glonass może galileo zagadki co to jest
Definicja: Wszyscy w ok. opowiadają mam GPS w samochodzie, mam GPS w komórce, mam GPS na palcu. Jak.

Czy przydatne?

Co znaczy GPS, GLONASS a może GALILEO? Zagadki z kosmosu

Słownik: Wszyscy w ok. opowiadają mam GPS w samochodzie, mam GPS w komórce, mam GPS na palcu. Jak tj. z tym GPS?.
Definicja: Co tj.?
Na początek należy wyjaśnić co tak na prawdę kryje się pod tymi trzema literkami: Global Positioning Mechanizm a więc mechanizm Globalnego Pozycjonowania.
mechanizm te jest własnością U.spółka akcyjna a precyzyjnie kontrolę nad nim sprawuje Departament Obrony U...spółka akcyjna , co sprawia iż to jest > mechanizm wojskowy. Co najmniej jeszcze kilka lat temu był. precyzyjnie 1 maja 2000 roku Prezydent Bill Clinton udostępnił ostatni kanał który umożliwiał ustalenie pozycji z dokładnością teoretyczną do 1m.

Jak działa GPS?
> mechanizm Globalnego Pozycjonowania złożona jest z 24 podstawowych satelit i 5 zapasowych, umieszczonych na orbicie Ziemi. Satelity te wysyłają na dwóch częstotliwościach fale elektromagnetyczne które docierają do odbiornika będącego na Ziemi. Odbiornik porównuje różnicę faz obu sygnałów i zna precyzyjny czas ich propagacji. Dzięki trzech satelity możemy określić pozycję dwuwymiarową a mając do dyspozycji cztery widoczne satelity możemy określić pozycję w trójwymiarze.

Dokładność - fakty i mity
W różnorakich publikacjach informowani jesteśmy iż odbiorniki GPS umieją określić pozycję z dokładnością do 0,5m. W rzeczywistości dokładność samego GPS jest różna i zależna od widzialności satelity i od błędu przejścia fali radiowej poprzez jonosferę w której ulega zakrzywieniu. Standardowo z dwóch kanałów częstotliwości możemy uzyskać dokładność rzędu kilku metrów. Czy to znaczy iż sprzedawcy wprowadzają nas w błąd?. Niekoniecznie.

Jak polepszyć GPS?
Jest kilka sposobów usprawnienia określonej pozycji. Jednym z nich jest wykorzystanie DGPS a więc wersji różnicowej, która bazuje na określeniu pozycji satelitarnej punktu na Ziemi i porównaniu jej z rzeczywistą pozycją tego punktu wyznaczoną sposobami np, geodezyjnymi. Po porównaniu obu pozycji mamy informację o różnicy, a więc o jaką wartość GPS zniekształca pozycje. Taka wiadomość może być rozsyłana dzięki dodatkowego kanału już na Ziemi w formie poprawki bądź dzięki satelity geostacjonarnych mechanizmu EGNOS.
Inną sposobem która sprawdza się do odbiorników można powiedzieć nie przemieszczających się to uśrednianie pozycji w jednym punkcie.
aktualnie wykorzystując różnorakie kombinacje poprawek i dzięki satelity geostacjonarnych możemy jesteśmy w stanie określić pozycję na Ziemi z dokładnością do 1cm.

GPS i to wszystko?
Oczywiście z racji na to że GPS jest systemem wojskowym udostępnionym dla użytku publicznego, na wypadek żadnych zagrożeń zastosowania go do celów przeciw U.....spółka akcyjna , mogą być wprowadzone z powrotem zakłócenia w odbiorze sygnałów z satelity i co za tym idzie pogorszenia dokładności pozycji. Jedną z takich sytuacji była wojna w zatoce Perskiej gdzie sygnał popularny dla użytkowników publicznych był efektywnie zakłócany,co powodowało że pozycja określana była z zerową wręcz dokładnością. Oczywiście nikt nie martwi się użytkownikami prywatnymi - ponieważ to > > mechanizm udostępniony bez jakichkolwiek gwarancji i zapewnień o dokładności i niezawodności mechanizmu.
Europa i Azja dostrzegły potrzebę uniezależnienia się od mechanizmu amerykańskiego. W tym celu Rosja stworzyła swój > > mechanizm satelitarny GLONASS, który złożona jest z 24 satelity z czego tylko 8 jest włączonych. Europa poszła również w własną stronę i tworzy nowy niezależny > > mechanizm o nazwie GALILEO.

Wnioski
Na chwilę obecną jak na razie jedyny sprawnie funkcjonujący > > mechanizm określania pozycji dla użytkowników publicznych jest GPS. W przyszłości miejmy nadzieję iż jak najbliższej będziemy mieli swój > > mechanizm GALILEO, należy się spodziewać iż nie spowoduje to najpierw nagłego przejścia wszystkich użytkowników obecnego mechanizmu ponieważ zapowiedzi są takie że GALILEO będzie systemem odpłatnym, więc będziemy mieli do dyspozycji dwie opcje:


  • bez gwarancji określania pozycji lecz darmowy - GPS

  • z gwarantowaną pozycję lecz odpłatni - GALILEO.


Nie wspominam w ogóle o GLONASS gdyż segment kosmiczny a więc satelity z tego mechanizmu są okresowo wyłączane.

Znając warunki polskie śmiem przypuszczać iż jeśli komuś przyjdzie zapłacić za ustalenie pozycji mając alternatywę uzyskania tego z większym ryzykiem lecz za darmo to wybierze opcję za darmo