wojenne mazurskiej co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Wojenne z mazurskiej wsi

Słownik: W momencie, gdy mamy wojnę w Gruzji, takie książki jak „Kusiny” udowadniają, iż literatura może (lecz oczywiście nie musi) przewidywać przyszłość.
Definicja: Akcja tej powieści nie jest skomplikowana. Obwód kaliningradzki oderwał się od Rosji, ogłosił niepodległą Republiką Sambijską i pogrążył w chaosie wojny domowej. Zaniepokojeni sąsiedzi uszczelniają granice. Mimo to mieszkańcy mazurskiej wsi Kisuny żyją głównie z przemytu. Przemytem dorabia także Janusz Krechowiak, zarządca podupadającego hoteliku. Były oficer WP radzi sobie jakoś, dopóki zajmuje się tylko sambijskim spirytusem. Lecz później pojawiają się kobiety...

w czasie gdy we wsi utknęła ciężarówka z ładunkiem, który żadną miarą nie powinien wpaść w ręce polskich władz. Sambijczycy stawiają sprawę prosto: dostaną ciężarówkę lub przyślą czołgi. Ale wybory, jakich muszą dokonać bohaterzy, w ogóle proste nie będą.


Czytaj niezłą powieść wojenną – bezcenne. I tak jest w razie książki Baniewicza. Idealnie opowiedziana, acz wymyślona historia, która łączy się bardzo z ostatnimi wydarzeniami. Barwna, romantyczna, podszyta humorem opowieść o współczesnych Polakach, którym nieoczekiwanie przyszło zmierzyć się z tak archaicznymi pojęciami jak honor i patriotyzm i bronić z karabinem w ręku własnego podwórka.

wg autora wszystko jest możliwe – nawet przymus bronienia własnego podwórka przed najeźdźcami z nowopowstałej republiki. Czy tak samo będzie w razie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego? Głęboko wierzę, iż nie – jednak czas pokaże.

idealnie napisana podręcznik obfitująca w nagłe i niespodziewane zwroty akcji. Nie można wymarzyć sobie lepszej lektury na dni, które mamy teraz. Polecam.


„Kusiny”
Andrzej Baniewicz
wydawnictwo W.A.B
2008