marzenia powstańców wolnej co to jest
Definicja: dzieje się sporo uroczystości. Imprezy te są idealną lekcją historii i patriotyzmu dla.

Czy przydatne?

Co znaczy Marzenia Powstańców o wolnej Polsce

Słownik: Dziś 64 rocznica Stworzenia Warszawskiego. Wielkiego zrywu niepodległościowego, którego opłatą była wolna ojczyzna. Z tej okazji w całym państwie dzieje się sporo uroczystości. Imprezy te są idealną lekcją historii i patriotyzmu dla młodego po
Definicja: "1 sierpnia 1944 roku był taki piękny i słoneczny. Był to dla nas dzień radosny, ponieważ zbliżał się wyczekiwany moment wolności. Szliśmy do walki z nadzieją na zwycięstwo. Ta wiara została w nas do końca. Mimo iż kapitulowaliśmy, wiedzieliśmy, iż w Śródmieściu jeszcze walczą i całą noc staliśmy w kolejce do kanałów, tak aby przedostać się do Śródmieścia, wierząc, iż uda nam się ten skrawek wolności utrzymać. Niestety potem, już po północy, dotarła do nas wiadomość, iż na Dworkowej koledzy, którzy wyszli z kanałów, zostali rozstrzelani. Wierzyliśmy w zwycięstwo, ponieważ byliśmy młodzi. Młody człowiek nie myśli o rzeczach tragicznych. Nie odczuwaliśmy strachu, gdyż nie mieliśmy wyobrażenia, jak śmiertelne niebezpieczeństwo nam grozi" -powiedziała Władysława Wolańska pseud. "Iwa" z Szarych Szeregów i "Ita" z pułku "Baszta".

Dziś 64. rocznica wybuchu Stworzenia Warszawskiego, które było ogromnym zrywem Polaków o wolność i niepodległość ojczyzny. Zrywem pięknym i bezcennym. Gdyż Powstańcy pomimo słabszego uzbrojenia i wyszkolenia wyszli odważnie i dumnie na ulicę Warszawy i stawili dzielnie czoła Niemcom. W ten sposób pokazali nam co oznacza prawdziwie kochać własną ojczyznę i być odważnym. Wartości niekiedy poprzez niektórych zapomniane i marginalizowane.

"1 sierpnia brakowało nam broni. Z mojego plutonu miało ją tylko jedenastu chłopców - raczej pistolety. Jedyny w ekipie pistolet maszynowy Schmeisser był w moich rękach. Ukradłem go Niemcom przed Powstaniem. Naszą kluczową siłą uderzeniową był zrzutowy angielski karabin maszynowy Bren z 2 tys. naboi - kłopot był jednak w tym, iż nikt z nas nie umiał go obsługiwać. Z wyszkoleniem strzeleckim także było u nas kiepsko. Lecz bardzo chcieliśmy walczyć." powiedział Jerzy Sienkiewicz "Rudy".

Zdaniem prezesa IPN Janusza Kurtyki "stworzenie Warszawskie było decydującą bitwą dla całej Polski. Cierpienia warszawiaków i ich walka miała sedno z punktu widzenia wielkiej polityki i walki o niepodległość".".

"stworzenie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Trwało do 2 października 1944 roku. Co dowodzi jego wyjątkowości i wielkości. Gdyż bronić się tyle dni przed znacząco silniejszym przeciwnikiem to coś niesamowitego. Dla niektórych kwestia zupełnie niewobrażalna i z góry skazana na niepowodzenie. W czasie gdy dla Powstańców to walka o wolność i niepodległość przyszłych pokoleń. A nie tylko ich samych.

Dlatego warto w dzień 1 sierpnia oddac hołd tym, którzy zgineli i walczyli w tej wielkiej bitwie za samych siebie jak i nas-przyszłe pokolenia. Gdyż dzięki nim pomiędzy innymi możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Możemy oddychać powietrzem wolności. Trzeba o tym pamietać. ponieważ przecież to nasza tożsamość narodowa i historia.

A cóż jest wart naród bez tożsamosci narodowej i wlasnej historii ?

"stworzenie Warszawskie to cżęść planu "Burza", opracowanego w 1943 roku razem poprzez rząd Polski w Londynie i dowódców AK. Plan, który był odpowiednikiem dla współczesnych polityków i rządzących, jak należy rządzić aby dobro narodowe stawiac ponad swoje, partyjne interesy.
Gdyż zarówno dla AK, jak i rządu najważniejsza była Polska. Obserwując dzisiejszą politykę czasem odnoszę wrażenie, iż te wartości, które były domeną żołnierzy AK i rządu dziś zeszły na dalszy plan.

Moim zdaniem to smutne i godne potępienia.

Celem planu "Burza" było przygotowanie na przejęcie władzy w państwie poprzez przedstawicieli rządu londyńskiego i żołnierzy AK przed wkroczeniem do Polski wojsk sowieckich.

Plan składał się z wielu lokalnych powstań i akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciw Niemcom w czasie ich odwrotu. Zakładał także nieutrudnianie Rosjanom prowadzenia walk, ujawnienie się wobec wkraczających wojsk i władz radzieckich dowódców i oddziałów AK, a również ujawnienie organów administracji delegatury rządu. Z akcji Burza początkowo zostały wyłączone większe miasta Polski m. in. Warszawa.

Realizację planu rozpoczęto w lutym 1944 roku. Początkowo działania toczono na wschodzie (na Wołyniu, w okręgu nowogrodzkim i wileńskim), jednak skończyły się one niepowodzeniem Polaków.
Rosjanie, którzy początkowo współpracowali z polskimi żołnierzami, przystąpiły do natychmiastowego zabijania żołnierzy AK, a na terytoriach, które zdobyli tworzyli sowieckie władze. To wywolało natychmiastowy sprzeciw i zdecydowane dzialania rządu RP i dowódctwa Armii Krajowej.

Delegat Rządu RP na Państwo, wicepremier Jan Stanisław Jankowski i dowódca AK Tadeusz "Bór" Komorowski podjęli, pomiędzy 21-25 lipca, wstępną decyzję o wybuchu stworzenia w Warszawie.
Ostateczny rozkaz wydany został 31 lipca 1944 r. Na dowódcę stworzenia wyznaczono pułkownika Antoniego Chruściela "Montera".

Siły po stronie polskiej wynosiły ok. 50 tys. żołnierzy, po stronie niemieckiej z kolei ok. 20 tys. żołnierzy. Pomimo tego Niemcy byli lepiej uzbrojeni niż Polacy.

Godzinę wybuchu stworzenia wyznaczono na 17.00. Godzina ta jest określania jako "W". Armia powstańcza, zajęła w pierwszym okresie sporą część dzielnic: Stare Miasto, Mokotów, Śródmieście, Żoliborz.

4 sierpnia Niemcy wezwali na pomoc posiłki . Wtedy powstańcy przeszli do dramatycznej i odważnej obrony.
Gdyż na mocy rozkazu Heinricha Himmlera żołnierze niemieccy mieli przystąpić do krwawej rozprawy z Polakami i zaczeli zabijać każdego mieszkańca stolicy. Nie brali jakichkolwiek jeńców do niewoli. Ich celem było zrównanie Warszawy z ziemią i zabicie Polaków.
Te dzialania Niemców dowodza ich rzeczywistej słabości i braku moralności.
Gdyż pokazały, iż okupant zatracił człowieczeństwo i szacunek dla godności.

W dniach 9-10 września Komenda Kluczowa AK podjęła rozmowy kapitulacyjne z Niemcami. Wtedy wojska sowieckie, stojące kilka kilometrów od Warszawy, zajęły Pragę. Negocjacje przerwano i
"stworzenie tym samym uległo przedłużeniu.

Stalin zezwolił na lądowanie samolotów zachodnich na lotniskach położonych na Ukrainie. 18 września 1944 r. nad Warszawą pojawiło się ponad 100 amerykańskich samolotów. Pomoc przyszła jednak za późno. gdyż niewielka część amunicji i uzbrojenia trafila do walczących wówczas powstańców.

W dniach 15-19 września 1944 r. kilka pułków I Armii Wojska Polskiego próbowało uchwycić przyczółki w lewobrzeżnej Warszawie, lecz poniosły bardzo ciężkie utraty. Siły przeznaczone do tej operacji były zbyt małe i pozbawione należytego wsparcia ogniowego.
Walki w Warszawie przerwano 2 października 1944 roku, a kolejnego dnia podpisano zawieszenie broni. Kapitulacja została wymuszona poprzez niewystarczającą pomoc aliantów, niechęć wsparcia ze strony Stalina i śmierć dużej części powstańców i mieszkańców Warszawy.


"stworzenie Warszawskie pochłonęło bardzo sporą liczbę ofiar. utraty po stronie polskiej to 18 tys. zabitych i około 25 tys. rannych żołnierzy i około 120-200 tys. ofiar cywilnych. Do niewoli dostało się około 15 tys. żołnierzy i oficerów wspólnie z naczelnym wodzem, generałem Tadeuszem Komorowskim "Borem". ok. 50 tys. powstańców wywieziono do obozów koncentracyjnych, a 150 tys. na przymusowe roboty do Rzeszy. Niemcy z kolei, stracili około 26 tys. ludzi. W momencie walk i po ich zakończeniu zniszczeniu uległo około 60% miasta.


"stworzenie Warszawskie było największą bitwą a zarazem najkrwawszą, stoczoną poprzez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Było również przykladem i symbolem męstwa, odwagi i patriotyzmu dla aktualnych i przyszłych pokoleń.

W tym roku obchodzimy 64. rocznicę stworzenia Warszawskiego. Z tej okazji na terenie naszego państwie dzieje się sporo uroczystości i imprez upamietnijących tamte wydarzenia.

Uroczystości upamiętniające PW rozpoczeły się 27 lipca i potrwają do 3 sierpnia.

1 sierpnia 2008 r. o godz. 17.00 w stolicy zawyją syreny. Wówczas mieszkańcy Warszawy i całej Polski w akcie solidarności i w hołdzie walczącym Powstańcom zatrzymają się na ulicach i uczczą walczących minutą ciszy.

W Warszawie odbędzie się sporo okolicznościowych imprez. Rozpoczną je uroczystości przy Pomniku "Mokotów Walczący - 1944" i inscenizacja "Marszu Mokotowa". W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza będzie miała miejsce uroczysta odprawa wart.
Po południu zaplanowano uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej i złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" i na grobie przywódcy stworzenia gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Wojskowych Powązkach.

Centralne obchody rozpoczną się o godzinie 17.00 przed Pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. O tej godzinie w całym mieście zawyją syreny. Wieczorem odbędą się uroczystości przy Pomniku Polegli Niepokonani na Woli i na Kopcu stworzenia Warszawskiego na Czerniakowie, a również koncert piosenek powstańczych na Placu Krasińskich i spektakl "Hamlet '44" w Parku Wolności przy Muzeum stworzenia Warszawskiego. Premier Donald Tusk zaapelował, aby w całym państwie o godz. 17.00 uczcić pamięć powstańców minutą ciszy


Uroczystości z rocznicowe przewidziano również między innymi w Poznaniu i Kaliszu.

W Poznaniu obchody rocznicy wybuchu stworzenia Warszawskiego rozpoczną się o godz. 15.30 mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry. Po mszy kombatanci złożą kwiaty w kruchcie kościoła, pod Tablicą Pamięci Żołnierzy stworzenia.
potem wszyscy przejdą do kalsztoru ojców Dominikanów. Tam kwiaty będą składane pod tablicami pamięci w krużgankach.

W godzinę "W" (a więc o 17.00) uczestnicy uroczystości zbiorą się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odczytany będzie Apel Poległych. Wtedy także, na minutę, w całym Poznaniu włączone zostaną syreny.
Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Środowisko "Syrena" i IPN apelują do wszystkich o uczczenie rocznicy wybuchu stworzenia i zatrzymanie się na chwilę o godz. 17.00 , a również o wywieszenie 1 sierpnia flag narodowych.

W Kaliszu Mszą św. w intencji ofiar stworzenia Warszawskiego pamięć bohaterów uczczą również mieszkańcy Kalisza. O godz. 19.00 w kościele oo. Jezuitów odbędzie się uroczyste nabożeństwo. Przedtem w ogrójcu zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ofiar stworzenia.
W godzinie "W",(a więc o 17.00, która była początkiem zrywu podobnie jak w całej Polsce zawyją syreny. Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kaliszu zaapelował do mieszkańców, by o tej godzinie zatrzymali się na minutę i oddali hołd bohaterom stworzenia.

również telewizje TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Polonia i TVP Kultura z tej okazji przygotowuja sporo transmisji i programów.

Z okazji 64. rocznicy wybuchu stworzenia Warszawskiego Telewizja Polska zaprezentuje na swoich antenach filmy fabularne, dokumentalne i spektakle teatralne poświęcone Stworzeniu i przeprowadzi specjalne stosunki z uroczystości upamiętniających walki powstańcze.

TVP Info 1 sierpnia o godz. 16.57 przedstawi specjalne wydanie Serwisu Info poświęcone obchodom 64. rocznicy wybuchu stworzenia Warszawskiego. Będzie to transmisja z uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis. Kanał TVP Info będzie także na bieżąco relacjonować oficjalne uroczystości powiązane z obchodami tej doniosłej rocznicy.

TVP1 zarejestruje, a następnie wyemituje 4 sierpnia o godz. 22.10 spektakl plenerowy w reżyserii Pawła Passiniego pt. "Hamlet 44". Jest on częścią projektu "Odczytać

"stworzenie", w ramach którego od dwóch lat Muzeum stworzenia Warszawskiego przygotowuje spektakle opowiadające w nowoczesny sposób o Stworzeniu Warszawskim. W spektaklu udział wezmą uczestnicy stworzenia Warszawskiego. Pośród wykonawców spektaklu zobaczymy wybitnych aktorów: Jana Englerta, Władysława Kowalskiego, Tomasza Dedka, Macieja Wyczańskiego i Marię Niklińską. Premiera spektaklu odbędzie się 1 sierpnia o godz. 22.00 w Warszawie, w Parku Wolności przy Muzeum stworzenia Warszawskiego.

W piątek, 1 sierpnia o godz. 11.00, TVP1 pokaże video dokumentalny pt. "Odważyć się być wolnym" autorstwa Zofii i Andrzeja Kunertów. video został zrealizowany z okazji 60. rocznicy wybuchu stworzenia Warszawskiego i prezentuje stan wiedzy historycznej na temat stworzenia. W filmie pokazane zostały niewiele znane materiały archiwalne ze zbiorów państwowych i prywatnych opatrzone komentarzem uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń.

1 sierpnia o godz. 16.25 TVP1 zaprezentuje video z dokumentalnej serii "Tędy przeszła historia" wyprodukowanej poprzez European Broadcasting Union (EBU), poświęconej nieznanym, regularnie tajemniczym miejscom w Europie. Twórcy odcinka pt. "Podziemne miasto" zrealizowanego poprzez Telewizję Polską, przedstawiają niezwykłą historię zastosowania kanałów w czasie stworzenia Warszawskiego.

TVP1 1 sierpnia o godz. 17.18 zaprasza także na specjalne wydanie magazynu "Celownik", który tego dnia będzie wykonywany na Powązkach, w czasie uroczystości obchodów rocznicy wybuchu stworzenia Warszawskiego. Gośćmi programu będą miedzy innymi: Stefan Bałuk (jeden z 89 "Cichociemnych", biorących udział w Stworzeniu) i klikunastoletnia harcerka, pasjonatka historii, która razem z przyjaciółmi bierze udział w działaniach rekonstrukcyjnych dotyczących tamtych dni. Całość zostanie oprawiona materiałami ikonograficznymi.

TVP2 z okazji obchodów 64. rocznicy stworzenia Warszawskiego zaprezentuje 1 sierpnia o godz. 17.00 video dokumentalny "…za każdy kamień Twój…" Zofii i Andrzeja Kunertów. video ukazuje dramatyzm stworzenia przez losy kilkorga jego uczestników, znanych postaci ze świata kultury. Dobór bohaterów pozwala na pokazanie znaczącego udziału cywilów, walczących w jednym szeregu z żołnierzami. Własne miejsce w filmie znaleźli
również nieliczni cudzoziemcy, walczący po stronie Powstańców. Autorzy przypominają postać dowódcy, generała "Montera", a równocześnie pokazują formacje niemieckie i oddziały kolaboracyjne. O zbrodniach niemieckich i powojennych losach niemieckich dowódców opowie prof. Władysław Bartoszewski.

3 sierpnia o godz. 00.20 TVP2 powtórzy koncert Agi Zaryan pt. "Umiera piękno".

także w Dwójce, w piątek, 8 sierpnia o godz. 13.12 będzie można obejrzeć video Andrzeja Wajdy pt. "Kanał" - obraz tragicznego heroizmu i bezprzykładnego cierpienia ekipy warszawskich Powstańców, którzy po utracie pozycji przedzierają się kanałami do walczącego jeszcze Śródmieścia.

TVP Kultura 1 sierpnia o godz. 17.05 pokaże "

"stworzenie Warszawskie 1944 - sześćdziesiąt lat
potem" - video Andrzeja Sapiji, mający na celu przybliżenie współczesnej młodzieży nie tylko wydarzenia historyczne, lecz
także nadzwyczajnie skomplikowaną sytuację polityczną polskich władz w Londynie.

TV Polonia 1 sierpnia o godz. 21.25 z okazji obchodów 64. rocznicy wybuchu stworzenia Warszawskiego przedstawi video Janusza Morgensterna pt. "Godzina W" wg scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego.


Źródło: Gazeta Wyborcza, pl.wikinews.org/wiki, IAR