irlandia warto zobaczyć cork co to jest
Definicja: między kluczowymi korytami rzeki słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Irlandia: co warto zobaczyć w Cork

Słownik: Cork - to jest drugie pod wzgledem wielkosci miasto Irlandii. Leży przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Sam Cork położony jest na wyspie między kluczowymi korytami rzeki.
Definicja: Autobusem poprzez miasto

Jedną z możliwości zwiedzania Cork - szczególnie w okresie letnim - jest przejażdżka po miescie piętrowym autobusem :-)

Autobusy kursuja często z centrum miasta, zakupiony bilet jest biletem całodniowym. To jest o tyle wygodne, ze możemy wysiaść na jednym z przystanków na trasie przejazdu, zwiedzić katedrę czy muzeum sugerowane nam poprzez lektora (w trakcie jazdy cały czas jesteśmy informowani na bieżaco co wlaśnie mijamy i co jest godne szczególnej uwagi) - a następnie wsiaść do następnego autobusu tego typu i kontynuować podróż.

Collins Barracks a więc muzeum w koszarach

Collins Barracks - to wojskowe koszary mieszczące się w północnej części Cork, przy Old Youghal Road. Znajduje się w nich muzeum bezpłatnie dostępne dla zwiedzających.

Najstarsze znajdujące się tam koszarowe budynki pochodzą z początku XIX wieku. Początkowo były zajmowane poprzez wojska brytyjskie, od 1922 r. przeszły w ręce armii irlandzkiej. W 1963 r. koszary odwiedził amerykanski prezydent John F. Kennedy.

aktualnie w muzeum znajdują się 3 wystawy o tematyce: historia koszar, sylwetka Michael'a Collins'a i udział Irlandii w misjach pokojowych na świecie.

Elizabeth Fort - 400 letnia twierdza w Cork

Nad Cork goruja mury 400-letniego Elizabeth Fort, ktorego historia jest scisle wpleciona w losy miasta.

Elizabeth Fort został zbudowany u schyłku XVI w. i słuzył armii do obrony miasta. W 1603 r., kiedy rządy objął król James I, doszło w Cork do rozruchów skierownych przeciwko nowemu władcy, w trakcie których mieszkańcy zniszczyli fort. Zamieszki stłumiono, a obywatele Cork zostali zmuszeni do odbudowy fortu na swoj własny wydatek.

W 1624 i 1649 fort został znacząco wzmocniony. Na przełomie 1689/90r. wykorzystano Elizabeth Fort w czasie oblężenia Cork. Między innymi wtedy ostrzelano z niego średniowieczną Katedrę św. Finbarra, która uległa zniszczeniu. Następnie przekształcono fort w koszary wojskowe - i w więzienie, a w 1835 - w więzienie żeńskie, chociaż później ponownie przejęto zabudowania do celów militarnych.

W 1922 r. w trakcie wojny domowej budynki znajdujące się w obrębie murów zostały spalone. Odbudowane - wykorzystuje >>aktualnie Garda (irlandzka policja).

Z fortu rozciąga się świetny widok na panorame Cork. Elizabeth Fort jest zlokalizowany przy Barrack Street.

Muzeum Masła

Zwiedzanie znajdującego się w Cork Muzeum Masła (Butter Museum) jest świetna lekcją historii masła, Cork - i Irlandii ;-)

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć na parterze od obejrzenia wyświetlanego tam filmu "Od zieleni do złota". Opowiada on historię odrodzenia się przemysłu maślarskiego w Irlandii w latach 60. XX w. dzięki marce Kerrygold.

Po obejrzeniu filmu można przejść do wystawy elementów tradycyjnie używanych do wyrobu masła jak również obejrzeć krótki video pokazujący wyrób masła na tradycyjnej farmie Muckross House w Killarney.

Na parterze można znależć również liczne tablice informacyjne: Wyrób Masła na Farmie, Bednarstwo, Tradycyjne Rasy Bydła Irlandzkiego. Wszystkie te tablice dotyczą tradycyjnego wyrobu masła. Ponadto tu jest także: Mechanizacja, która wyjasnia upadek niegdyś wielkiej Giełdy Masła w Cork, Badania Naukowe i Nauka, Wydzial Nauk o Żywieniu na Uniwersytecie w Cork które opisują badania nad jedzeniem i masłem.

Na piętrze znajdują się dwie galerie: pierwsza ukazuje rozwój miasta Cork jako międzynarodowego ośrodka handlu najpierw XVIII wieku i późniejszy rozwój Giełdy Masła w Cork. Druga dotyczy masła i kultury Irlandii sprzed tysiąca lat.

Z ciekawostek: w okresie od 200 do 1800 roku masło w Irlandii pakowano w specjalne pojemniki, które zakopywano następnie w bagnach torfowych. Nigdy nie znaleziono satysfakcjonującego wytłumaczenia dla tego osobliwego zwyczaju. Gdy nie istniały sztuczne konserwanty i lodówki, umieszczenie masla w bagnie torfowym umożliwiało dluższe jego przechowywanie. W miesiącach letnich mleka i wytwórów mlecznych było pod dostatkiem. Jednak zimą bylo o nie trudno. Dzięki własciwosciom konserwującym bagien, masło wyprodukowane latem można było przechowywać do poźniejszego okresu.

