puławski antyterrorystyczny co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Puławski antyterrorystyczny

Słownik: ORP „Gen. K. Pułaski” znajduje się już na Morzu Śródziemnym i rozpoczął udział w operacji antyterrorystycznej ACTIVE ENDEAVOUR.
Definicja: Operując w składzie Sił Odpowiedzi NATO, polski okręt będzie monitorował sytuację na morzu w celu zachowania bezpieczeństwa żeglugi. To jedna z najważniejszych operacji prowadzonych poprzez Sojusz Północnoatlantycki.

Okręt wchodzi aktualnie w skład elitarnego zespołu Sił Odpowiedzi NATO o nazwie SNMG-1 (Standing NATO Maritime Group -1). W ciągu najbliższych tygodni ORP „Gen. K. Pułaski” będzie monitorował morskie szlaki komunikacyjne i przyległe akweny. SNMG1 ma gdyż za zadanie nie dopuścić do wszelkiego rodzaju aktywności wspierających terroryzm i przestępczość międzynarodową. Okręty zespołu będą patrolowały Morze Śródziemne po to, aby udaremnić ewentualne sytuacje zagrażające bezpieczeństwu, w tym przemyt broni masowego rażenia, materiałów wybuchowych i innego uzbrojenia, pró aby nielegalnej imigracji i przemyt narkotyków.

Sojusz Północnoatlantycki rozpoczął operację ACTIVE ENDEAVOUR w 2001 roku na mocy Artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego (po atakach terrorystycznych na World Trade Center i Pentagon). W początkowej fazie rozciągała się ona jedynie na wschodnią część Morza Śródziemnego. Jednak w niedługim czasie region działania rozszerzono o Cieśninę Gibraltarską i część Zachodnią Morza Śródziemnego. W 2004 roku operacja objęła cały akwen Morza Śródziemnego. Dzisiaj oprócz jednostek NATO-wskich w ACTIVE ENDEAVOUR udział biorą okręty krajów Partnerstwa dla Pokoju i Dialogu Śródziemnomorskiego. Polska Marynarka Wojenna bierze udział w tej operacji już po raz czwarty.