cień wiatru carlos ruiz zafon co to jest
Definicja: odmienić całe życie słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Cień Wiatru - Carlos Ruiz Zafon

Słownik: "Jedna podręcznik może zmienić życie człowieka.." Opowieść rozgrywająca się na ulicach XX-wiecznej Barcelony, ukazująca jak niewielkie zdarzenia mogą odmienić całe życie.
Definicja: Dopiero co gdy zajrzałam do biblioteki, moim oczom ukazała się podręcznik, którą dawno chciałam przeczytać. "Cień Wiatru" Carlos Ruiz Zafon. podręcznik przyciąga wzrok sentymentalną okładką na której widzimy ojca dziesięcioletniego Daniela Sempre, prowadzonego na Cmentarz Zapomnianych Książek. Tutaj mały Daniel ma 'zaadoptować' książkę wiedziony w zasadzie jedynie intuicją. Wybiera książkę nieznanego sobie autora Juliana Caraxsa "Cień Wiatru". Po powrocie do domu zaczytuje się w książce i nie mogąc się oderwać czyta aż do rana. Od tej chwili jest zafascynowany tajemniczym Julianem Caraxem, którego niemal wszystkie egzemplarze książki zostały spalone poprzez pewnego człowieka, który szuka pozostałych dzieł Caraxa aby je spalić. Daniel stara się dowiedzieć jak najwięcej o pisarzu, co jest powodem wielu komplikacji i zdarzeń w przyszłości. Pewnej nocy. kiedy nie mogąc spać, podchodzi do balkonu wychodzącego na barcelońską uliczkę zauważa człowieka stojącego na Puerta del Angel, jego twarz skrywała się w cieniu, jedną ręką trzymał żarzącego się papierosa, drugą trzymając w kieszeni. Patrzył na niego milcząco aż do północy kiedy wybiły dzwony katedry i postać lekko kiwnęła głową w geście pozdrowienia i odeszła lekko kulejąc. Daniela oblał zimny pot, identyczną scenę wyczytał w powieści Caraxa. Bohater powieści każdego dnia wyglądał na ulicę i dostrzegał nieznajomego, który mu się przyglądał, po czym odchodził kulejąc. W powieści Caraxa nieznajomym był diabeł. Po paru dniach dochodzi do wniosku, iż był to zwyczajny przechodzień. Wkrótce miał się dowiedzieć, iż się mylił..

Powieść bardzo wciąga, jej fabuła się rozwidla na coraz więcej wątków, pojawiają się nowe postacie których życiorysy stosunkowo czytania poznajemy, aby na końcu zobaczyć jak wszystkie się łączą. Autor pisze lekką prozą, bez nadmiaru nudnych, przewlekłych się opisów, za to pełną metafor silnie pobudzających wyobraźnię.
Bardzo polecam