kamera cyfrowa zwrócić uwage co to jest
Definicja: Jak wybrać? Jakie czynniki brać pod uwagę? Czym należy się kierować przy wyborze słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Kamera cyfrowa - na co zwrócić uwage przy wyborze?

Słownik: Jak wybrać? Jakie czynniki brać pod uwagę? Czym należy się kierować przy wyborze?
Definicja: Czy kamera jest niebrzydka, i jest czy wygodna w zastosowaniu - widać już gołym okiem. To czego nie możemy dostrzec na zdjęciu, to jej walory techniczne. Na początek zastanówmy się, którą kamerę chcemy sobie kupić - pionową, czy poziomą. Pionowa kamera jest mała i mieści się w dłoni, dzięki czemu jest bardzo poręczna i wygodna w użytkowaniu, ale jej rozmiary jest zwykle okupiony wyższą ceną. Kamera taka jest przydatna w momencie podróży - łatwo ją transportować co jest jej zdecydowanen atutem. Ma ona jednak rónież wady - poprzez słabszy współczynnik stabilizacji obrazu nagranie może tracić na jakości. Kamera pozioma (standardowe Camcordery) są większe poprzez co bardziej stabilne, mniej podatne na drgania - zapewniają stabilność nagrania. Również ich parametry zazyczaj przewyższają własne mniejsze odpowiedniki. W momencie obecnej stanowią one 95% modeli dostępnych w sprzedaży.

istotne czynniki:

Przetwornik CCD
Przetwornik kamery działa zawsze w trybie czarno/białym, co znaczy, iż odbiera równocześnie światło we wszystkich długościach fali i w „mieszanej” formie, podobnie jak ludzkie oko. Rozróżnienie kolorów jest wykonywane przez użycie odpowiednich filtrów, umieszczonych przed przetwornikiem CCD. Składają się one z powierzchni z tysiącami pojedynczych światłoczułych diod. Liczba tych diod albo pikseli jest określona w specyfikacji technicznej dla każdej kamery. Standardowy przetwornik CCD 1/3” posiada na przykład 510 diod w każdym z 582 rzędów. znaczy to, iż przetwornik posiada 296820 pikseli. Z kolei aktualnie oferowane kamery mają przetworniki o rozdzielczości nawet 4Mpx. Sony HDR-HC7

Optyka i ZOOM
Kamera Cyfrowa Sony DCR-DVD109Równie istotnym czynnikiem przy wyborze kamery jest jej optyka . Im jest ona lepsza, tym lepszy uzyskamy obraz nawet przy słabym oświetleniu. Z optyką związany jest z również wskaźnik jakim jest ZOOM a właściwie "krotność zoomu". ZOOM dzielimy na optyczny i cyfrowy. Ten pierwszy odpowiada za zbliżenie filmowanego obiektu, bez straty jakości (z wykorzystaniem zmiany położenia soczewek). Jest inaczej określany jako zakres ogniskowych soczewek to najczęściej 10x, 12x, 24x - im liczba jest większa, tym bardziej można przybliżyć filmowaną scenę. Wiąże sięo jednak z tym, ze obraz jest bardziej podatny na drgania - jeśli użyjemy maksymalnego przybliżenia niezbędnym może okazać się wykorzystanie statywu by zachować wysoką jakośc nagrania. Cyfrowy zoom to wycięcie środkowej części i rozciągnięcie jej - daje to zwiększenie obrazu lecz równocześnie obniżenie jego rozdzielczości, a więc pogorszenie jakości.

Wejścia/Wyjścia
kolejnym istotnym elementem jest posiadanie cyfrowego wyjścia DV. Opcja ta umożliwia wyprowadzenie sygnału cyfrowego z kamery do innego urządzenia zaopatrzonego w cyfrowe wejście DV. Dzięki niemu można przenosić dane (filmy, zdjęcia) do dowolnego urządzenia, które posiada wejście DV. Odwrotnie działa cyfrowe wejście DV, dzięki któremu sygnał z dowolnego urządzenia dociera do kamery. To jest bardzo przydatne bo przedtem zmontowany video na komputerze, można przenieść na kamerę i później odtworzyć w dowolnym miejscu. Kamera może być stosowana również jako przetwornik analogowo - cyfrowy (sygnał na wejściu jest cyfrowy, a później może wyjść analogowym wyjściem AV). Do tego kamery posiadają analogowe wyjście. Dzięki nim można oglądać obrazy na TV i zapisywać dane na taśmie VHS. Niektóre kamery mają analogowe wejście AV - pozwala skopiować na kamerę sygnału analogowego z innego urządzenia posiadającego analogowe wyjście AV.

Przydatne funkcje
Kamera Cyfrowa Sony HDR-HC7 Następnym elementem jest klasyfikacja ostrości - >>istotne jest, czy jest łatwy dostęp do tej funkcji, w większości modeli dzieje się ona automatycznie. Ręczna ekspozycja - to już raczej standard, lecz zwróćmy również uwagę na ręczny bilans bieli - pozwala poprawić własnoręcznie kolorystykę, co niestety regularnie trzeba robić. Dla amatorów kręcenia videoów przydatny jest stabilizator obrazu, który łagodzi drżenie dłoni i sprawia, iż obraz jest bardziej wyraźny. Istnieją dwa typy stabilizatorów: cyfrowy i optyczny (większy, droższy, ale bardziej efektowny). Przydatne jest, gdy kamera ma wyjście USB, które pozwala na błyskawiczne przenoszenie obrazu na inne urządzenia.

...w zależności od zastosowania.
jeśli będziemy oglądać nagrane filmy na TV z kinem domowym, to dodatkowy sukces zapewni nam mikrofon stereo i tryb panoramiczny. Niektóre kamery, takie jak Sony DCR-DVD306 posiadają funkcje nagrywania dźwięku przestrzennego Dolby Surraund 5.1. > jeśli chcemy, by nasza kamera służyła również jako aparat, musimy wybrać schemat obsługujący karty pamięci SD/MMC albo MemoryStick. W takim przypadku również rozdzielczość jest istotna - 3 albo 4 megapixele pozwolą nam już robić zdjęcia dobrej jakości. Rozdzielczość to następna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę - niektóre kamery, takie jak Sony HDR-HC7 pozwalają nagrywać obraz w formacie HDV 1080i, co daje sposobność oglądać video na telewizorze przy rozdzielczości 1920x1080i.

Cena tez istotna
sporym wyznacznikiem kamer cyfrowych jest cena - > jeśli chodzi o ten rynek, to widać wyraźnie, iż im droższa kamera, tym lepsza. Najtańsze kamery cyfrowe można kupić w Hoopla.pl juz za 688 zł, z kolei wydatek najdroższych sięga 13599 zł. Proponuję pośrednie rozwiązanie: Sony DCR-DVD109 dla amatorów i Sony HDR-HC7 dla osób, które chcą się bardziej zagłębić w świat kamer cyfrowych