zawód aktor co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Zawód: Aktor

Słownik: Rozmowa z Mateuszem Znanieckim, studentem aktorstwa w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Definicja: - Kim wg Ciebie jest aktor?

- Jest on pośrednikiem pomiędzy widzem a wyobrażeniem twórcy. Tak jak i kiedyś, aktor ma na celu zainteresować widza, utworzyć mu rozrywkę. (Zadaniem aktora jest zainteresować widza, wzbudzić w nim emocje). Aktor musi wiedzieć, co chce przekazać, musi idealnie znać własną role, lecz równocześnie powinien wymagać od widza myślenia w trakcie spektaklu. Dlatego subtelność w grze aktorskiej jest szlachetna, a obsceniczność to prosty środek. Aktor stara się zainteresować ludzi do treści i skłonić ich do refleksji nad różnymi aspektami życia. Trzeba być uważnym, gdyż widz zwraca uwagę na każdy ruch aktora i każdy fałsz może obserwatora wprowadzić w błąd.

- Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry aktor?

- To tak zwane 2xP (pokora i pracowitość). Dlaczego pokora? gdyż zawód aktora uczy ciągle czegoś nowego. Aktor powinien wyznaczać sobie nowe cele i nie popadać w rutynę, a w pierwszej kolejności nie może spocząć na laurach. Pracowitość, dlatego, gdyż aktorstwo wymaga samodyscypliny. Lenistwo w tym zawodzie spłyca rolę. Efekty widać na spektaklach. Widz dostrzega, kiedy aktor nie jest dobrze przygotowany do swojej roli.

- Czy jest aktor, o którym niewątpliwie myślisz: „tak, chciałbym być taki sam”?

- Tak, to jest bez wątpienia Tim Roth. Odtwórca roli w jednym z moich ulubionych videoów pt. „1900: Człowiek Legenda”. wg mnie to jest rola najlepsza, zakochany człowiek, do tego artysta, gdyż gra na pianinie (mój ukochany instrument). Zamyka się on przed światem, a właściwie boi się go, mówiąc, iż świat to niekończąca się klawiatura pianina. Z kolei, jeżeli chodzi o polskich aktorów, tj. wielu aktorów, których cenie i chciałbym mieć sporo cech, które posiadają poszczególni z nich. Tak jak na przykład poczucie humoru u pana Jerzego Stuhra.

- Aktor, to bardziej zawód czy pasja?

- jeżeli się nie kocha tego, nie można tego zawodu wykonywać. Jednak mimo wszystko trzeba spojrzeć na aktorstwo jako zawód. Oczywiście nie to jest robota jak w biurze od 8 do 18. Jednak trzeba mieć dystans do wykonywania zawodu. Zachować własną prywatność. Profesjonalni aktorzy wczuwają się w własne role, jednak z pewnym rozgraniczeniem na prace i życie osobiste. Amatorzy regularnie pochłaniają się cali w własną rolę, zatracając przy tym własne życie prywatne. to jest szkodliwe dla psychiki, a to przecież zawód na całe życie, więc trzeba na siebie uważać i dbać o własne zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

- Od kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda z aktorstwem?

- Właściwie działo się to już od początku podstawówki, kiedy uczestniczyłem w konkursach recytatorskich. Gra na scenie przynosiła mi sporo radości. Później związałem się z kabaretem i ekipą teatralną. Odczuwałem na scenie wolność. Jednak w pierwszej kolejności nie było w tym monotonii, co chwile nowe zadanie, ciągłe wyzwania. Do tego wszystkiego dochodzą oklaski od widzów. To idealna nagroda, jaką można otrzymać za własną pracę.

- Co poradziłbyś młodym ludziom, którzy chcą rozwijać w sobie pasję jaką jest aktorstwo?

- Z pewnością muszą wyrobić sobie opinie na swój temat. Nie mogą wiać jak chorągiewka na wietrze, kierować się tym, co inni mówią. Krytykę należy przyjmować z dystansem. To są niekiedy cenne uwagi, które można zastosować do dalszej pracy nad sobą. Nie należy również zrażać się niepowodzeniami, ponieważ jeżeli wybraliśmy aktorstwo jako sposób na życie, to należy dążyć do osiągnięcia celu.

- Czy masz wymarzoną rolę, którą chciałbyś zagrać?

- to jest rola 1900. Z pewnością dla aktora ogromnym wyzwaniem są role, które na codzień są dla większości odległą rzeczywistością jak na przykład złe charaktery (przyjmując, iż jesteśmy dobrymi ludźmi) ;)

- Dziękuję za rozmowę. Powodzenia w pokonywaniu trudnych dróg związanych z zawodem aktora.

- Dziękuję.
  • Dodano:
  • Autor: