śmiech usprawnia umysł co to jest
Definicja: co decyduje co uznajemy za zabawne, i jak to wpływa na nasz umysł słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Śmiech usprawnia umysł.

Słownik: Poczucie humoru i śmiech nie były dotychczas właściwie badane poprzez naukowców. Dr Allman i paru innych naukowców postanowiło to zmienic, odkrywając co decyduje co uznajemy za zabawne, i jak to wpływa na nasz umysł.
Definicja: Lekarz John Allman, neurobiolog i paru innych naukowców postanowiło zbadać skąd się bierze poczucie humoru.
Jak się okazuje decyzja czy uznajemy żart za śmieszny, czy nie zachodzi w naszych szarych komórkach. Śmiech, żarty i humor aktywizują cały mózg, ponieważ sygnały pozwalające zrozumieć dowcip są bardzo szybko przekazywane pomiędzy jego różnymi obszarami. Co prawda mało regionów mózgu się uaktywnia kiedy trzeba zrozumieć prosty żart w podprogowej komedii, lecz dowcip bardziej złożony wymaga sporego zaangażowania mózgu.

Przy zastosowaniu rezonansu magnetycznego, skanerów pozytronowej tomografii emisyjnej i psychologii (ankiet i statystyki) naukowcy odkrywają precyzyjnie w jaki sposób obszary w mózgu odpowiedzialne za humor rozpoznają co jest śmieszne a co nie i dlaczego częste używanie tych regionów usprawnia umysł.
Oczywiście stała dawka głupkowatych komedii nie umożliwi każdemu zostać członkiem Mensy, lecz badania dowodzą, iż śmiech klasyfikuje pracę mózgu, pomaga w nauce, i pobudza kreatywność.

Naukowcy przyjmują, iż humorem kieruje zasada absurdu. Dowcip, zawiera na przykład absurdalną pointę, poprzez co zbija nas na chwilę z tropu. tak aby zrozumieć dowcip, nasz mózg przeszukuje całą zebraną wiedzę o języku, kulturze i społeczeństwie, i następuje nagłe olśnienie. W mózgu przeskakuje przerzutka i cały dowcip widzimy w innym świetle. Cieszy nas zaskakująca logika, i wtedy wybuchamy śmiechem. Wszystko trwa raptem ułamek sekundy. Neurobiolodzy przypuszczają, iż za każdy z fazaów odpowiada inny region naszego mózgu. Wykonując te fazy uczymy się i rozwijamy. "Każde zabawne wydarzenie nas rozwija, gdyż mózg się ćwiczy i tworzy nowe połączenie" wyjaśnia William Fry, emerytowany prof. psychiatrii na Stanford University School of Medicine.

Badając pacjentów z uszkodzeniami mózgu neurobiolodzy odkryli, iż w ocenie tego co jest śmieszne decyduje prawy przedni płat czołowy. Pacjenci z uszkodzonym obszarem mózgu nie rozumieli dowcipów, które wymagały pomyślenia nad nimi, lecz nawet oni chwytali proste gagi. Stąd wniosek, iż prawy przedni płat czołowy pracuje tylko przy tak zwany dowcipach wyższego lotu. Naukowcy w czasie innych badań odkryli również, iż żarty uaktywniają inne rejony płatu przedniego pracującymi w czasie reakcji intuicyjnych, lecz również kiedy doświadczamy emocji złożonych takich jak miłość, poczucie winy lub pożądanie. Zdaniem dr Allmana złożony humor może wyostrzyć intuicję, pomagając nam podejmować lepsze decyzje w kontaktach z innymi. Śmiech i żarty poprawiają również pamięć, a również rozbudzają kreatywne myślenie. Dr Alice Isen aby dowieść prawdziwości tego twierdzenia podzieliła badanych na dwie ekipy. Jedna ekipa przed zadaniem, którym było przyczepienie świeczki do tablicy korkowiej, i zapalenie jej mając do dyspozycji garść pinezek i pudełko zapłaek w momencie 10 min. oglądała komedie, druga nie. ekipa która nieoglądała komedii próbowała pzrczepić pinezkami świeczkę do tablicy, druga ekipa za to powczepiała pinezki do tablicy, tworząc swoisty świecznik i wsadziła w nie świeczkę.

Wyniki skanowania mózgu rezonansem magnetycznym (takie badanie pokazuje jak przepływa krew do różnych części mózgu, co pozwala ustalić, które z nich pracują najintensywniej) pozwoliły nakreślic ostateczny obraz działania układu poczucia humoru. Wg uczonych wygląda on tak: słyszymy dowcip, ośrodek mowy w lewej półkuli mózgu odczytuje sedno słów, po czym przesyła go na prawą stronę. Tutaj prawa przednia część kory mózgowej sięga do tych regionów które przechowywują uczcucia i pamięć socjalną, gdzie wiadomość jest tasowana. Teraz własnie chwytamy dowcip. Mózg rozpoczyna pompować dopaminę, a więc substancję "nagradzającą", która wprawia nas w dobre samopoczucie, a archaiczny ośrodek u podstawy czaszki uruchamia śmiech.

Wszystko to pokazuje, iż śmiejąc się, bawiąc i żartując możemy lepiej zrozumiec siebie, innych i świat. Co więcej te korzyści się kumulują, są trwałe i mogą się później przydać w przyszłości. Tak więc, rozwijajmy umysł śmiejąc się
  • Dodano:
  • Autor: