tani dobry notebook co to jest
Definicja: masz miejsca na skrzynkę i monitor? Przeczytaj słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Tani, ale dobry notebook do wszystkiego.

Słownik: Chciałbyś kupić dobrego notebook’a na którym zrobisz wszystko to co na stacjonarce?
Lubisz grać i chciałbyś zabrać komputer ze sobą na wakacje?
Nie masz miejsca na skrzynkę i monitor?
Przeczytaj!
Definicja:


Z pewnością grałeś już w różne wymagające gry albo pracowałeś na zaawansowanej aplikacji do obróbki grafiki albo do przetwarzania dużej ilości danych. Do tego typu pracy niezbędny był „silny” komputer stacjonarny z niezłą grafiką i szybkim procesorem.


Co jednak w chwili, gdy chciałeś wyjechać poza miasto albo odwiedzić rodzinę, a robota nie była jeszcze skończona?


Wtedy zapewne marzyłeś o możliwości zabrania ze sobą komputera, lecz jechać z taką skrzynią – to nie był zbyt dobry pomysł, więc w zależności od tego jakiego masz szefa odkładałeś pracę albo wyjazd na potem.
Dzisiaj wszystkie te problemy mogą być rozwiązane dzięki zakupowi laptopa (notebooka), który będzie przykładem komputera stacjonarnego.


Poniższe wiadomości częściowo zostały już umieszczone we wcześniejszym artykule, lecz przytoczę je także w tym dla tych co nie czytali innych artykułów.


Producent sprzętu komputerowego zaoferował nam kadłubka (barebone).


Kadłubek to tak zwany „goły” notebook a więc składający się przeważnie z obudowy, matrycy i płyty głównej. Producent przygotowuje różne wersje kadłubków różniące się płytą kluczową i kartą graficzną (zintegrowana albo nie zintegrowana), która jest na niej zamontowana i matrycą o różnej wielkości i rozdzielczości.


Ponadto istnieje sposobność dobrania pozostałych przedmiotów dowolnie do wymogów użytkownika. a więc możemy sami zdecydować jaki procesor, ile pamięci i jakiej pojemności dysk będzie dla nas idealny i spełni nasze wymogi.


Dlatego możemy sami zdecydować co dla nas będzie idealne nie płacąc za te modyfikacje takich sum jak przy różnych wersjach tego samego notebook’a danego producenta różniących się mało od siebie.
regularnie zadawane pytania przed zakupem kadłubka:
- „Kto jest producentem tego notebook’a i jego podzespołów?”

Nie wiem czy wiesz iż notebooki z logiem danego producenta nie są w większej mierze poprzez niego wytwarzane i przeważnie wnętrzności pochodzą z tej samej fabryki tak więc poza techniką montażu i obudową nie różnią się od siebie. Z tego także powodu w seryjnie produkowanym Asusie, Toshibie, Maxdata możesz znaleźć te same podzespoły co i w kadłubku.

- „A co z gwarancją?”.

Kupując komputer stacjonarny zapewne pytasz ile jest gwarancji na podzespoły ponieważ wiesz, iż gdy przyniesiesz nie działający komputer to z zasady sklep wymieni uszkodzoną grafikę albo płytę kluczową. Jeśli z kolei kupiłeś komputer w innym mieście i nie chcesz tam jechać tak aby oddać go na gwarancji to możesz sam wysłać uszkodzony podzespół do producenta na gwarancji.
Jak uszkodzeniu ulegnie twój oryginalny laptop to zanosisz go do sklepu w celu realizacji gwarancji albo sam wysyłasz do producenta informując go o objawach.

W kadłubkach producent pozwolił sobie połączyć zalety napraw gwarancyjnych komputera stacjonarnego z laptopem. Dlatego, gdy uszkodzeniu ulegnie kadłubek należy go dostarczyć do sklepu gdzie został zakupiony. Dobry sklep komputerowy zdiagnozuje awarię i wymieni praktycznie na miejscu uszkodzony obiekt dzięki czemu nie będziesz musiał czekać do 14 dni na realizację gwarancji. W razie gdy sklep gdzie zakupiłeś komputer jest daleko to masz sposobność sam wysłać uszkodzony obiekt do producenta.

W kadłubkach gwarancja jest indywidualna na każdy z podzespołów tak jak w komputerze stacjonarnym.


Przy naprawach gwarancyjnych wykonywanych na swoją rękę bez pośrednika w formie sklepu należy pamiętać, iż wysyła się jedynie uszkodzony obiekt i należy go samemu zdemontować. Przyśpiesza to realizację gwarancji, gdyż serwis nie musi demontować, a potem montować przedmiotów przed odesłaniem komputera.
Czasami widzę na forach posty typu:
„… ponieważ tutaj sklep samemu montuje poszczególne podzespoły. I zastanawiam się jak tu będzie z niezawodnością. ponieważ laptop to raczej delikatna rzecz...”

Czytając taką wypowiedź zastanawiam się czym faktycznie laptop różni się od komórki pod względem delikatności. Poza dyskiem i ewentualnie nagrywarką CD/DVD to niczym. Gdyby mechanizm operacyjny uruchamiał się na przykład z karty pamięci i nie używalibyśmy nagrywarki to praktycznie można aby takim komputerem rzucać i nic aby się nie stało do momentu złamania płyty głównej albo matrycy. No lecz gdy w komórce się złamie płytka albo pęknie wyświetlacz to także jest ona do wyrzucenia.

Jedynym elementem który może ulec uszkodzeniu jest dysk gdyż jego talerze wirują z sporą prędkością i w chwili wstrząsów głowice mogą fizycznie uszkodzić powierzchnię takiego talerza albo ulegną uszkodzeniu. W takiej sytuacji dysk jest do wyrzucenia.


Podsumowując jeśli nie rzucamy komputerem o podłogę, nie zalewamy go wodą albo nie robimy testów ekstremalnych to nic mu się nie stanie. Dlatego nie rozumiem co oznaczają słowa: „… laptop to raczej delikatna rzecz…”. W tej sytuacji można jednoznacznie stwierdzić ze komputer stacjonarny także jest delikatną rzeczą gdyż tam jest także dysk i działa na podobnych zasadach. Tak samo jak się fizycznie uszkodzi płytę kluczową albo monitor to sukces będzie taki sam, a przy zakupie stacjonarki to się nie obawiamy tej delikatności.
Nie zapominajmy, iż na płytkach elektronicznych są przylutowane przedmioty, które raczej nie odpadną. Zaś cała płyta jest pokryta warstwą ochronną, która zabezpiecza ją przed wpływem wody i kurzu (w ograniczonym zakresie).
Uszkodzenia poszczególnych przedmiotów wynikają z wskaźnika MTBF, który informuje nas o średnim czasie do pierwszego uszkodzenia. Dlatego, jeśli naszej nowej maszynie damy wycisk poprzez pierwsze 2 tygodnie i komputer będzie nadal chodził to mamy 99% pewność, iż do końca gwarancji nic mu się nie stanie, gdyż obciążając go najpierw wykluczamy wadliwość, któregoś z przedmiotów.
Kończąc artykuł dodam, iż w razie kadłubków awaryjność ich nie zależy od tego kto je składa o ile nie robi tego na siłę i nie uszkodzi mechanicznie przedmiotów, tylko zależy od tego jakich komponentów użyto. Przykładowo takie same podzespoły mogą znajdować się w kadłubku jak i w notebook’u marki Toshiba albo Asus. Wtedy awaryjność tych trzech modeli będzie taka sama.
Wkrótce opublikuję więcej informacji na temat testów i możliwości kadłubków - notebook'ów składanych na życzenie użytkownika.


Pomiędzy innymi w artykule tym ukażą się wyniki takich testów jak 3D Mark i raporty AIDY. Opiszę wykonanie od strony wizualnej i jakościowej i odpowiem na sporo pytań, które można spotkać śledząc różne fora.Zapraszam - artykuł w przygotowaniu