala wskaźnik opisujący ile razy w ciągu sekundy wyświetlany jest pełny obraz. Przeplot (z angielskiego interlaced) to jest obraz tworzony w dwóch fazach. W pierwszej fazie, co każdą 1/50 sek. wyświetlane są nieparzyste linie na obrazie, a w drugiej parzyste. Może to niestety powodować migotanie obrazu. Systemem, który zabezpiecza przed tym efektem, jest progresywne skanowanie (((z angielskiego progressive). Wprowadza on całe klatki na ekran, co sprawia, iż widzimy płynny obraz.

Różnice

fundamentalną różnicą pomiędzy standardową telewizją, a HDTV jest format obrazu. Standardowa telewizja jest w formacie 4:3, z kolei obraz HDTV przypomina obraz kinowy i ma wymiary 16:9. Rozdzielczość, o której już wspomniałam w artykule, w standardowym SDTV wynosi 576p, z kolei HD jest w stanie wyświetlić ok. 10 razy więcej pixeli niż zwyczajny analogowy telewizor. Jak widać różnica pomiędzy tymi dwoma telewizjami jest znacząca.

Co nas czeka?

Do czasu ostatecznego wyłączenia nadawania obrazu w formacie analogowym, nadawcy będą posiadali dwa kanały nadawcze - jeden dla sygnału analogowego, i drugi kanał "wirtualny" dla sygnału cyfrowego. W momencie obecnej tylko osoby posiadające urządzenia będące ustawione na wirtualny kanał nadawcy mogą odbierać sygnał cyfrowy. z kolei po zakończeniu emisji kanałów analogowych jedyny sygnał jaki będzie nadawany będzie sygnałem cyfrowym. Warto więc przy zakupie telewizorów upewnić się, iż wybrany telewizor posiada właśnie taki sygnał nadawczy
  • Dodano:
  • Autor: