igrzyska olimpijskie co to jest
Definicja: inne nie wywoływały tylu kontrowersji ile te słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Igrzyska Olimpijskie

Słownik: Rozpoczynają się następne Igrzyska Olimpijskie. Są zapowiadane, jako te, które przyćmią wszystkie inne. Nie muszą. Tak się już stało. jakiekolwiek inne nie wywoływały tylu kontrowersji ile te.
Definicja:

Trochę historiiIgrzyska Olimpijskie narodziły się w greckiej Olimpii w 766 r.przed naszą erą Organizowane, co 4 lata są wyjątkowymi chwilami. W starożytności na czas ich trwania przerywano wszelakie wojny. Był to tak zwany „święty rozejm”. Uważano, iż zawodom tym powinny przyświecać szlachetna rywalizacja i braterstwo narodów. Wtedy za najważniejsze dyscypliny uważano: biegi, skoki w dal, rzut dyskiem i oszczepem i zapasy.

Ten, co wskrzesił ideę


Organizowania Igrzysk Olimpijskich zakazano w 394 r. Ponownie narodziły się dzięki francuskiemu historykowi i pedagogowi baronowi Pierreowi de Coubertin. Uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego założył w 1888 r. w Paryżu MKOL, którego w latach 1896-1925 był prezesem. Uważał on, iż sport jest nie tylko środkiem do osiągania siły fizycznej, lecz w pierwszej kolejności uniwersalną sposobem wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju. Pierwsze nowożytne IO odbyły się w 1896r. w Atenach.

Symbole IgrzyskDe Coubertin zaprojektował również flagę olimpijską, dziś jeden z w najwyższym stopniu rozpoznawalnych symboli na świecie. 5 splecionych ze sobą kół symbolizuje kontynenty, różnorodność i jedność mieszkańców Ziemi. Są dobrane tak, aby aczkolwiek jeden ich kolor pojawiał się na flagach krajów.
Symbolem Igrzysk Olimpijskich jest także ogień wzniecany w ruinach świątyni w Olimpii. Od 1928 r. jest on przekazywany w sztafecie aż przybędzie do miasta- gospodarza sportowego święta.
W trakcie ceremonii otwarcia zapala się nim znicz olimpijski płonący poprzez całość zawodów.
Jak kiedyś w piosence „To Atlanta” śpiewała o nim Edyta Górniak:„Jest taki ogień, co nie spala
Domów, książek, flag,
A ludzie niosą go przed sobą
I wierzą w jego sile.
Kiedy plonie nad stadionem
I w milionach serc,
Cichną duży, a nienawiść
W miłość wymienia się
Ten ogień płonie dla mistrzów,
Co wznieśli się do gwiazd.
I dla przegranych, którzy słabość swa
Złamali jeszcze raz.”


Współcześnie przy okazji igrzysk powstają oficjalne: piosenka tak zwany hymn olimpijski
i maskotka. Jest również układane specjalne hasło odzwierciedlające ideę olimpijską. Oficjalnym mottem igrzysk jest łacińskie zdanie: „Citius Altius Fortus”, a więc: „Szybciej, Wyżej, Mocniej”. Przesłanie uczestnictwa w IO to z kolei: „Najważniejszą rzeczą
w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, lecz wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest istotne triumfować, lecz zmagać się z organizmem.”Przykra teraźniejszośćPrzykre jest, iż we współczesnym świecie to wszystko przestało być ważnym i mieć żadne znaczenie.
Dziś ludzie na wszystkich kontynentach sprzeciwiają się temu, iż Chiny są gospodarzem XXVII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Nie wyrażam tu swojego zdania, lecz zadaję pytanie i proszę o jego dogłębne przemyślenie: czy część państwoów biorących w nich udział MKOL nie powinien również wykluczyć?
Wbrew pozorom to dosyć poważna kwestia, ponieważ to, co robi część uczestników tego wielkiego sportowego święta (dawniej także pokoju) nie różni się zasadniczo niczym od Chińczyków. Przykładami niech będą choćby: Stany Zjednoczone i ich sojusznicy (w tym także Polska) i Rosja, która „święty rozejm” uczciła atakując samolotami terytorium Gruzji.

MaratonDziś dyscypliną, która otwiera Igrzyska jest maraton, którego nazwa pochodzi od greckiej miejscowości. W 490 ..przed naszą erą<< Ateńczycy z oddziałem Platejczyków pokonali Persów. Legenda głosi, iż wysłany z wieścią o zwycięstwie posłaniec- Filipiades przebiegł około 42 km i po przekazaniu jej w Atenach padł martwy.
Bieg ten wybrano za pierwszą rozgrywaną dyscyplinę dzięki francuskiemu filologowi Michelowi Bréalowi. Zainspirowany historią marszu namówił de Coubertina, aby włączył bieg na dystansie odpowiadającym odległości z Maratonu do Aten do programu pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich.