kredyt hipoteczny kawa ławę co to jest
Definicja: wszystkie ustalenia umowy kredytowej powinny być zgodne z ustawą Prawo bankowe z dnia 29.

Czy przydatne?

Co znaczy Kredyt hipoteczny - kawa na ławę?

Słownik: Minęły czasy, kiedy poważne instytucje finansowe, jakimi są banki, ukrywały negatywne dla klienta zapisy w osławionym już "drobnym druku". Aktualnie wszystkie ustalenia umowy kredytowej powinny być zgodne z ustawą Prawo bankowe z dnia 29 sierpni
Definicja: (Dz.U.02.72.665 z późn. zm.) i z ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1081 z późn. zm.).

poprzez umowę kredytową bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie określoną kwotę środków pieniężnych, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach ustalonych w umowie, zwrotu stawki wykorzystanego kredytu wspólnie z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty i zapłaty prowizji od udzielonego kredytu (art. 69 ust. 1, Prawo bankowe). Umowa zawierana jest na podstawie złożonego wniosku kredytowego, w którym zawarte są wszystkie szczegółowe wiadomości dotyczące kredytobiorcy, jego sytuacji rodzinnej, zobowiązań i dochodów i wiadomości o nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Umowa może być podpisana (podobnie jak wniosek) jedynie >poprzez kredytobiorcę albo >poprzez osoby upoważnione do zaciągania zobowiązań majątkowych w jego imieniu.

Umowa kredytu hipotecznego obligatoryjnie zawiera zapisy dotyczące:
- stron umowy,
- okresu trwania umowy,
- stawki postawionej do dyspozycji kredytobiorcy,
- przeznaczenia kredytu,
- waluty, w jakiej kredyt zostanie udzielony,
- warunków wypłaty kredytu (na przykład ubezpieczenie nieruchomości),
- przyjętych form zabezpieczenia kredytu (hipoteka, weksle, poręczenia),
- warunków spłaty,
- zasad oprocentowania.

Z uwagi na długi moment kredytowania oprocentowanie kredytu hipotecznego będzie miało charakter zmienny. Jego składnikami będą – marża banku stała >poprzez cały moment kredytowania i kwota referencyjna odpowiednia dla konkretnej waluty (WIBOR, LIBOR, EURIBOR), która zależnie od banku może ulegać zmianie co jeden, trzy albo sześć miesięcy. Te dane będą indywidualne dla każdej umowy i tu najczęściej mogą pojawić się błędy wynikające z pomyłek pracowników banku.

ponadto w umowie kredytowej mogą pojawić się treści takie, jak:
- zakres uprawnień banku związanych ze sprawdzeniem metody zastosowania udzielonego kredytu (inspekcje nieruchomości),
- zobowiązanie kredytobiorcy do przedstawiania w banku informacji i dokumentów niezbędnych do oceny jego kondycji finansowej w okresie kredytowania,
-możliwości wypowiedzenia >poprzez bank umowy kredytowej,
- uprawnienia kredytobiorcy do spłaty kredytu przed terminem i możliwości dokonywania nadpłat,
- postępowanie banku w wypadku nieterminowego regulowania płatności odsetek albo kapitału.

Zapisy te są zazwyczaj zgodne ze standardem danego banku i nie muszą być zawarte w umowie, ale mogą znaleźć się w regulaminie kredytowania albo w tabeli opłat i prowizji obowiązujących dziennie podpisania umowy. Co jest ważne, banki nie mogą stosować otwartych opłat i prowizji, gdyż mogłyby arbitralnie kształtować ich wysokość. Dlatego także są one traktowane >poprzez UOKiK jako postanowienia stanowiące zabronione klauzule umowne. Przez wzgląd na tym "Tabela opłat i prowizji" powinna stanowić część umowy w okolicy takich załączników, jak:
- wniosek o wypłatę,
- harmonogram wypłaty kredytu,
- zabezpieczenie spłaty kredytu w okresie ubezpieczenia niskiego udziału własnego,
- oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Treść i kształt umowy mieści się w pewnych standardach i zazwyczaj nie odbiega znacznie od ustalonego >poprzez bank schematu, jednak każdy klient ma prawo poprosić bank o draft umowy, by się z nią zapoznać. Spółka oferująca szybki kredyt hipoteczny, Bez względu na to, czy zapoznaliśmy się ze wzorem umowy przedtem w czasie jej podpisywania, należy zwrócić uwagę na najważniejsze zapisy i na załączniki, które stanowią jej integralną część.

wszelakie zmiany w umowie kredytowej powinny być dokonywane w formie sporządzonego na piśmie aneksu, podpisanego >poprzez kredytobiorcę i bank, co regularnie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych wydateków.

Należy pamiętać również, iż klient nie jest skazany na wydatki wyznaczone >poprzez bank. Ma prawo nie zgodzić się z wysokością opłat i negocjować ich wysokość. Może także bez konsekwencji odstąpić od umowy w ciągu dziesięciu dni od jej podpisania.

Rozwiązanie umowy kredytowej następuje po spłaceniu wszystkich zobowiązań albo po ich wygaśnięciu w inny sposób. Zabezpieczenia umowy kredytowej tracą wówczas własną moc i bank zobowiązany jest wydać zaświadczenie o spłaceniu kredytu. Pozwala ono wykreślić wpis w księdze wieczystej, a również poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o wygaśnięciu cesji praw dotyczących ustanowionych zabezpieczeń, wynikających z polisy ubezpieczeniowej.

Źródło: Magdalena Ciechońska, Doradca Finansowy Money Expert SA
  • Dodano:
  • Autor: