requiem co to jest
Definicja: To jedno z tych dzieł, po których obejrzeniu kadry filmu zostają w pamięci na długo.

Czy przydatne?

Co znaczy Requiem dla snu

Słownik: To jedno z tych dzieł, po których obejrzeniu kadry filmu zostają w pamięci na długo.
Definicja:

video z 2000 roku, ale moim zdaniem godny jest uwagi. Wspaniały scenariusz Darrena Aronofsky'ego, scenarzysty między innymi filmu „Pi”. Tematem filmu jest problem związany z narkotykami. Problem istotny, lecz zarazem bardzo upowszechniony. Grozi to zwyczajnie ominięciem filmu z przekonaniem, iż mowa jest „znowu o tym samym”. Jednak sukces, który uzyskał reżyser wprawia widza w niemałe emocje.

Bohaterami tego filmu są maniaczka telewizyjna Sara Goldfarb (Hellen Burstyn) , jej syn Harry (Jared Leto), dziewczyna Harry’ego – Marion (Jennifer Conelly) i przyjaciel Tyrone (Marlon Wayans). Wszystkim bohaterom towarzyszy ten sam problem – nałóg.

Marion, Harry i Tyrole eksperymentują z narkotykami. Postanawiają również zarabiać na nich. Jednak po wybuchu wojny gangów Tyrone zostaje aresztowany. Wszystkie kapitał pokryją kaucję. Narkotyków brak, pieniędzy brak, a głód narkotykowy coraz silniejszy …

Matka Harry’ego jest fanką programu telewizyjnego. Gdy pewnego dnia dowiedziała się, iż zaistniała sposobność wystąpienia w telewizji, postanowiła założyć własną czerwona suknię. Jednak lata sprawiły, iż Sara nie mieści się w nią. Postanawia iść do sąsiedniego lekarza, który leczy nadwagę. Przepisuje kobiecie psychotropy …

Wszyscy bohaterzy wpadli do piekła, z którego niestety nie ma wyjścia. Każdego z nich spotkała klęska. Marzenia zostały uśpione na zawsze.

Samym aktorom należą się laury za grę. Hellen Burtyn, a więc filmowa Sara odegrała rolę doskonale. Nie jest łatwą sztuką grać osobę naspeedowaną. Moim zdaniem również Jennifer Conelly odegrała bardzo wyrazistą rolę.

Do tego należy również dodać o samym pomyśle realizacji filmu. Wplecione krótkie ujęcia – flashe, dzielenie obrazu czy różne inne sztuczki zastosowane poprzez reżysera wprawiają widza w głębokie przeżycia. Warto wspomnieć o samej muzyce, Clinta Mansella i ekipy Kronos Quartet, która doskonale oddaje nastrój filmu.

Zmusza do refleksji. Dla mnie jeden z najlepszych.