wywołać sobie pożądany stan co to jest
Definicja: chłopak, powoli, małe kroczki, głowa pochylona. Odwraca się przodem do klasy słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Jak wywołać w Sobie pożądany stan emocjonalny?

Słownik: Wyobraź Sobie pewną sytuację. Być może zdarzyło się to również Tobie. Być może, osobie, którą znasz.

Szkoła. Lekcja. "Zdzisiek! Do tablicy!". Wychodzi chłopak, powoli, małe kroczki, głowa pochylona. Odwraca się przodem do klasy.
Definicja: Tak, to jego pierwsza, a może następna przygoda z wystąpieniami publicznymi.

"Napisz mi wzór reakcji N-hydroksysukcynoimidu z TosSu! W tej chwili!". Lub jakieś inne piekielnie proste pytanie. Na studiach nie pozwalają sobie tak wrzeszczeć. Nie potrzeba. Czasami chwytają się innej broni, jeszcze gorszej - zanudzają :) .

"Eee, eee, wzór czego?" - nieśmiałym głosem pyta się uczeń. "Jak to czego? Nie wiesz?! Jedynka! Jesteś leniwy! Nic ci się nie chce! Kiedy ty się weźmiesz wreszcie w garść - bla, bla, bla - i w ogóle!".

Na ten okres zwracam uwagę, iż to tyczy się tylko części nauczycieli. Regularnie mniejszej części. Ich się jednak najlepiej pamięta :) .

I co się dzieje w przyszłości? "Zdzisiek, jutro do spółki przyjeżdża zespół reprezentacyjny XYZ Corporation. Wiesz, tej spółki, która zatrudnia 100 000 pracowników. Poprowadzisz dla ich przedstawicieli prezentację na temat naszego największego projektu.".

A kolejnego dnia...

"Dzień dobry, państwu, panom, oznacza... Mamy taki ppprojekt. Jest baaardzo spory... właśnie. No i tak. Chcemy, oznacza ja nie... oznacza szef chce, a więc w imieniu spółki, naszej spółki, tak... a więc właśnie byście w niego zainwestowali. No, tyle ile będzie potrzeba. Jja nie mam w ogóle stracha, oznacza, tego no... tremy. Ja jestem przyzwyczajony do wystąpień publicznych, chociąż, te... nigdy nie występowałem [...]". Pozwoliłem sobie pominąć.

Troszeczkę podkoloryzowałem, lecz sądzę, iż domyślasz się o co chodzi. Skąd się to bierze? Ta trema między innymi przed występowaniem publicznym?

Pewnie po części sam już Sobie odpowiedziałeś. Jak to mówią trenerzy NLP, została zakotwiczona. Co to oznacza?

Dawno, dawno temu zdarzyła ci się (ja tak ogólnie) niekorzystna, nieprzyjemna przypadek. Skojarzyłeś ją z występowaniem przed innymi ludźmi. Teraz, kiedy zechcesz wystąpić publicznie Twoja podświadomość przywołuje ten stan emocjonalny, kotwicę.

Każdy z nas coś kotwiczy. Podałem tego przykład. Rzecz w tym, aby to robić świadomie.

Jak kontrolować kotwiczenie?

Usiądź w spokojnym miejscu. Z dala od hałasów, od gwaru, od niepokoju. Opuszczają Cię wszystkie myśli... Robi się wolne miejsce na nowe :) . Oddychasz wolno i głęboko.

Zamknij oczy (a najlepiej zrób to po dotyczytaniu do końca dyrektyw). Możesz włączyć jakąś muzykę releksacyjną. Rozluźniasz się... Twoje ciało staje się ciężkie, przyjemnie ciężkie. Możesz się szczerze uśmiechnąć, dzięki czemu rozluźniasz mięśnie twarzy.

Skoncentruj się na Swoim biciu serca. Bije ono wolno, dostrajasz do niego Swój umysł. Złącz ze sobą dwa palce, np. kciuk i mały palec. Przypomnij Sobie teraz najszczęśliwszą chwilę Swojego życia. Przypomnij Sobie, jak się wtedy czułeś. Wyobraź ją Sobie precyzyjnie, ze szczegółami.

Skoncentruj się teraz na tych złączonych dwóch palcach.

Pobądź jakiś czas w takiej ciszy. Chodzi o to, aby ten stan spokoju i relaksacji w Tobie głęboko zakotwiczyć. Kiedy policzę do trzech, otwórz oczy. W tym samym momencie głośno klaśnij (sprawdź, czy nikt Cię nie obserwuje).

Raz...

Dwa...

Trzy...!

8 razy 6? Ile się równa? Krótki egzamin z matematyki.

A co mi to dało?

W Twoim mózgu powstały nowe więzy. Kiedy znajdziesz się w negatywnej, stresowej sytuacji... kiedy najdzie Cię potrzeba relaksacji... złącz te same dwa palce. Jeżeli na to pozwolisz, poczujesz przyjemne uczucie napływu tego samego spokoju.

Znasz jakieś inne "triki"?

Pewnie. Podnieś obie ręce do góry. Wyżej, o, w ten sposób. I spróbuj się zasmucić. Na zawołanie. Da się? Warto tę "sztuczkę" także zastosować, kiedy będzie Ci potrzebna.

To samo z uśmiechem. Uśmiechnij się. Szerzej, o, właśnie tak! A teraz... umiesz się zasmucić? Wielu ludzi o to pytanych mówi, iż nie umieją.

Skrzyżuj nogi ( oznacza załóż jedną na drugą). Włóż lewą dłoń pod prawą... pachę i prawą dłoń pod lewą. Dociśnij język do górnego podniebienia.

Gratulacje! Właśnie nauczyłeś się pozycji, w której odpoczywałeś, zanim się urodziłeś! Twój mózg kojarzy z nią bezpieczeństwo, spokój, ciepło rodzinne... Dlatego pamiętaj o tej pozycji, kiedy poczułbyś się zestresowany, zaniepokojony. W moim przypadku to działa :) .

I jeszcze jedno. Takie kotwice warto Sobie odświeżać, a więc kotwiczyć emocje na nowo. Inaczej, jeżeli w silnie negatywnej sytuacji z niej skorzystasz, to możesz Sobie zakotwiczyć ten nowy, niepożądany stan.

jeżeli chcesz wiedzieć więcej...

Zapraszam Cię do Klubu Skutecznego NLP, gdzie poznasz i wypraktykujesz ciekawe techniki sprzedaży i wpływania zarówno na siebie samego, jak i na klienta. Ocziwiście, w kontrolowany poprzez Ciebie sposób. Pod koniec sierpnia 2008 organizuję szkolenie NLP w biznesie, 2 moduły (weekend). Warto się zapoznać...

Michał Toczyski: Praktyka Sukcesu