warości życiu co to jest
Definicja: cele - nie cele innych osób. Jak i gdzie zacząć, tak aby wejść na właściwą ścieżkę.

Czy przydatne?

Co znaczy Po co nam WAROŚCI w życiu?

Słownik: Wielu z nas ciągle szuka swojej drogi na tym świecie. Zastanawia się: jak uzyskać poczucie kontroli nad własnym życiem, jak realizować własne swoje cele - nie cele innych osób. Jak i gdzie zacząć, tak aby wejść na właściwą ścieżkę?
Definicja:

Dzisiaj będzie bardzo poważnie i o poważnym temacie, a mianowicie o WARTOŚCIACH.Czym jest WARTOŚĆ? Ja zdefiniowałbym ją jako rzecz, która jest dla nas Istotna.jeśli cos jest dla nas istotne, to poświęcamy temu czas. A od tego, czemu poświęcamy nasz czas w życiu bardzo zależy, jakie uzyskujemy w nim rezultaty. >jeśli nie poświęcamy czemuś uwagi, czasu i energii, to oznacza, ze "to cos" nie jest dla nas istotne i przez wzgląd na tym nie stanowi dla nas/naszej WARTOŚCI.Można czasami usłyszeć, iż ktoś "nie wyznaje jakichkolwiek wartości". Trzymając się jednak przedstawionej powyżej definicji sądzę, iż to nie jest możliwe. Bez względu na to, kim jesteś, zawsze znajdziemy "to cos", co jest dla Ciebie istotne. Kruczek bazuje na tym, czy jesteśmy świadomi tego, jakimi wartościami się kierujemy. Wierzę również w to, iż to my tworzymy nasze życie, a ono w ogromnej mierze zależy od tego, jakie wartości wyznajemy i które z nich są świadome, a które nie.Bliższe przyjrzenie się temu tematowi może nas doprowadzić do bardzo ciekawych odkryć:- na przykład odpowiedzi na pytanie, dlaczego przydarza nam się często coś, czego nie chcemy (częścią tego wątku może być tak zwany "pech"),- do odkrycia naszych wewnętrznych konfliktów ( na przykład dlaczego po dokonaniu pewnego wyboru czujemy się z nim źle, aczkolwiek dołożyliśmy najlepszych starań, tak aby podjąć idealną decyzję z możliwych)- do doskonalenia zdolności osiągania w życiu tego, co faktycznie chcemy.Dlaczego tak jest?

gdyż wartości są filtrami w oparciu, o które, tworzymy nasz wewnętrzny obraz rzeczywistości. Również nasz obraz samych siebie.
Nasz mózg pracuje w taki sposób, iż filtruje, usuwa, zniekształca i generalizuje wiadomości, które docierają do nas z zewnątrz (tzn. przez nasze zmysły) i z naszego wnętrza.usunięcie
W sposób automatyczny usuwamy docierające do nas wiadomości, >>gdyż jest ich za wiele naraz, by móc je wszystkie przyjąć.
Kiedy czytasz ten tekst, najprawdopodobniej jesteś "wystawiona(y)" na działanie wielu bodźców zewnętrznych, lecz tak aby móc się skupić na czytaniu - blokujesz je, usuwasz...Bardzo proszę o dobre zrozumienie tego przykładu w szerszym kontekście naszego życia. Ten mechanizm usuwania albo blokowania dzieje się z reguły automatycznie, nieświadomie. W oparciu o systemy, nawyki, które wypracowaliśmy w różnych okresach naszego życia (o tym nieco szerzej w kolejnych odcinkach). Im mniej więc jesteśmy świadomi tego, na czym skupiamy naszą uwagę, tym więcej rzeczy w życiu może nam umknąć. I jest ogromna szansa na to, ze tym częściej będą nam się przydarzały rzeczy, których nie chcemy.I tu na dziś zakończę, ponieważ właśnie wzywa mnie jedna z moich WARTOŚCI, a więc mój syn :-)Pozdrawiam SerdecznieRyszard Skarbek
Autor Bloga Tańcząc z Życiem