kartka przewodnika meksyk co to jest
Definicja: dziwacznych nazwach słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Kartka z przewodnika - Meksyk - Uxmal

Słownik: Uxmal to miejsce, które urzeka zatopionymi w soczystej zieleni traw ruinami ośrodka ceremonialnego Majów i budowlami o starannej architekturze i … dziwacznych nazwach.
Definicja:

Położenie: Meksyk, półwysep Jukatan
stworzenie: 987-1007 r.
Największe zabytki: Piramida Wróżbity, Czworokąt Mniszek, Pałac Gubernatora, Dom Żółwi


Uxmal zostało założone poprzez Majów niemal równo 1000 lat temu. Ich pełne dostojeństwa budowle ceremonialne do dziś zachwycają własną konstrukcją, starannym wykończeniem i tym, jak funkcjonalnie je rozmieszczono. To są budowle, które stanęły dzięki żarliwej religijności swoich twórców. W Uxmal nie zobaczymy z kolei domów – te dawno pogrzebały warstwy ziemi na obrzeżach miasta.

Przy wejściu na teren wykopalisk przybyszy wita Pirâmide del Adivino (Piramida Wróżbity). Legenda głosi, iż jest ona dziełem karła Itzamna - syna czarodziejki, który stworzył ją w ciągu jednej nocy. W czasie gdy archeolodzy twierdzą, iż jej budowę rozpoczęto w VI wieku, a skończono czterysta lat później. Piramida jest potężna i nadzwyczajnie dostojna. Ma nietypową, eliptyczną podstawę - na kształt jaja, z którego to wykluł się karzeł. Liczy 35 metrów wysokości i ma 5 kondygnacji. Śmiałkowie mogą wspiąć się do znajdującej się na jej wierzchołku świątyni, idąc po niesłychanie stromych, nachylonych pod kątem 60 stopni schodach, trzymając się żelaznego łańcucha, służącego za poręcz.
Na zachód od piramidy znajduje się Cuadràngulo de la Monjas (Czworokąt Mniszek) - plac przypominający krużganek klasztoru. Tworzą go cztery budynki z 74 izbami, które najprawdopodobniej były szkołą bądź rezydencją. Uwagę przykuwają ściany budowli, pokryte ornamentami tworzącymi trójwymiarową układankę, której głównymi elementami są wyobrażenia boga deszczu Chaca.
Inną ciekawą, stojącą nieopodal budowlą jest Palacio del Gobernador (Pałac Gubernatora). Ten wzniesiony około 987 r., stojący na piętnastometrowym podwyższeniu budynek był najprawdopodobniej pałacem królewskim. Co dziwne, nie jest budowlą wysoką (ma raptem 8 m wysokości), lecz nadzwyczajnie… długą i wąską (100 x 12m). Niezwykłe jest bogactwo jego zdobień - na fasadzie dopasowano do siebie 20 tys. ręcznie rzeźbionych kamieni tak, iż tworzą one fryzy o geometrycznych kształtach.
aczkolwiek Uxmal to miejsce nieco dzikie - część zabytków przykrywa jeszcze dżungla – to i tak przyciąga rzesze turystów. By w pełni zasmakować aury tajemniczości, warto się tam wybrać wczesnym rankiem, kiedy to nie dokucza ani wysoka temperatura, ani tłumy zwiedzających, ani miejscowi, oferujący nabycie cennych pamiątek. Natomiast wieczorem czekają na globtroterów inne atrakcje - niezwykłe widowisko "Światło i dźwięk", dostępne za dodatkową zapłatą.Ciekawostki:Dziwaczne nazwy
Ośrodki ceremonialne Uxmal, Kabáh, Labná i Sayil uznano za szczytowe osiągnięcie sztuki i architektury Majów – z uwagi na to, iż niewyjaśniona jest rzeczywista funkcja wielu budowli, aktualnie funkcjonują nazwy, które obiektom nadali Hiszpanie sugerując się ich wyglądem

Zakamarki Pałacu Gubernatora
W północnej części tarasu pod Pałacem Gubernatora znajduje się Casa de las Tortugas (Dom Żółwi), zdobiony rzeźbami żółwi, które wg Majów cieszyły się specjalnymi względami boga Chaca. Na tyłach zaś można podziwiać częściowo odnowione Gran Pirâmide (ogromna Piramida) i El Palomar (Gołębnik). Między Pałacem Gubernatora a Czworokątem Mniszek znajdują się pozostałości po boisku do gry w pelotę