centrum pomocy co to jest
Definicja: Gdańskiej, jak i gdańskiej Akademii Medycznej słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Centrum Pomocy Psychologicznej. Umowa między PG a AMG

Słownik: Z początkiem nowego roku akademickiego bezpłatną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną uzyskać będą mogli zarówno studenci Politechniki Gdańskiej, jak i gdańskiej Akademii Medycznej.
Definicja: Porozumienie w tej sprawie we środę, 20 sierpnia, podpiszą rektorzy obu uczelni – prof. Janusz Rachoń i prof. Roman Kaliszan.

Centrum Pomocy Psychologicznej dla studentów PG działa od maja 2007 roku. Już w pierwszym tygodniu zainteresowanie studentów było bardzo duże. Akademia Medyczna służy zarówno specjalistami, związanymi z Zakładem Psychologii Klinicznej AMG, jak i pmieszczeniami. Przychodnia znajduje się na ul. Tuwima, daleko od kampusu politechnicznego, co zapewnia pełną dyskrecję. Spotkania rejestruje się przedtem telefonicznie. Jedna wizyta trwa około 45 min.. Długość terapii wyznacza stan pacjenta.

– Pomoc psychologiczna dla studentów, to potrzeba czasu – nie ma wątpliwości prof. Roman Kaliszan, rektor Akademii Medycznej.

Zaburzenia i choroby psychiczne – jak wynika z badań – do 2020 roku mają stać się dominującą powodem problemów ludzkości.

– Nie wiemy czy nie zanosi się na coś na pozór epidemii – dodaje prof. Kaliszan. – To wyzwanie, trzeba zapobiegać zagrożeniom, interweniować w odpowiednim momencie, by zapobiegać dramatom.

Obserwacje prof. Rachonia są zbieżne z rezultatami badań naukowców.

– Studenci podlegają mocnym stresom wynikającym z obciążeń związanych z edukacją. Wielu nie radzi sobie z problemami prywatnymi, w rodzicach nie znajdują wsparcia – uważa rektor Politechniki Gdańskiej, inicjator powołania Centrum. – Pomoc psychologiczna jest bardzo potrzebna, a im będzie bardziej dostępna, tym większa szansa, iż ci, którzy potrzebują pomocy znajdą ją nim będzie za późno.
Anna Burkiewicz, psycholog i terapeutka, która służy pomocą studentom Politechniki Gdańskiej, wylicza sygnały alarmowe, które mogą sugerować, iż młodemu człowiekowi potrzebna jest pomoc: przedłużające się stany smutku, poczucie pustki, trudności z radzeniem sobie z problemami dnia codziennego, narastająca agresja, apatia, trudności w stosunkach z innymi, myśli samobójcze, niekiedy spostrzeżenia otoczenia, iż coś się dzieje.

– Fundamentem jest chęć otrzymania pomocy, do spotkania z psychologiem nie można nikogo zmusić – mówi Anna Burkiewicz. – Główna robota leży po stronie pacjenta, w ten sposób uzyskuje on wpływ na radzenie sobie z problemami. I to on w najwyższym stopniu odczuwa, iż poprawia się jakość jego życia.
Centrum Pomocy Psychologicznej dla studentów PG powakacyjnie wznawia działalność w drugim tygodniu września. Rejestracja telefoniczna: każdy czwartek, godz. 13.30–14.30, tel. 0-58/349 17 91