Synagoga w Cork

Cork jest jedynym miastem w Irlandii - poza Dublinem - w ktorym znajduje się żydowska synagoga. Synagoga w Cork została wybudowana w 1881 a mieści się przy South Terrace.

W Irlandii Żydzi mieszkali od wieków. Najstarsze źródła pisane pochodzą z XI wieku i mówia o wizycie pięciu żydowskich kupców przybyłych "od morza".

Pewna część Żydow przybyła do Irlandii po średniowiecznych pogromach w Portugalii i w Hiszpanii - i osiedliła się na południu Irlandii. Najwięcej Żydow przybyło do Irlandii w momencie II wojny światowej, było ich wtedy około 5600. >>>aktualnie mieszka ich około 2 tys. - w pierwszej kolejności w Dublinie. W Cork - pozostało ok. 20 osob.

Żydzi regularnie piastowali odpowiedzialne funcje: pierwszym żydowskim burmistrzem w Irlandii został już w 1555 r. William Annyas, a natomiast będący żydowskiego pochodzenia Gerald Goldberg - został burmistrzem Cork w 1977 r.

Żydzi brali udział między innymi w walce Irlandczykow o niepodległość: w najwyższym stopniu znanym z nich jest Robert Briscoe, emisariusz Michael'a Collins'a, który był odpowiedzialny za dostawę broni z Niemiec.

W historii Irlandii jest także czarna karta: w 1904 r. katolicki ksiadz podburzył mieszkańców Limerick przeciwko mieszkającej tam małej ekipie Żydow, przybyłych głównie z Litwy. Doszlo wtedy do wydarzeń znanych jako "pogrom w Limerick". Mieszkający tam Żydzi opuscili miasto - na szczęscie zostali bardzo gościnnie przyjęci poprzez mieszkańcow Cork. Wspomniany już burmistrz Cork - był właśnie potomkiem tamtej ekipy żydowskich uciekinierów.

The Gateway Bar w Cork - najstarszy nieprzerwanie dzialajacy pub w Irlandii

Irlandia, jak wiadomo, słynie z licznych pubów. natomiast najstarszy - nieprzerwanie działający - pub w Irlandii nazywa się The Gateway Bar i znajduje się w Cork.

Co prawda pub Brazen Head znajdujący się w Dublinie został otworzony juz w XII wieku, lecz nie ma ciągłości licencji. Tym samym, Cork wysuwa się na pierwsze miejsce :-) The Gateway Bar działa nieprzerwanie od 1698 roku. Mieści się przy Barrack Street.

Cork Vision Centre

Cork - to nie tylko irlandzkie puby. To również miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. Jednym z ich animatorów jest między innymi Cork Vision Centre.

Cork Vision Centre mieści się przy North Main Street w budynku byłego kościoła św. Piotra, (którego historia rozpoczęła się w XIII w. a skończyła - jako świątyni - dekonsekracją w 1949 r.). Stała ekspozycją, a równocześnie jedną z najwiekszych atrakcji jest znajdująca się w nim precyzyjna makieta Cork w skali 1:500.Cork Vision Centre jest między innymi miejscem wystaw wielu artystow.

Wieża Shandon

Jednym z charakterystycznych zabytków, a jednoczesnie wielką atrakcją turystyczną w Cork, jest St Anne's Church.

Kościół pod wezwaniem Anny Shandon został zbudowany w 1722 r. Nazwa Shandon wzięła się z języka Gaelic.

Ciekawa historia związana jest z rodem McOstrich, którzy włożyli wielki wkład w zaprojektowanie i wybudowanie wieży kościoła. Po dziś dzień, gdziekolwiek na świecie członek tej rodziny wchodzi w związek małżenski - biją dzwony kościoła.

Na wieży kościoła Shandon znajduje się 8 dzwonów - cała oktawa. >>>>aktualnie każdy zwiedzający może zagrać na nich dowolną melodię.

Zegar wieży kościoła Shandon waży ponad 2,5 tony i ma 4,2 metry średnicy. Z racji na źle dobrane parametry drewna, wskazania zegara różnią się pomiędzy jego poszczególnymi tarczami. Sa takie same tylko o pełnych godzinach. Z tego powodu mieszkańcy Cork nadali mu przydomek "Czterolicy Kłamca" :-)

Mury wieży mają ponad 2 metry grubości. Balkon widokowy znajduje się na wysokości 36 metrow a sama wieża ma 51 metrów wysokości. Na szczycie wieży jest umeiszczona wskazująca kierunek wiatru "ryba wiedzy".

Reasumujac: Cork - to miasto magiczne. Będąc w Irlandii koniecznie trzeba tam zajrzec ;-)
  • Dodano:
  • Autor: