kuchnia węgierska co to jest
Definicja: Gulasz, porkolt, a może halaszle słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Kuchnia węgierska

Słownik: Gulasz, porkolt, a może halaszle?
Definicja: Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej a ich potrawy niepowtarzalnego smaku - bujnego wyczuwalnego aromatu. Na szczególną uwagę w tej kuchni zasługują papryka, cebula i czosnek.

Na Węgrzech znaleźć można chyba wszystkie odmiany papryki. Kuchnia ta słynie z wykorzystania największej ilości tego warzywa, przyprawy. Najsłynniejszymi odmianami papryki, w najwyższym stopniu cenionymi są segiedyńska i kolczańska. Najostrzejszą papryką jest papryka czereśniowa. Papryka swą ostrość zawdzięcza zawartości kapsaicyny, im jej więcej tym ostrzejsza papryka. Innymi przyprawami używanymi poprzez węgierskich kucharzy są: pieprz, majeranek, kminek i szafran i lebiodka-oregano i tymianek. Cebula również odgrywa sporą rolę, podobnie jak czosnek. W zależności od stopnia rozdrobnienia służy do większości potraw tejże kuchni. Kompanami cebuli w czasie przygotowywania potraw są pomidory. Równie powszechne w kuchni jak cebula. Dodawane głównie do potraw duszonych. Najsłynniejszymi potrawami Węgier są porkolty i jego odmiany: gulasze, paprykarze i fokanie. Porkolt to obsmażone kawałki mięsa duszone w bardzo krótkim sosie - a więc malutkiej ilości płynu. Jego odmiany bardziej znane to gulasze - różniące się większymi kawałkami mięsa, dodatkiem pokrojonych w kostkę ziemniaków i podlewane większą ilością wody, Paprykarze - różniące się od prokoltów dodatkiem kwaśnej śmietany pod koniec duszenia i fakonie – charakteryzujące się tym, iż mięso z podgardla pokrojone w paski, mocno się posypuje papryką i pieprzem uzyskując pikantny sos. Do prokoltów, gulaszów, fokani i paprykarzy używa się najczęściej mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego i dziczyzny. Bardzo niewiele w tej kuchni używa się cielęciny i - co o dziwo- drobiu.

Węgierska kuchnia narodowa słynie również z ryb. To są głównie ryby słodkowodne pochodzące Na przykład z jeziora Balaton, głównie karpie, sandacz, fagosz i czeczuga. Najsłynniejszą zupą węgierską jest Halaszle - zupa rybaków, w Polsce nazywana także zupą rybną - ponieważ w rzeczywistości nią jest. Do potraw używa się wiele kwaśnej śmietany - co Węgrzy przejęli z naszej narodowej kuchni i wykorzystuje do zagęszczania zup, sosów i podprawiania. Do duszenia i smażenia używa się smalcu wieprzowego i słoniny.

Bogactwo klusek to następny wpływ naszej rodzimej kuchni na kuchnie Węgrów. Najsłynniejszymi kluskami są, galuszki, tsipekti i tarhonye. Pierwsze z nich to rodzaj kładzionych klusek z mąki i jaj, drugie to podobne do polskich zacierek, trzecie zaś to kluski z bardzo ścisłego ciasta w kształcie kuleczek wielkości grochu.

Wina, wina, wina dajcie...
Węgry to również wspaniałe wina, nie mniej smaczne i cenione niż te francuskie i włoskie, a równie aromatyczne i bogate. Do najsłynniejszych należą:
Tokaj Aszu, Tokaj Szamorodny, Rizling, Furmint, Medoc Noir, Kadarka, Burgund i Muskataly i Ezejro.

Desery i słodkości.
Wśród słodkich ciast na uwagę zasługują mignony, małe ciasteczka oblewane
marcepanem albo likierem, i naleśniki z konfiturami, twarogiem, bakaliami i orzechami polewane czekoladowym sosem i knedle na słodko z serem i owocami. Prawdziwym hitem a zarazem bomba kaloryczna jest tort DOBOSA (nie dobosza) charakterystyczny deser Węgier. To są płaty biszkoptowe, przełożone kremem czekoladowo - orzechowym ze szklistą glazurą na górze.

Spostrzeżenia
Kuchnia węgierska jest bardzo podobna do naszej rodzimej z kilkoma różnicami. Większym spożyciem mięsa, szczególnie dziczyzny i baraniny i ostrzejszym charakterem potraw.
Zauważyłem w czasie konsumpcji różnych potraw tejże kuchni, iż najważniejszym składnikiem, który nierzadko decyduje o smaku całej potrawy jest ten, którego nie widać - przyprawa, a konkretnie papryka. Podmianki jednej na inną regularnie są bardzo niedobrym rozwiązaniem i poprzez taki czyn potrawa traci swój charakterystyczny
smak i aromat. Nie po tj. tyle ich odmian tak aby stosować je byle gdzie.

porady
Jedna porada przyrządzając potrawę z kuchni węgierskiej uważajmy na liczba dawkowanych przypraw szczególnie papryki i pieprzu, wiem z życia, iż zdarza się nie tylko przesolić.
Aha jeszcze jedno papryki nie dodajemy do wrzącej wody, ani na rozgrzany tłuszcz, gdyż cukier w niej zawarty karmelizuje, a czasami nawet się pali, daje to gorzki smak, nieładny kolor i nie apetyczny aromat. Paprykę dodajemy po zdjęciu z ognia i uprzednim podlaniu dania płynem.

Ciekawostki
* czy wiesz, iż na Węgrzech istnieje ponad 1000 odmian papryki!!!
* czy wiesz, iż najostrzejsza papryka węgierska, jest 100 razy mocniejsza niż papryczka chili, a raptem 1/100 łyżeczki jest w stanie tak mocno zapiec w gardle, iż litr mleka tego nie zneutralizuje!!!

Artykuł pochodzi ze strony: www.4smaki.com.pl i forum www.4smaki.fora.pl
  • Dodano:
  • Autor: